Sztuka obserwacji zajęć – warsztaty dla nauczycieli

W dniu 23 stycznia 2015 r. nauczyciele PZPSW w Hrubieszowie uczestniczyli w warsztatach „Sztuka obserwacji zajęć” prowadzonych przez wicedyrektora naszej placówki Agatę Malon, która chciała pokazać, że obserwacja zajęć może się stać jedną z najskuteczniejszych metod podnoszenia jakości pracy nauczyciela, ale nie może kończyć się wtedy „dobrymi radami”!

Reklamy

 

Nikt nie lubi, kiedy mu się mówi co ma robić; u wielu instynkt nakazuje wtedy działać odwrotnie. Jeśli chcemy, by ludzie wykonywali coś lepiej, musimy nauczyć ich, jak to robić.

Jeżeli podczas obserwacji lekcji myślimy: czy ten nauczyciel nie widzi, że dzieci na lekcji „nudzą się jak mopsy”? Odpowiedź brzmi : NIE.

Reklamy

Gdyby jednak mógł sam zidentyfikować problem, dzisiejsza lekcja wyglądałaby inaczej – nikt przecież nie chce być nudnym nauczycielem.

Nauczyciele prowadzą lekcje najlepiej jak potrafią, szczególnie – kiedy goszczą na niej dyrektora!

Na początku ustalono, jak powinna wyglądać udana lekcja. Przedstawiono jakie strategie na zajęciach stosują najlepsi nauczyciele, jak je wdrażają i jakich metod używają, by zachęcić uczniów do aktywności. Daje to możliwość do wypracowania dyspozycji do obserwacji zajęć, które sprawdziliśmy w praktyce – obserwując fragmenty nagranych zajęć.

 

Zdjęcia:

 
 
 
 
PZPSW