22 stycznia 2025

Święto liderów w Warszawie

Beata Tomaszczuk – nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, uczestniczyła w Kongresie Liderów w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Pojawiła się tam na zaproszenie Stowarzyszenia Szkoły Liderów.

Reklamy

Kongres był otwartym wydarzeniem dla liderów z całej Polski, stając się okazją do wymiany ich doświadczeń i do dyskusji. Tegoroczna edycja poruszyła problematykę przywództwa w przestrzeni publicznej i lokalnej, ukazując ją w perspektywie światowej.

Spotkanie uroczyście otworzył prof. Zbigniew Pełczyński – założyciel Stowarzyszenia Szkoły Liderów, wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim. Następnie wystąpili zaproszeni  goście:  Marszałek Senatu RP – Bogdan Borusiewicz, prof. Witold Orłowski oraz ekonomistka – Maria Pasło-Wiśniewska, którzy swoich wystąpieniach na temat: „Lider obecny wszędzie” wprowadzili uczestników w tematykę kongresu.

Reklamy

Osobistością  specjalną był prof. Ladislau Dowbor – ekonomista polskiego pochodzenia. Były, czołowy doradca prezydenta Brazylii Luli da Silvy, który w swym wykładzie:  „Lider lokalny w systemie globalnym”  mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed liderami w kontekście przemian globalnych. Kryzys gospodarczy na świecie, zrównoważony rozwój, zniesienie różnic pomiędzy bogatymi i biednymi – to tylko  niektóre z zagadnień, które poruszył. Wystąpienie  profesora zainspirowało uczestników do myślenia o przywództwie, nie tylko jako efektywnym zaspokajaniu potrzeb lokalnych, ale też jako zadaniu, mającym potencjał wprowadzania zmian na świecie i w środowiskach lokalnych. – „Szukamy wzrostu zrównoważonego w trójkącie: władze państwowe, przedsiębiorcy i społeczeństwo obywatelskie. Poprawiamy oświatę, zdrowie i jakość życia. Wokół celu, aby każde dziecko miało co jeść, buty i miejsce w szkole, można  zmobilizować wielu ludzi, organizacji i sił społecznych.”

W bardzo bogatym programie Kongresu znalazły się  min. warsztaty: Inicjatywy społeczne i ruchy społeczne – zmiana bez udziału liderów?, Wieś, miasto, metropolia – czym tam jest społeczność lokalna?, Budowanie zwycięskich zespołów w sporcie i biznesie, Współczesny lider – inteligentny, czy inteligentny emocjonalnie? Lider z wnętrza – jak prawdziwie motywować ludzi do działania, Rewolucja mediów społecznościowych.

Reklamy

Kongres, który odbył się 16 listopada, stał się doskonałą przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń, świętem działaczy, niezależnie od obszaru ich aktywności – od organizacji lokalnych czy samorządów, po struktury ogólnopolskie oraz środowiska polonijne poza granicami kraju.

Obecność nauczyciela hrubieszowskiej szkoły, a zarazem opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariatu, który działa na rzecz środowiska lokalnego to bezcenna forma promocji naszego miasta, szkoły i wolontariatu.

 

Beata Tomaszczuk / zs1hrubieszow.pl