23 grudnia 2024

Trójka na II Ogólnopolskim Zjeździe Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu „hubalowej rodziny”, jaką tworzą szkoły noszące imię wielkiego Polaka. Gospodarzem II Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię majora Henryka Dobrzańskiego był Inowłódz koło Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie urodził się „Hubal”.

Reklamy

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie wraz z opiekunem – p. Iwoną Chrząstek, mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu „hubalowej rodziny”, jaką tworzą szkoły noszące imię wielkiego Polaka. Gospodarzem II Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół i Drużyn Harcerskich noszących imię majora Henryka Dobrzańskiego był Inowłódz koło Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie urodził się „Hubal”.

Spotkanie zorganizował Zespół Szkół Zawodowych im. majora Hubala w Radomiu z racji 110. rocznicy powstania placówki i 30 lat od nadania szkole imienia. Program uroczystości był bardzo bogaty w wydarzenia. Uroczyste rozpoczęcie zjazdu odbyło się 11 kwietnia w ruinach zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

Reklamy

Po zwiedzeniu tej gościnnej miejscowości uczestnicy zjazdu odwiedzili miejsce ostatniej hubalowej wigilii, a następnie udali się na symboliczny szaniec w Anielinie. Niezapomnianych wrażeń przybyłym dostarczył apel poległych, po którym przedstawiciele hubalowych szkół złożyli wiązanki przy pomniku Hubala. Uroczystość połączona była z zakopaniem kapsuły czasu, w której wszyscy umieścili swoje podpisy oraz przesłanie do potomności. Wśród sosen będących świadkami bohaterstwa „Hubalczyków” popłynęły słowa „Hubalowej legendy” wykonanej przez jej autorów- Krzysztofa Szymańskiego i Cezarego Jawoszka. Gości zachwyciła prezentacja musztry koni przygotowana przez ułanów należących do Stwarzyszenia Ułanów im. OWWP mjr Hubala – Hubertus. Gorącym akcentem na zakończenie zimnego dnia było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

Po noclegu nad pięknym zalewem sulejowskim wszyscy udali się do Radomia, by wziąć udział w uroczystej mszy w Kościele Garnizonowym św. Stanisława. Kolejny uroczysty element związany z jubileuszem szkoły, będącej organizatorem zjazdu, to przemarsz ulicami miasta. Pochód uświetniali ułani na koniach, za którymi podążały poczty sztandarowe zaproszonych szkół oraz malowniczo prezentujący się kadeci szkoły o profilu wojskowym. Pochód zakończył się przy Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, gdzie nastąpiła dalsza, oficjalna część uroczystości. Uświetnili ją liczni zaproszeni goście, m.in. prezydent miasta Radomia. Szkoły należące do „hubalowej rodziny” otrzymały pamiątkowe statuetki, chociaż i bez tego miłego akcentu uroczystość na długo pozostanie nam w pamięci…. Obchody w resursie rozpoczął koncert orkiestry wojskowej, a zakończyły słowa „Hubalowej legendy”:

Reklamy

„[…]Majorze Hubalu! my młodzi
I starzy jak tutaj stoimy
Będziemy tu zawsze przychodzić
Przysięgę legendzie złożymy”…

 

IC