Na całym świecie 8 maja, w rocznicę urodzin Henry’ego Dunant’a obchodzony jest Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W roku bieżącym jest on szczególnie doniosły z racji 150 rocznicy powstania Czerwonego Krzyża.
Poniżej list Tadateru Konoé – prezydenta Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Petera Maurera – prezydenta Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża skierowany z okazji tegorocznego święta.
150 lat działań Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
W światowym Dniu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca świętujemy 150 lat działań humanitarnych i służby potrzebującym w stale zmieniającym się świecie.
Od czasu powstania idei Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca niezmiennie istnieje potrzeba pomocy milionom cierpiących na całym świcie. Jednocześnie świat podlega nieustannym, często dramatycznym, zmianom politycznym, społecznym i technologicznym. Zdolność do adaptacji jest kluczem dla przetrwania i skutecznego działania organizacji pomagającym potrzebującym. Dzisiaj Światowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca razem ze 188 Stowarzyszeniami Krajowymi świętuje półtora wieku wspólnych działań humanitarnych, patrząc w przyszłość z nadzieją i czerpiąc inspirację z ludzi, którym udziela się pomocy.
Przez 150 lat, od momentu założenia Ruchu, natura wojen i kryzysów humanitarnych stale ewoluowała. Pośród współczesnych wyzwań, z którymi mierzy się ludzkość jest wzrost ofiar wynikających z klęsk naturalnych, utrzymujący się brak respektowania prawa humanitarnego oraz problem z dostarczaniem pomocy medycznej do krajów, które jej potrzebują. Dla przykładu miliony ludzi żyjący w Afganistanie, Somalii, Demokratycznej Republice Kongo i Syrii praktycznie nie otrzymują pomocy humanitarnej na skutek braku bezpieczeństwa lub utrudnień przy przekraczaniu granic politycznych. Liczba klęsk naturalnych wzrosła w ciągu 40 lat o 400%.
Pracujemy stale, aby zagwarantować wszystkim podmiotom, że nie popieramy żadnej konkretnej strony. Jesteśmy zainteresowani wyłącznie pomaganiem cierpiącym i robimy to niezależnie od narodowości, miejsca pochodzenia, opinii i wierzeń poszkodowanego. Jest to podstawa naszych działań umożliwiająca nam dotarcie do poszkodowanych szczególnie w czasie konfliktów zbrojnych i zamkniętych dla świata regionów.
Poprzez stosowanie nowych technologii dla poprawy naszych działań, szukanie liderów wśród młodych ludzi, adaptowanie się do zmian klimatycznych zawsze dążymy do działań opartych na innowacyjności i partnerstwie. Dla przykładu na świecie jest sześć miliardów komórek osobistych, co wiele Krajowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wykorzystało do opracowania aplikacji informujących odbiorców o zdarzeniach kryzysowych, miejscach, w których można szukać pomocy. Dzięki takim aplikacjom możliwe jest szybkie zaalarmowanie służb medycznych.
Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca mógł osiągnąć takie sukcesy tylko dzięki ludziom wspierających jego działania. Miliony wolontariuszy i pracowników nieustannie działają po to, aby wprowadzić pozytywną zmianę we własnym mieście lub wsi. To właśnie wolontariusze i pracownicy na misjach są w stanie zrozumieć potrzeby lokalnej społeczności i zaprowadzić odpowiednie rozwiązania.
Półtora wieku temu, Henry Duant napisał „Wspomnienie Solferino”. Ksiązka opisywała jego doświadczenia organizowania okolicznych mieszkańców do pomocy rannym żołnierzom, niezależnie od ich narodowości. Jego instynkt pomocy był fundamentem na którym powstał Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
W ciągu tego roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) i Międzynarodowa Federacja Czerwonego Krzyża będą świętować unikalny wkład, jaki MKCK wniosło w niesienie pomocy dla ludzkości. Zapewniamy jednocześnie, że nadal będziemy przypominać o milionach ludzi potrzebujących wsparcia.
Składamy gratulacje naszym członkom, pracownikom, wolontariuszom i partnerom na całym świcie za osiągniecie tej niezwykłej rocznicy 150 lat. Wyrażamy naszą wdzięczność za możliwość wspólnego niesienia pomocy teraz i w przyszłości.
Tadateru Konoé
– prezydent Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
Peter Maurer
– prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża