18 lipca 2024

W Czwartek Rano w Hrubieszowie

„W czwartek rano w Hrubieszowie” – taki tytuł 10 lat temu nosił tygodnik informacyjny redagowany przez Artura W. Kraszewskiego z zespołem i był z niecierpliwością oczekiwany przez mieszkańców naszego miasta i okolic. Kosztował 1 zł.

Reklamy

Zawierał oczywiście wydarzenia z Hrubieszowa i regionu.

Jeden z redaktorów opisał spotkanie z Senatorem RP p. Stanisławem Goganem zorganizowanym przez Ruch Odbudowy Polski. Poświęcone ono było głównie reformie szkolnictwa oraz wprowadzonej reformie emerytalno – rentowej.

Reklamy

W innym miejscu została przybliżona działalność poety – Hrubieszowianina Bogusława Henryka Miazgi. Laureat dziesiątków konkursów, autor setek publikacji, założyciel i prezes kilkunastu stowarzyszeń, klubów, ugrupowań. Współpracownik, autor lub redaktor wielu pism regionalnych i ogólnopolskich. Swe utwory prezentował na antenie RP i Radia Vaticana, a jest autorem kilku zbiorów wierszy. Pomimo tego mało znany.

Na kolejnej stronie red. Jan Smuga przeprowadził wywiad z Członkiem Zarządu Rady Miasta Hrubieszowa p. Stanisławem Dąbrowskim. Problemem miasta jest brak pracy, więc należałoby skupić się na możliwości tworzenia zakładów przetwórstwa płodów rolnych, wspieranie rzemiosła i drobnej wytwórczości, tworzenie odpowiedniego zaplecza dla wszechstronnego rozwoju naszej młodzieży itd., ale biorąc pod uwagę realia, przede wszystkim budżetowe, na pewno nie będzie łatwo się z tym wszystkim uporać – m.in. powiedział Radny Senior.

Reklamy

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Obwodu Hrubieszowskiego zwrócił się z apelem o wsparcie finansowe dla budowy pomnika ku czci pomordowanych Polaków przez NKWD i UB, prezesem Zarządu był mgr Piotr Kojro.

Dowiedzieliśmy się ile zarabiał Burmistrz Miasta, i tak – zasadnicza wysokość 1,250 zł. dodatek funkcyjny 697,50, dodatek służbowy 1558 zł. dodatek stażowy 13 % wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie i jego zastępca – 1.100 zł., dodatek funkcyjny 581,25 zł., dodatek służbowy 924,69 zł. dodatek stażowy 20 %. Przewodniczący Rady Miasta otrzymywał około 1000 zł. miesięcznie.

W jednym z Hrubieszowskich lokali odbyła się „ciekawa” zabawa „Andrzejkowa” . Bawiło się około 250 osób, kiedy do lokalu weszło czterech nowych „gości”. Wobec braku wolnych stolików, panowie ci zorganizowali dla siebie miejsce „siłowo”. I wtedy zaczęło się. Doszło do regularnej bijatyki. Kto wygrał, jak to się skończyło i o co chodziło, zorientowani wiedzą.

Pan Roman Antoszewski mieszkający w Auckland (Nowa Zelandia) napisał bardzo ciekawy list dotyczący rocznic grudniowych. Jego wniosek jest jeden – to nie „Rusek sprzedał Polskę w Jałcie i w Poczdamie, kontrolował listy, zakładał teczki, wstrzymywał paszporty, wprowadził Stan Wojenny itp. Jego wniosek (czy tylko ?), to – Polacy Polakom zgotowali ten los, na dodatek większość dalej chodzi wolno i mają się dobrze.

Nieznany autor napisał wiersz dotyczący jednej z grudniowych rocznic:

Grudzień 70

„Tatusiu, co te krzyże znaczą ?
Czemu są takie duże ?
A tam na samej górze,
Jakby trzymały się za ręce
-A te słowa, tablice- czy to jest rzecz święta?
Czemu tu ludzie przychodzą i płaczą ?
– A ta pani trzyma ręce jakby się modliła.
Tatusiu, czy to jest mogiła ?
Czy to mordowali Niemcy?
– Nie synku… Polacy !
– Jacy Polacy ?
Czemu milczysz Tatusiu ?
Tatusiu… ty płaczesz…”

Ze sportu, przeczytamy o „Hrubieszowskich Grzesiach”. Najprężniejsza jest sekcja unihokeja, która zajęła 7 miejsce w I Mistrzostwach Polski w kategorii dzieci i młodzików w Elblągu, oraz 4 miejsce w klasyfikacji końcowej Warszawskiej Ligi Unihokeja. Zarząd klubu stanowią rodzice i nauczyciele. Prezesem był p. K. Dąbrowski, vice prezesami p. Stanisław Grela oraz p. Jerzy Wypych, przewodniczącą komisji rewizyjnej p. Alicja Tymecka.

W tygodniku było trochę reklam, horoskop, kącik poetycki (np. wiersze p. Janiny Romańskiej), humory i krzyżówka.

Opracował – mak