26 kwietnia 2024

Wielkie święto hrubieszowskiego SPORTU!

Sobota 8.12.2012 r. stadion i hala HOSiR od godz. 10.00 już tętniła sportowym życiem. Z Mistrzem Adrianem Zielińskim i podwójnym Wicemistrzem Igrzysk Olimpijskich Szymonem Kołeckim, odbyło się otwarcie i poświęcenie Areny Lekkoatletycznej z trybunami, podsumowanie Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej”, oraz finał Ogólnopolskiego Challenge w podnoszeniu ciężarów w roli głównej Gwiazdą hrubieszowskiego sportu Ewą Mizdal!

Przygotowania do w/w dokonań rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Zebrania grupy organizacyjnej w gabinecie Burmistrza Miasta Tadeusza Graja, pod przewodnictwem prezesa MKS „Unia” Hrubieszów Zdzisława Kosakowskiego i sekretarza miasta Czesława Podgórskiego ustaliły porządek tego niecodziennego wyżej wspomnianego wydarzenia, nakreśliły plany działania, przydzieliły role, kto, za co odpowiada, no i praktyczna praca. M.in. wytypowanie osób do odznaczeń i nagród oraz wystąpienie w tej sprawie do odpowiednich decydentów, ustalenie listy i adresy gości oraz wysłanie ok. 400 zaproszeń, skuteczne szukanie finansów, zakup nagród, pucharów, przygotowanie dyplomów, przygotowanie stadionu i hali (tutaj ukłon do dyr. HOSiR Stanisława Łuczkiewicza i jego załogi, za profesjonale przygotowania), przygotowanie poczęstunku, pokaźnej wielkości Tortu Jubileuszowego, itd.

Sobota 8.12.2012 r. godz. 9.00 rozpoczęła się rozgrzewka młodych sztangistek i sztangistów z województwa lubelskiego, którzy na wspaniale wyeksponowanym pomoście oraz prezentowanych w tle licznych reklam od godz. 10.00 prezentowali swoje umiejętności (wyniki podamy po otrzymaniu komunikatu).

Czym bliżej godz. 12.00, tym ilość osób wyraźnie rosła, w holu witały ich gabloty z trofeami sportowców hrubieszowskiej Unii, dyr. HOSiR Stanisław Łuczkiewicz z personelem oraz dziewczęta, sztangistka Paulina Kot i lekkoatletki Agata Polikowska i Wiktoria Soja, które pod kierownictwem zdobywczyni „Korony Maratonów” Małgorzaty Muzyczuk i halowego rekordzisty Polski Artura Kerna wypisywały pamiątkowe Certyfikaty uczestnictwa w imprezie z okazji Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”

Temperatura podniosła się, kiedy przybyli Mistrz Olimpijskiej sztangi Londyn 2012 Adrian Zieliński i wcześniejszy dwukrotny wicemistrz olimpijski, dodatkowo od paru dni prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, zaledwie 31-letni Szymon Kołecki.

Po pewnym czasie spiker zawodów Marek Watras zaprosił na stadion w celu otwarcia Areny Lekkoatletycznej i płyty piłkarskiej oraz tęsknie słusznie pożądanej przez kibiców Trybuny, na dodatek części środkowej zadaszonej. Ceremonia otwarcia odbyła się na środku głównej prostej. Jako pierwszy zabrał głos Burmistrz Miasta p. Tadeusz Garaj, witając gości, przedstawicieli firmy, która wybudowała obiekt oraz przedstawił,m.in., komu i czemu ma służyć ten nowoczesny stadion.

 

Stadion przecinając wstęgę uroczyście otwarli:

dwukrotny wicemistrz olimpijski i prezes PZPC Szymon Kołecki,

mistrz olimpijski Adrian Zieliński,

przedstawiciel firmy Tamex – wykonawcy inwestycji,

przewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Paczała,

wiceprezes PZPC i prezez LOZPC Zdzisław Żołopa,

Burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj,

przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego Tomasz Zając,

prezes MKS Unia Hrubieszów Zdzisław Kosakowski

prezes Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Lublinie Jóżef Poterucha.

