9 grudnia 2023

Wielkie „Siema” w Afganistanie

Jurek Owsiak od 22 lutego przez kolejne dwa dni przybywał wśród żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, aby podziękować za udział w XIX finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie zebrano 13540 dolarów i 7 391 złotych a także mniejsze kwoty w innych walutach, co okazało się swoistym rekordem.

Reklamy

Finał był organizowany we wszystkich bazach, w których służą polscy żołnierzy. Wspólnie z Polakami, w bazach Ghazni, Quarabagh, Warrior, Vulcan, Giro i Bagram w zbiórce wzięli udział także żołnierze amerykańscy i afgańscy oraz zatrudnieni pracownicy. Wszystkim im Jurek Owsiak dziękował mówiąc – Wielkie dzięki. Dzięki takim ludziom jak wy, ludziom pozytywnie nakręconym, w Polsce zostanie zakupiony sprzęt medyczny z najwyższej półki. Sprzęt do diagnozowania i leczenia najmłodszych, dzieci z chorobami nerek i układ moczowego.

Reklamy

Podczas spotkania sztabu XIX finału WOŚP w Afganistanie z Jurkiem Owsiakiem zaprezentowano pokaz multimedialny ukazujący przebieg akcji. Prezentowano ponadto fotografie zarówno z samej kwesty, ale również z wielkiego festynu i wszystkich imprez towarzyszących, które odbywały się podczas tegorocznego finału. A było tego wiele: występy muzyczne i konkursy sportowe, licytacja, która rozgrzała temperaturę do czerwoności i do cna wyczyściła żołnierskie portfele czy w końcu pokaz iluzjonisty. – Podczas licytacji nawet mnie zabrakło dolarów w portfelu. – mówił z uśmiechem gen. bryg. Andrzej Reudowicz, dowódca PKW Afganistan.

W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze zarówno polscy jak i amerykańscy, którym Jurek Owsiak serdecznie dziękował za udział. Każdy z wolontariuszy otrzymał specjalne podziękowania, z rąk Jurka Owsiaka w imieniu całego zespołu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem pomóc chorym dzieciom a zarazem przyczynić się do sukcesu i Orkiestry, i Jurka. Do akcji włączam się jak każdego roku by kwestować wraz innymi wolontariuszami, by pomagać innym. Tym razem po raz pierwszy uczestniczyłem w organizowaniu kwesty w takim specyficznym miejscu, na afgańskiej ziemi – mówił mjr Dariusz Świech -oficer wychowawczy SGP, jeden z głównych organizatorów WOŚP w Afganistanie.

Dla Jurka zagrał również zespół muzyczny Hantz Band. Zespół złożony z żołnierzy służących w różnych pododdziałach w bazie Ghazni a działający przy tutejszym kościele, który występował na scenie i brał udział w kweście podczas finału. Jurek im także złożył podziękowania.

Jurek Owsiak mógł zobaczyć jak mieszkają i w jakich warunkach służą żołnierze w Afganistanie. Odwiedził żołnierzy zarówno w miejscach służby, ale również w miejscach gdzie odpoczywają. Spotkał się z żołnierzami Zgrupowania Bojowego Alfa (ZB A), z którymi uczestniczył w strzelaniu z broni strzeleckiej oraz prezentacji wyposażenia indywidualnego i sprzętu bojowego wykorzystywanego przez żołnierzy PKW. Odwiedził ponadto Taktyczne Centrum Dowodzenia (TOC), żołnierzy służących w Samodzielnej Grupie Powietrznej, szpital polowy w Ghazni oraz spotkał się z artylerzystami z Grupy Wsparcia Ogniowego, którzy prezentowali armato – haubicę 152mm Dana. Jurek spotkał się także z żołnierzami i cywilnymi pracownikami PRT Zespołu Odbudowy Prowincji (Provincial Reconstruction Team), którzy prezentowali to, co już udało się dokonać i zrealizować oraz plany i projekty, które będą wykonywane w niedalekiej przyszłość.

– Do tej pory Afganistan i waszą służbę znaliśmy tylko z przekazów telewizyjnych, newsowych teraz mogliśmy poznać ją od innej strony. Jesteście prawdziwymi profesjonalistami. Wykonujecie waszą pracę tak, że robi to na nas wielkie wrażenie. Chcemy o tym opowiedzieć ludziom w Polsce. – mówił Jurek Owsiak.

Jurek Owsiak przybył do żołnierzy służących w afgańskiej prowincji Ghazni na zaproszenie gen. broni Edwarda Gruszki, Dowódcy Operacyjnego SZ oraz gen. bryg. Andrzeja Reudowicza, Dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

***

Tekst i foto: kpt. Artur Pinkowski