21 lipca 2024

Uciążliwe choroby skóry

Choroby skóry obecnie są uciążliwym problemem dla pacjentów. Obok niedogodności związanych z chorobą typu świąd, pieczenie itp. mogą nieść ze sobą także poważne powikłania. Ponadto wiele osób z chorobami skóry wstydzi się swoich dolegliwości. O ile np. choroby narządów wewnętrznych, układu krwionośnego, cukrzyca nie są widoczne na pierwszy rzut oka, o tyle choroby skóry są pierwszą rzeczą, która przyciąga wzrok. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja i może nieść ze sobą problemy związane z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Przyjrzyjmy się zatem trzem często występującym chorobom skóry.

Reklamy


Łuszczyca

Łuszczyca uznawana jest za chorobę autoimmunologiczną, jednak nie jest to do końca potwierdzone. Organizm zaczyna sam atakować swoje tkanki i prowadzi do ich zniszczenia. Zaobserwowano też zależność, która pokazuje, że łuszczyca może mieć podłoże genetyczne. Łuszczycę można rozpoznać na podstawie czerwonobrunatnych grudek, które wyraźnie odcinają się od pozostałej skóry. Zmiany najczęściej znajdują się na głowie, łokciach, dłoniach stopach. Łuszczyca atakuje też paznokcie. Choroba ma tendencję do ujawniania po wystąpieniu stanów zapalnych, przyjmowaniu niektórych leków, uszkodzeniu naskórka oraz wystąpieniu sytuacji stresowych.

Reklamy


Egzema

Egzemą nazywa się grupę chorób skóry, która obejmuje kilka chorób skóry. Ma ona podłoże alergiczne, jednak podatność na zachorowanie jest uwarunkowana genetycznie. Część osób będzie bardziej podatna, należy zaznaczyć, że o wiele bardziej podatne na zachorowanie są dzieci. Podobnie jak w przypadku łuszczycy duży wpływ na zachorowanie ma stresujący tryb życia. Przede wszystkim musi wystąpić jednak reakcja alergiczna. Alergenem mogą być np. środki czystości (proszek do prania, mydło), rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne, a także jedzenie (np. czosnek). Egzema pojawia się w postaci czerwonych, swędzących plam. Jeżeli plamy nie są leczone to pokrywają się pęcherzykami, a po dłuższym czasie mogą doprowadzić do poważniejszych infekcji. W przypadku pojawienia się takich objawów konieczny jest zatem kontakt z lekarzem. 

Reklamy


AZS – Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest odmianą egzemy. Jej podłożem także są predyspozycje genetyczne. Przy AZS w organizmie następuje sytuacja, w której układ immunologiczny nie odpowiada prawidłowo na niewielkie dawki antygenów. Atopowe zapalenie skóry objawia się suchością skóry, świądem, zaczerwienieniem. Zmiany skórne najczęściej występują na twarzy, szyi, zgięciach kolan i łokci, ale mogą też obejmować całe ciało (erytrodermia). AZS najczęściej dotyka dzieci do 2 roku życia i to właśnie u nich zmiany najczęściej występują na twarzy głowie. U starszych dzieci zaś na zgięciach kolan i łokci.

Jak widać zmian skórnych absolutnie nie wolno lekceważyć. Wszelkie zaczerwienienia, swędzenie mogą być zwiastunem reakcji alergicznej świadczącej o poważniejszym problemie. Choroby skór ciężko wyleczyć, czasami nie udaje się to wcale. Jednak obecnie istnieje wiele sposobów na to, by łagodzić ich objawy.

 

fot. mat. sponsora