Uroczyste spotkanie świąteczno – noworoczne TRH

W dniu 20.01.2013 r. w kawiarni Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyło się w wielce miłej atmosferze coroczne spotkanie świąteczno – noworoczne członków, zaproszonych gości i przyjaciół Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Reklamy

Wszystkich obecnych przywitał prezes TRH p. Jerzy Krzyżewski, a kogo, to na zdjęciach dobrze widać. W każdym bądź razie nawet po obecnych widać, że Towarzystwo cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem w jego działalności.

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy poświęconą zmarłemu ks. prałatowi Kazimierzowi Gawlikowi.

 

Licznie zgromadzonych w świąteczny nastrój wprowadził zespół przykościelny p. Łukasza Machulskiego z dziewczętami z Czerniczyna, prezentując znane i mniej znane kolędy. Nad nagłośnieniem czuwał Daniel Grad. Z kolei głos zabrał kapelan Towarzystwa ks. Malinowski, nawiązując do dnia Bożego Narodzenia, poczem nastąpiły życzenia i łamanie się opłatkiem.

 

Prezes TRH p. J. Krzyżewski oraz przedstawiciele hrubieszowskiego Muzeum, przedstawili plany działalności swoich placówek na rok 2013.

 

Z kolei głos zabrali zaproszeni goście, wśród których brylował przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego p. Tomasz Zając, sypiąc związanymi z tematem spotkania fragmentami wierszy, czy cytatów, wręczył drobny upominek. Życzenia złożył i obiecał dalsze wsparcie działalności TRH również Burmistrz Miasta Hrubieszowa p. Tadeusz Garaj.

 

Następnie toczyła się dyskusja oficjalna, czyli na stojąco, jak i przy zastawionych słodyczami oraz gorącymi napojami stolikach. Głos zabrał również wójt Gminy Horodło p. Bożek, który przedstawił projekt obchodów 600-lecia Unii Horodelskiej, która właśnie przypada w bieżącym roku, zapraszając do współpracy, jak i do uczestniczenia w planowanych z tej okazji cyklicznych imprezach.

 

Na moich oczach żona pana Burmistrza, chociaż na stałe mieszka w Zamościu pobrała deklarację, aby zostać członkiem Towarzystwa i miejmy nadzieję, że i inne osoby, szczególnie z Hrubieszowa i powiatu, to uczynią i TRH nadal będzie działać prężnie, jak dotychczas, albo i intensywniej.

 

Sporo osób było przyjezdnych, a i na dworze dość tęga zima, więc wszyscy z przekonaniem, że miło i życzliwie spędzili czas udali się do domów.

W uroczystości uczestniczyli: kapelan Towarzystwa ks. kan. Waldemar Malinowski, burmistrz Tadeusz Garaj i wiceburmistrz Paweł Perelmuter, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Tomasz Zając, sekretarz Starostwa powiatowego Tomasz Ożóg, sekretarz UM Czesław Podgórski, przewodniczacy rady miasta Eugeniusz Paczała, wiceprzewodniczący Rady Miasta Waldemar Kasperkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stanisław Sitarz, wójt gminy Horodło Krzysztof Bożek, dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Emilia Feliksiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Halina Kurek, dyrektor Muzeum im. ks. St. Staszica Bartłomiej Bartecki oraz inni członkowie Towarzystwa i zaproszeni goście.

 

 

 

Opracował – mak

 

Poniżej rozmowa Marka Kitlińskiego o minionym 2012 roku i planach na rok 2013 z prezesem TRH Jerzym Krzyżewskim.