29 lutego 2024

Szybki i bezawaryjny – internet światłowodowy

Wśród usług telekomunikacyjnych coraz powszechniej pojawia się internet światłowodowy. Ma on dużą przewagę nad zwykłym internetem kablowym. Zanim się na niego zdecydujemy, musimy zweryfikować, czy w naszym miejscu zamieszkania istnieje możliwość jego podpięcia, a to dlatego, że wymaga zupełnie innego typu kabli. Czym się wyróżnia i dlaczego warto?

Reklamy

 

Światłowody są używane w różnych branżach, ale i tak najczęściej kojarzą się z internetem. Uważa się je za technologię przyszłości. Bezawaryjną, szybką, uniwersalną. Odkąd pojawiły się na rynku, zaczęły stopniowo wypierać tradycyjne rozwiązania, a wszystko wskazuje na to, że proces ten będzie postępować. Chociaż w dalszym ciągu jesteśmy w tyle za krajami zachodnimi, także w Polsce światłowodów jest coraz więcej.

Internet światłowodowy a zwykły – czym się różnią?

Reklamy

Różnica między internetem światłowodowym i tradycyjnym jest już w kablach, które mają odpowiadać za przesył danych. W zwykłym internecie są to kable miedziane lub koncentryczne, tymczasem światłowody są wykonane z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Przy zwykłych kablach dane są wolniejsze, a przy światłowodach prędkość jest niemal nieograniczona. Jak sama nazwa wskazuje, światłowodami biegnie światło. Jest ono uwięzione w rdzeniu kabla, z kolei szybkość jest ekspresowa. Korzystając z internetu światłowodowego, nie trzeba obawiać się gwałtownej zmiany pogody, burzy, czy deszczu. Sygnał pozostanie taki sam. Ma to duże znaczenie dla osób, które korzystają z internetu bardzo intensywnie i potrzebują sprawnego rozwiązania.

Dlaczego warto?

Wszyscy korzystający z internetu światłowodowego, od razu po jego podłączeniu widzą znaczącą różnicę. Do tej pory mieli kłopot uzyskać prędkość internetu deklarowaną przez dostawcę, przy światłowodach jest to dużo prostsze. Wszystkie dane przekazywane są znacznie szybciej. Znikną kłopoty związane z zanikającym sygnałem, długim ładowaniem filmów, czy wysłaniem wiadomości. Ponieważ włókna szklane, z jakich zrobione są światłowody, są wyjątkowo trwałym materiałem, nie powinno być żadnych usterek na kablach. Technologia ta jest droższa niż tradycyjna, za to powinna być bezawaryjna przez wiele lat. Co ciekawe, wykorzystanie internetu światłowodowego jest też ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy cenią sobie najwyższy wymiar bezpieczeństwa. Dane przesyłane światłem są dużo trudniejsze do przechwycenia. Mając światłowody, nie trzeba się też obawiać podsłuchiwania.

Gdzie jeszcze spotkać można światłowody?

Światłowody są kojarzone z internetem, ale to nie to stanowiło początek ich ekspansji. Są obecne w wielu dziedzinach, a ich znaczenie wciąż będzie rosło. Już teraz są wykorzystywane w różnych rozgłośniach, elektrowniach, czy przez ochronę do monitoringu. Zostały także docenione w branży medycznej. Z ich udziałem odbywają się m.in. działania z zakresu chirurgii laserowej. Jednak nie są stosowane jedynie przez firmy. Zwiększający popularność system smart home również uwzględnia korzystanie z technologii światłowodowej. Można przypuszczać, że stopniowo światłowody będą wypierały zwykłe kable również w innych miejscach.

Sprawdź również: https://panwybierak.pl/oferty/internet-swiatlowodowy/52

 

 

tekst i fot. mat. sponsora