Uczniowie Dwójki na Koncercie Pasyjnym

26 marca uczniowie Gimnazjum w hrubieszowskiej Dwójce wyruszyli do Lublina na koncert z cyklu Akademia Muzyki i Plastyki.

Reklamy

 

26 marca 2018 roku klasa 2A Gimnazjum wraz z wychowawczynią Panią Marzeną Kańkowską oraz Panią Beatą Fabrowską wyruszyła do Lublina na koncert z cyklu Akademia Muzyki i Plastyki.

Tym razem był to Koncert Pasyjny, na który składały się nowatorskie wykonania pieśni pasyjnych „Ogrodzie Oliwny”, „Ludu, mój ludu”, „Dobranoc głowo święta”, czy impresje na temat „Stabat Mater” Giovanni Battisty Pergolesiego.

Koncerty Pasyjne związane z zadumą i tematyką Wielkiego Postu. Wielki Post, od wieków stanowi źródło wielu inspiracji twórczych, zresztą nie tylko w dziedzinie muzyki.

Młodzież miała okazję usłyszeć wspaniały i przejmujący wokal Adama Rymarza perfekcyjnie zagrany z bezkompromisowym fortepianem Witolda Janiaka. Niepowtarzalny duet, niepowtarzalne klimaty.

W okresie późnego średniowiecza oraz nasilenia się mistycznych tendencji w ówczesnym życiu religijnym w sztukach plastycznych, obok przedstawień samej Męki Chrystusa, pojawił się motyw Matki Bolejącej, Został on zaczerpnięty z jednej z wielkopostnych kompozycji wokalnych, autorstwa włoskiego mistyka franciszkańskiego Jakuba z Todi, znanej pod tytułem „Stabat Mater Dolorosa”. Współcierpiąca z Chrystusem, pogrążona w bólu Maryja stojąca pod krzyżem już od XIV wieku inspirowała artystów europejskich, czego wyrazem są liczne obrazy.

Adam Rymarz – wokal
Witold Janiak – fortepian, wokal
dr Andrzej Gładysz – słowo o muzyce
dr Elżbieta Matyaszewska – wykład historii sztuki pt. „Stabat Mater Dolorosa”

Uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali koncertu, który został zaprezentowany w Wielkim Tygodniu wprowadzając tym samym wszystkich w nastrój nadchodzących świąt Wielkanocnych.