Wiedza o kulturze i historii (tej bliskiej)

W dniu 26 października 2012 roku młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie z klasy IIIT4 „b” wraz z nauczycielem p. Beatą Tomaszczuk odbyła lekcję wiedzy o kulturze na żywo, zwiedzając jeden z najwspanialszych zabytków Hrubieszowa – trzynastokopułową cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

Reklamy

Cerkiew prawosławna w Hrubieszowie jest jedyną w Polsce i Europie tego typu budowlą. Młodzież zapoznała się z jej historią, podziwiała przepiękny ikonas i dowiedziała  się wielu szczegółów o obrzędach liturgicznych. Wielką  ciekawość wzbudził fakt, że ikona to obraz pisany (a nie malowany) na desce lipowej lub dębowej z wydrążonym polem na malowidło główne, wokół którego umieszczano kompozycje dopełniające. Charakterystyczną cechą ikon jest tradycyjny schemat ikonograficzny. Młodzież dowiedziała się również,  że cerkiew nie podlega pod Moskwę, a pod Cypr.

Przewodnikiem po zabytkowej cerkwi  była  uczennica tejże klasy Paulina Kot, która wspaniałym językiem i niesamowitą osobowością oraz zdolnościami oratorskimi wzbudzała wielkie zainteresowanie wśród swoich koleżanek.

Czas zwiedzania mijał bardzo szybko,  pytań koleżanek nie było końca. Wielką wartością jest znać historię – również tę najbliższą – bo ona buduje tożsamość młodego człowieka. Cerkiew jest pięknym i wartościowym zabytkiem, historią kultury naszego miasta, którą należy pokazywać  młodym pokoleniom.

Jeszcze raz pragniemy podziękować Paulinie Kot za wartościowy wykład i ciepłe słowo oraz możliwość zobaczenia i poznania cerkwi od środka.

 

Beata Tomaszczuk i uczniowie III T4 „b”