Urządzanie ogrodu

Dobrze zagospodarowany i urządzony ogród jest ozdobą każdego domu. To świetne miejsce do wypoczynku, dziecięcych zabaw i przyjmowania przyjaciół. Najlepszym czasem na jego zaplanowanie jest zima, ponieważ, gdy tylko odpuszczą mrozy i stopnieje śnieg można zabrać się za realizacje ustaleń.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Zagospodarowanie przestrzeni

Planowanie ogrodu najlepiej zacząć od naszkicowania planu działki z zaznaczeniem wszystkich stałych elementów, które już się na niej znajdują, ponieważ to one będą stanowić bazę nowego projektu. Warto zaznaczyć na nim wszystkie instalacje i przyłącza, by nowa kompozycja nie utrudniała dostępu do nich, co mogłoby być kłopotliwe w przypadku awarii. Bardzo ważnym pytaniem na tym etapie jest także: co chcemy zasłonić, a co wyeksponować? Jakie mocne, a jakie słabe strony ma w tej chwili ogród? Mocnym punktem mogą być chociażby duże drzewa. W większości przypadków nie warto ich usuwać lecz potraktować jako wstęp do dalszej części projektowania. Słabym punktem natomiast może być nieestetyczne ogrodzenie, które można zakryć roślinnością. W ogrodzie trzeba uwzględnić też miejsce na przechowywanie narzędzi, czy zimowanie roślin. Bardzo popularne są domki drewniane, które łatwo wkomponować w zieleń tak, by nie zaburzały projektu i same w sobie stanowiły dekorację. Istotną sprawą jest też wydzielenie konkretnych stref ogrodu: podjazdu, miejsca do wypoczynku, placu zabaw dla dzieci, przestrzeni do grillowania, czy uprawy własnych warzyw i owoców.

Duże ogrody, małe ogródki

Inaczej projektuje się ogród na dużym, rozległym terenie, a inaczej mały – w środku miasta. W dużym ogrodzie można pozwolić sobie na szaleństwo, oczka wodne, rozległe trawniki, rośliny w luźnych, malowniczych grupach. Ogród może zmieniać się wraz z porami roku dzięki dużej ilości roślin mających różne okresy kwitnienia i owocowania. Jest bardzo pracochłonny w pielęgnacji ze względu na wielkość, jednak można tu pozwolić sobie na pewną przypadkowość i zdać się na działanie przyrody. W małych ogrodach lepiej postawić na rośliny proste w uprawie, ponieważ jest on zawsze oglądany z bliska jako całość – nie ma tu miejsca na niedociągnięcia. Najważniejsze w nim będzie dobrze zaaranżowane miejsce do odpoczynku. Musi być prosty i czytelny, jak najmniej chaotyczny. W małych ogródkach miejskich ulokowanych między ścianami budynków niestety nie wsadzimy drzew. Trzeba więc postawić na krzewy i kwiaty, jednak można je wsadzać w donicach, które przestawiane tworzą wciąż nowe, ciekawe kompozycje.

Odpowiedni dobór i umiejscowienie roślin

Wybór odpowiednich gatunków roślin jest sprawą kluczową podczas projektowania ogrodu. Sadząc drzewa, trzeba być świadomym rozmiarów jakie osiągną i nie lokalizować ich zbyt blisko domu, czy innych zabudowań, czyli bliżej niż w promieniu korony drzewa. Duże szkody potrafi wyrządzić również system korzeniowy, nad którym nie mamy kontroli. Rośliny powinny układać się „piętrowo” – im dalej od środka ogrodu, tym wyższe – to optycznie go powiększy i ładnie „domknie”. Nie powinno się również sadzić nic na samym środku, w centralnym punkcie ogrodu, ponieważ taki zabieg zmniejszy przestrzeń i podzieli ją. Przy wyborze roślin trzeba pamiętać, że większość z nich w naturze nie występuje obok siebie. Są takie, które źle na siebie wpływają i w swoim towarzystwie nigdy nie będą wyglądać zdrowo i efektownie. Należy również pamiętać, że nadmiar nie jest dobry – trzeba zachować harmonię między wolną przestrzenią, a skupiskami roślin, a także unikać bardzo dużej różnorodności gatunków, ponieważ wprowadza to niepotrzebny chaos i znacznie utrudnia pielęgnację. Ostatnią, najważniejszą zasadą jest to, że żaden ogród nie powinien być sztucznym tworem. Trzeba jak najmocniej zharmonizować go z otoczeniem i warunkami naturalnymi. Wtedy będziemy czuć się w nim dobrze i zdecydowanie łatwiej będzie go pielęgnować.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domki Drewniane Stimeo – produkcja i dystrybucja małej architektury działkowej i ogrodowej.

 

fot. mat. sponsora