Wielki sukces Staszica! II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Języka Rosyjskiego! – WIDEO

Iza Mrozowska, Amelia Pawluk i Paweł Jerzyna z hrubieszowskiego Staszica zajęli II miejsce i tym samym zdobyli tytuł laureata Międzynarodowym Festiwalu Języka Rosyjskiego.

Reklamy

W Moskwie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego, organizowany pod patronatem Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki FR oraz Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia.

W czerwcu pisaliśmy, że na liście finalistów 2021 r. (spośród 2200 uczestników z 24 państw) znalazło się 8 uczniów z Polski, w tym aż 5 z hrubieszowskiego Staszica.

Reklamy

Do ostatniego etapu uczniowie przystępowali z nowym repertuarem. Spotkania finałowe odbyły się we wrześniu 2021 r., a 1 października 2021 r. ogłoszone zostały wyniki. Dominika Kicia (kategoria – Twórczość wokalna) pięknie przygotowała piosenkę „Ах, Россия!”. Vladyslav Jushchuk (kategorii – Znawcy języka rosyjskiego, historii i kultury Rosji) rozwiązał niełatwy test, zawierający 40 zadań. Iza Mrozowska (klasa 3B), Amelia Pawluk (klasa 2A) i Paweł Jerzyna (klasa 3A) zajęli II miejsce i tym samym zdobyli tytuł laureata w kategorii „Театральное творчествo”.

W finale postanowili pokazać fragment twórczości Michała Bułhakowa, ale nie „Mistrza i Małgorzatę” – najbardziej znaną powieść pisarza. Zagrali spektakl „Зачем учёному жена?” („Po co uczonemu żona?”) na motywach tekstu pisarza z 1934-1936 roku „Иван Васильевич” i znakomitej komedii z 1973 roku pt. „Иван Васильевич меняет профессию”.

Nagranie sztuki odbywało się na deskach Hrubieszowskiego Domu Kultury. Tu stworzone zostało wnętrze z epoki. Z zasobów garderoby HDK, z szaf, kufrów i strychów uczniów i nauczycieli, na scenę przybyły kostiumy, rekwizyty i dekoracje. Każdy z uczniów był tu scenografem, kostiumografem, reżyserem i aktorem, rozwijał swoje talenty artystyczne, kreatywność i samodzielność.

Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury, Grażynie Temporowicz za umożliwienie nam nagrania występu na scenie HDK, panu Krzysztofowi Słupskiemu za przygotowanie oświetlenia i nagłośnienia, pani Agnieszce Zdun za wykonanie przepięknych zdjęć.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Szczególnie jesteśmy dumni z naszych wspaniałych aktorów! Zachęcamy do podejmowania kolejnych wyzwań.

­

Tekst: Ludwika Siudyka, Neonila Pawluk

(fot. LO Staszic)

­

Zapraszamy do obejrzenia nagrań:


Zobacz też:

Hrubieszów: Statuetki Hrubcia wręczone – ZDJĘCIA

Hrubieszów: Statuetki Hrubcia wręczone – ZDJĘCIA