W klimacie apteki „Pod Złotym Moździerzem” – spotkanie z Lucyną Olejniczak

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Instytutu Książki, Dyskusyjnych Klubów Książki i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 20 października 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie zorganizowano spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak.

Reklamy

 

Hrubieszów był szóstym miastem, które odwiedziła pisarka podczas tygodniowej literackiej trasy po Lubelszczyźnie. Spotkanie z czytelnikami w hrubieszowskiej książnicy wiedzy, odbyło się w scenerii krakowskiej apteki „Pod Złotym Moździerzem”, oddającej klimat powieści z czterotomowego cyklu Kobiety z ulicy Grodzkiej. 

Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu jest laborantką medyczną. Pisaniem książek zajęła się, po przejściu na emeryturę. Tłumaczy to następująco: „W młodości nie miałam nic ciekawego do powiedzenia. Musiałam dojrzeć. Dzięki temu, dzisiaj czytelnicy mogą cieszyć się literaturą w pełni rozwiniętą i przemyślaną”. 

Reklamy

Pisarka zadebiutowała w 2007 r. książką pt. „ Wypadek na ulicy Starowiślnej”, będącą efektem poszukiwań informacji o własnym pradziadku – Teodorze. Każda kolejna powieść pisarki inspirowana była jakimś wydarzeniem. Na podstawie listów wysyłanych do rodziny ze Stanów powstała powieść „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”. Pisząc książkę „Dagerotyp. Tajemnica Chopina” autorka przebywała u przyjaciółki we Francji. Wracając do sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej” autorka zaznaczyła, że jest to opowieść o losach potomków krakowskiego aptekarza Franciszka Bernata i są to historie silnych kobiet, które nie boją się nawet klątwy rodzinnej. Podczas spotkania rozmowa toczyła się wokół bohaterów powieści. Pytano także o piąty tom sagi – czy powstanie – i o plany literackie na przyszłość.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: pan Szymon Patkowski – Inspektor ds. Edukacji Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, pani Justyna Szymusiak – Inspektor d/s Oświaty Urzędu Gminy Hrubieszów, twórcy naszego regionu, nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 i Nr 4 w Hrubieszowie oraz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece.

Zainteresowani nabyli książki autorki i zdobyli Jej autograf. 

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki. 

 

źródło: BP Hrubieszów