 

Nastąpiło również poświęcenie obiektu przez ks. Prałata Andrzeja Puzona i ks. Jana Kota. Po tej części przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Tomasz Zając zarządził kółko biegu, które zostało wykonane w bardzo dobrym tempie, m.in. w towarzystwie wiceburmistrza Miasta Hrubieszowa Pawła Perelmutera, sztangisty Tomasza Pańko, nauczycielki wf Krystyny Rozkal i innych.

 

Godz. 12.30 na hali ponownie głos zabrał Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tadeusz Garaj. Po wystąpieniu burmistrza dwójka spikerów, czyli Marek Kitliński i Marek Watras przystąpiła do podsumowania wspomnianego Jubileuszu, które szczególnie polegało na dziękowaniu tym, którzy przyczynili się, aby Jubileusz przebiegał jak najbardziej godnie.

Krótką historię sportu na ziemi hrubieszowskiej oraz o imprezach organizowanych przez cały rok 2012 przedstawił inicjator obchodów Marek Ambroży Kitliński.

Na początek podsumowano konkurs „Hrubieszowskie wspomnienia sportowe”, do którego prace przesłało cztery osoby. Kapituła pod przewodnictwem Łucji Watras zadecydowała o przyznaniu wszystkim wyróżnienia, jednakowych pucharów i upominków ufundowanych przez Urząd Gminy w Hrubieszowie działającego pod przewodnictwem wójta Jana Mołodeckiego i przewodniczącego Rady Gminy Janusza Jędrzejewskiego oraz kalendarza 2013 i innych gadżetów przygotowanych przez naczelnika Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego Pawła Wojciechowskiego, które wręczał przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Barczuk, sekretarz Tomasz Ożóg oraz wspomniany J. Jędrzejewski.

 

Wyróżnienia otrzymali:

1. Marian Bizior, obecnie zamieszkały w Zamościu,

2. Józef Flak, zamieszkały w Policach k/Szczecina i był obecny!

3. Małgorzata Muzyczuk, Hrubieszów.

4. Marek Ambroży Kitliński, Hrubieszów.

Prace będą zaprezentowane na lubiehrubie.

 

Z kolei przystąpiono do wręczania kilkunastu medali i odznak Zrzeszenia LZS, co osobiści czynił wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Zrzeszenia LZS w Warszawie Józef Poterucha, który zabrał głos, dziękując za na wysokim poziomie reprezentując Zrzeszenie LZS przez przedstawicieli sportowców Ziemi Hrubieszowskiej, w asyście Burmistrza Miasta.

 

Odznaczenia m.in. otrzymali: 

Franciszek Skierski

Andrzej Kulczyński

Zdzisław Kosakowski

Leszek Tarnawski

Antoni Pacaj

Ewa Mizdal

Henryk Lebiedowicz

Marek Kitliński

Lech Szymański

Józef Wąsiel

Stanisław Cieślak

Kilka osób była nieobecnych.

 

Następnie do nagradzania przystąpili fundatorzy Tabliczek Pamiątkowych o tematyce: 

1. Osobowość sportowa Ziemi Hrubieszowskiej – fundator Starostwo i Rada Powiatowa Hrubieszów.

2. Zawodniczki i zawodnicy, którzy odnieśli sukcesy reprezentując kluby sportowe ziemi hrubieszowskiej – fundator Burmistrz i Rada Miejska Hrubieszów.

3. Wybitny zawodnik rodem z Ziemi Hrubieszowskiej, osiągający sukcesy w barwach innych klubów sportowych – fundator Urząd i Rada Gminy Hrubieszów.

Łącznie w czerwcu i w grudniu nagrodzono 75 osób, (chociaż jeszcze nie wszyscy byli obecni).

 

Wręczono również Złotą Honorową Odznakę Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, byłemu wicemistrzowi Polski Juniorów w biegu na 400 m przez płotki Ireneuszowi Barańskiemu.

