22 grudnia 2024

Uczniowie z Kościuszki na wykładzie Leszka Balcerowicza

23 października na partnerskiej uczelni Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie – Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – odbyło się spotkanie prof. L. Balcerowicza z uczniami z Kościuszki. Były wicepremier, w obecności zaproszonych gości, wygłosił wykład Odkrywając wolność.

Reklamy

Szesnastu uczniów z 1a, 2a, 2g i 3a, wraz z dyr. Szadowskim i p. Malonem, wczesnym rankiem 23 X stawiło się o godz. 4.00 na parkingu pod szkołą po to, by wyruszyć do Krakowa na spotkanie z jednym z najbardziej znanych polskich ekonomistów – prof. Leszkiem Balcerowiczem. Poranne mgły szybko ustąpiły miejsca gorącemu, choć już jesiennemu słońcu. Podróż więc przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze i gdyby nie świadomość, że to już październik, zdawać by się mogło, iż wyruszamy w dzień gorącego lata. Kraków przywitał nas wyjątkowym ciepłem, i to w dosłownym znaczeniu, gdyż miejskie termometry pokazywały 26 stopni C. Można by więc pokusić się o sparafrazowanie poety i powiedzieć, że jesień była upalna tego roku. 

Naszą krakowską przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Uniwersytetu Ekonomicznego oraz znanego w całej Polsce cmentarza na Rakowieckiej, na którym są pochowani wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki polskiej. Krótko przed południem uczestniczyliśmy w konferencji prasowej p. Balcerowicza, która odbyła się w Starej Auli w Budynku Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a następnie wzięliśmy udział we wspomnianym wykładzie, będącym częścią obywatelskiej kampanii stawiającej sobie za cel ponowne wprowadzenie pojęcia wolności do dyskursu publicznego w Polsce. W centrum tej obywatelskiej kampanii leży książka Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów. Jest to unikalny zbiór 50 dzieł klasyków myśli wolnościowej od Adama Smitha przez Miltona Friedmana aż po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał Leszek Balcerowicz, który jest również autorem wstępu do książki.

Reklamy

Po bardzo interesującej prelekcji otrzymaliśmy oczywiście ową książkę i postaraliśmy się o zdobycie w niej dla całej naszej szkolnej społeczności dedykacji p. Balcerowicza. Przy okazji wdaliśmy się w rozmowę z profesorem, który okazał się być bardzo interesującym oraz skromnym człowiekiem i z zaciekawieniem wypytywał o naszą szkołę. Czy wiecie na przykład, że prof. Balcerowicz zanim został wziętym ekonomistą, to był w młodości całkiem nieźle zapowiadającym się sportowcem, który w wieku kilkunastu lat pokonywał dystans 100m w niecałe 11s? 

Po krótkiej przerwie obiadowej wzięliśmy jeszcze udział w pouczających i trwających około dwie i pół godziny warsztatach zatytułowanych Matura i co dalej?. Tematyka tego spotkania przede wszystkim zainteresowała uczniów klas maturalnych, którzy podczas warsztatów wykazali się szczególną aktywnością. Na zakończenie tego bardzo intensywnie przeżywanego dnia odbyliśmy jeszcze niezapomnianą wycieczkę po krakowskiej starówce, wyjątkowo urokliwej o tej porze roku, a zwłaszcza o zmierzchu.

Reklamy

Kraków opuszczaliśmy z żalem, ale i z pewnością, że po maturze niektórzy z nas wrócą tam na troczę dłużej.


Zdjęcia:

http://zsnr3.pl/photogallery.php?album_id=335


rosz

fot. ZS nr 3