22 grudnia 2024

Ulga za złe długi, czyli dobre rozwiązanie w czasach COVID-owych

W momencie, kiedy ustawodawca uchwalał długo wyczekiwane regulacje dotyczące ulgi za złe długi w podatku CIT i PIT, nie mógł przypuszczać, jak bardzo to rozwiązanie za kilka miesięcy przyda się w praktyce. Pandemia koronawirusa sparaliżowała działalność większości przedsiębiorców, wtykając nawet kij w szprychy motorom napędowych rodzimej gospodarki. Wszystkie zawirowania podażowo-popytowe oraz restrykcje, jakie towarzyszyły i nadal ograniczają swobodę prowadzenia biznesu, przyczyniły się również do stopniowej utraty płynności wielu firm. Konsekwencją tych problemów, stały się coraz częstsze zatory płatnicze i nieterminowe regulowanie zobowiązań, mimo finansowej kroplówki udzielonej przedsiębiorcom przez rząd w ramach Tarczy Antykryzysowej.

Reklamy

Ulga za złe długi to małe finansowe wytchnienie dla wierzycieli i jednocześnie presja na dłużniku, który spóźnia się z zapłatą należności pond 90 dni. Przede wszystkim jednak jest to wyraz sprawiedliwości podatkowej i zwykłej logiki. Rzetelni przedsiębiorcy zadowoleni są z takiego rozwiązania, ale nie wszyscy rozumieją i potrafią właściwie „skonsumować” ulgę. Analogiczna sytuacja dotyczy firm, które zmagają się z przejściowymi kłopotami i przeterminowanymi zobowiązaniami – nie wszystkie potrafią dokonać prawidłowego wyliczenia należnej zaliczki na podatek.

Na szczęście nie dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy wdrożyli Comarch ERP Optima – program księgowy dla małych i średnich firm, korzystając z usług wdrożeniowych eITC.online–Optima doskonale odnajduje się we wprowadzonych z początkiem roku regulacjach dotyczących ulgi za złe długi, jeśli tylko operator poprawnie wprowadził bazowe dane z dokumentu księgowego – uspokaja Tomasz Rejmer, szef firmy eITC.online, specjalizującej się w kompleksowych wdrożeniach księgowego oprogramowania Comarch. –Wsparcie na każdym etapie, zgodność z obowiązującymi przepisami i intuicyjna obsługa – to wizytówka Optimy – podsumowuje Rejmer.

Reklamy

Ulga za złe długi – o co dokładnie chodzi?

Wyczekiwany przez rzetelnych przedsiębiorców i owiany złą sławą wśród dłużników – mechanizm ulgi na złe długi w CIT i PIT – wszedł w życie 1 stycznia 2020 r. –Generalnie chodzi o umożliwienie sprzedawcom produktów/usług pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość należności, jakiej nie otrzymali oni od kontrahenta od 90 dni po terminie płatności wskazanym na fakturze lub w umowie. Z drugiej strony nabywca, któremu z różnych przyczyn (z wyjątkiem trwającego postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego albo likwidacji) nie udało się uregulować zobowiązania do 90 dni od oczekiwanej daty zapłaty, musi dokonać stosownego zwiększenia podstawy opodatkowania. Warto dodać, że dla sprzedawcy (wierzyciela) – ulga za złe długi jest przywilejem, z którego nie musi korzystać, natomiast w przypadku nabywcy – przepis ten rodzi konieczność dokonania korekty – tłumaczy podstawowe założenia T. Rejmer z eITC.online, który posiada również uprawnienia księgowego. –Dotychczas podobny mechanizm obowiązywał w przypadku samego podatku VAT – dodaje właściciel firmy zajmującej się m.in. wdrożeniami programu Comarch ERP Optima.

Comarch ERP Optima. I możesz odetchnąć z ulgą… za złe długi

Tradycyjnie już – z chwilą pojawienia się nowych regulacji podatkowych – ze strony Comarch ERP Optima można liczyć na kompleksową pomoc. Optima każdorazowo jest aktualizowana, dlatego również w momencie wejścia w życie ulgi za złe długi – program księgowy automatycznie zaoferował możliwość dokonania korekty w wyliczeniu podatku dochodowego, z uwzględnieniem przeterminowanych o co najmniej 90 dni należności i/lub zobowiązań handlowych. –W sytuacji, kiedy podstawa opodatkowania za dany okres jest wyższa, niż zero – system wyświetla komunikat z zapytaniem: „Czy chcesz naliczyć korektę na podatek dochodowy?”. Po zatwierdzeniu tej opcji, na ekranie pojawia się formularz dla ulgi na złe długi, a program księgowy Optima przedstawia wykaz dokumentów, jakie spełniają warunek skorzystania z ulgi. W tym miejscu widoczne są także kwoty zwiększające bądź zmniejszające podstawę opodatkowania o ulgę na złe długi – Tomasz Rejmer z eITC.online omawia funkcjonalność programu ERP Optima.

Reklamy

Co ciekawe, ustawienia programu Comarch ERP Optima – można skonfigurować też w sposób umożliwiający uwzględnianie ulgi za złe długi w wariancie 30-dniowym. W ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej 4.0, której zadaniem jest wsparcie dla przedsiębiorców z uwagi na negatywne skutki COVID-19, pojawiła się bowiem opcja skracająca dotychczasowy termin przeterminowania wierzytelności, uprawniający do skorzystania przez sprzedawców z ulgi.

(tekst i fot. mat. partnera)