 

W czerwcu odbyły się zawody lekkoatletyczne z okazji Jubileuszu, za które najlepszym szkołom w punktacji wręczono Puchary ufundowane przez Urząd Miasta Hrubieszów. 

SP 1 Hrubieszów

SP 2 Hrubieszów

SP 3 Hrubieszów

ZSP Moniatycze

Gimn. 1 Hrubieszów

Gimn. 3 Hrubieszów

Wręczali: Burmistrz Miasta Tadeusz Garaj, przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Paczała, współorganizatorzy zawodów Małgorzata Muzyczuk i Artur Kern.

 

Z okazji 90- lecia piękne puchary dla MKS Unia Hrubieszów oraz odznaczenie PZPC za wspieranie sportu ciężarowego przez Burmistrza Miasta zostały wręczone przez prezesa PZPC Szymona Kołeckiego oraz prezesa OZPC w Lublinie Zdzisława Żołopę. Niestety, nikogo nie było z PZLA czy LOZLA, co przy otwarciu bądź, co bądź Areny Lekkoatletycznej, dla hrubieszowskiego środowiska tej dyscypliny jest przykro.

Piękne Dyplomy – podziękowania przy organizacji lub wsparciu finansowym imprez z okazji Jubileuszu, zostały zaprojektowane i ufundowane przez Andrzeja Romańskiego, z firmy „Kameleon” w Hrubieszowie , otrzymało je kilkadziesiąt osób.

Józef Poterucha

Tomasz Zając

Zdzisław Żołopa

Marek Watras

Mirosław Dąbrowski

Józef Kuropatwa

Andrzej Barczuk,

Dariusz Czujkowski

Paweł Kłosiński

Paweł Wojciechowski

Tadeusz Garaj

Paweł Perelmuter,

Eugeniusz Paczała

Czesław Podgórski

Izabela Zin

Szymon Patkowski

Jacek Szymczuk

Jan Mołodecki

Janusz Jędrzejewski,

Robert Palichleb

OSP Moniatycze

Andrzej Romański

Mieczysław Śliwiński

Zbigniew Krawczuk

Tadeusz Romaszko

Andrzej Lizun

Andrzej Podlewski

Emilia Feliksiak

Leszek Dunecki

Jerzy Wierzchowski

Małgorzata Muzyczuk

Henryk Lebiedowicz

Łucja Watras

Jerzy Krzyżewski

ks. Tomasz Szady

Andrzej Lachowski

Elżbieta Bednarek

Robert Szwanc

Krzysztof Brudnowski

Dorota Grzymała

Justyna Wojtiuk

Bartłomiej Bartecki

Robert Jóźwiak

Krzysztof Zawisza

Irena Czerwińska

Stanisław Łuczkiewicz

Mirosław Szuper

Janina Ewa Kitlińska

Jacek Jaworski

Robert Pokrywka

Artur Kern

Adam Głodowski

Wojciech Sołtysiak

Joanna Bartkowiak

Jolanta Głowacz

Tadeusz Klocek

Antoni Czerniak

Leszek Tarnawski

Andrzej Greszeta

Zdzisław Kosakowski

Krzysztof Dąbrowski

Jerzy Gnatiuk

Stanisław Eugeniusz Bodes

Marek Ambroży Kitliński

Maciej Łyko


Upominki dla władz miejskich i MKS Unia w Hrubieszowie wręczył również przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Tomasz Zając.

 

Nagradzanie było dodatkowo przerywane, znakomitymi występami przez młode piosenkarki Marię Łyko i Flavię Cundarii oraz Macieja Łyko, nad aparaturą czuwał, niezawodny jak zwykle Krzysztof Zawisza. W dalszej części uroczystości od strony artystycznej umilały czas tancerki grupy „Primadonna” działającej pod kierownictwem Renaty Łagockiej.

 

Od godz. 13.30 rozpoczęło się podsumowanie XXII Challenge „Złotej Sztangi”. Najradośniejsza wiadomość, to jest taka, że w tej prestiżowej, ogólnopolskiej klasyfikacji zwyciężyła zawodniczka MKS Unia Hrubieszów, 7. na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie 2012, 4. na Mistrzostwach Europy w Turcji, mistrzyni i rekordzistka Polski, pochodząca z Moniatycz Ewa Mizdal. Obok niej stał mistrz olimpijski z Londynu Adrian Zieliński, który wygrał u mężczyzn.

 

Zwycięzcami edycji 2012 zostali u pań:

Ewa Mizdal (Unia Hrubieszów) – 450 pkt

przed Małgorzatą Wiejak (Zawisza Bydgoszcz) – 217

i Jolanta Wiór (Andaluzja Piekary Śląskie) – 201,

a sklasyfikowano 80 zawodniczek.

 

U panów:

złoty w Londynie Adrian Zieliński – 310 pkt

przed brązowym w Londynie Bartłomiejem Bonkiem 210

i Krzysztofem Zwaryczem 175,

a na liście znalazło się 119 zawodników.

 

W klasyfikacji drużynowej panie z Unii wywalczyły najlepsze w historii tego współzawodnictwa , znakomite 2 miejsce!!!

Tę część „ciężarową” prowadził, jak zwykle na wysokim poziomie Henryk Lebiedowicz, współtwórca sukcesów hrubieszowskiej sztangi. Po zakończeniu uroczystej części II, na pomoście zaprezentowały swoje umiejętności czołowi sztangiści i sztangistki Polski z różnych kategorii wiekowych, w tym z hrubieszowskiej Unii Agaty Tyszko, Adama Sarzyńskiego czy Damiana Kasztelana, w asyście pilnujących ich trenerów Leszka Tarnawskiego i Andrzeja Greszety. Liczni kibice, co raz nagradzali nagradzanych i występujących na pomoście.

Po zakończeniu rwania i podrzutu, zgodnie z przyjętym regulaminem nagrodzono w asyście zgrabnych i pięknych hostess Wioletty Maślanki i Natalii Dolegacz występujących (wyniki podamy po otrzymaniu komunikatu).

 

Tak jak wcześniej głoszono, tak uczyniono, czyli przystąpiono do losowania nagród wśród obecnych. Losowała nasza znakomita, często uśmiechnięta i życzliwa sztangistka Ewa Mizdal. Podczas losowania widziałem wiele z tego tytułu rozpalonych i wielkimi nadziejami osób, a niektórzy po wylosowaniu jego numerku, skakali z radości do góry, lub wznosili okrzyki.

 

No i wreszcie, na zakończenie tej wspaniałej i udanej imprezy wjechał na główną halę Jubileuszowy, olbrzymi, z napisami i tryskający iskrami tort, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Masłomęcza, a ufundowanego przez wójta Jana Mołodeckiego i Radę Gminy Hrubieszów.

 

Przez całą imprezę można było skorzystać z bogatego i smacznego poczęstunku, owoców oraz napojów przygotowanych przez Restaurację Staropolska w Hrubieszowie, a sfinansowanych przez firmę, która wybudowała nam przepiękny obiekt sportowy, na którym wszyscy mamy nadzieję, będzie się wiele dziać w roku 2013! Więc do zobaczenia!!!

 

Głównymi organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów, Zarząd MKS „Unia” Hrubieszów, Komitet Organizacyjny Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012” oraz Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Organizację imprezy wsparli m.in. Zarząd Województwa Lubelskiego, Burmistrz Miasta Hrubieszowa,  Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów, firmy Eleiko, Tamex i PGE Dystrybucja, Urząd Gminy Hrubieszów, Starostwo Powiatu Hrubieszów oraz osoby indywidualne.

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

 

Poniżej wywiady z podwójnym wicemistrzem olimpijskim Szymonem Kołeckim i mistrzem olimpijskim Adrianem Zielińskim, a także z wiceprezesem PZPC Zdzisławem Żołopą, prezesem MKS Unia Zdzisławem Kosakowskim i Markiem Ambrożym Kitlińskim.