Domowy remont to wyzwanie, przed którym co jakiś czas staje każdy właściciel nieruchomości. Niezależnie od tego, czy jedynie odświeżamy wygląd pomieszczeń, czy dokonujemy generalnej przebudowy, niezbędne będą odpowiednie elektronarzędzia, które ułatwią i przyspieszą wykonywanie prac. Wiertarka udarowa to z pewnością narzędzie bez, którego trudno się obyć w czasie remontu.
Tradycyjna wiertarka a wiertarka udarowa – różnice
Wiertarka udarowa jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem, dlatego powinna być częścią wyposażenia każdego przydomowego warsztatu. Od wiertarki tradycyjnej różni się zastosowaniem mechanizmu udarowego. Funkcja ta sprawia, że elektronarzędzie jest w stanie szybciej i skuteczniej wiercić nawet w twardych powierzchniach takich, jak beton czy stal. Wiertło w wiertarkach udarowych nie tylko się kręci, ale również jednocześnie bardzo szybko i równomiernie uderza w powierzchnię. Dzięki temu praca przebiega szybciej i wymaga użycia mniejszej siły. Oczywiście większość otworów uda się wykonać także tradycyjnymi modelami wiertarek, jednak zajmuje to znacznie więcej czasu i może być bardzo męczące. Dodatkowa siła uderzenia wygenerowana przez wiertarkę udarową umożliwia sprawne wywiercenie nawet sporej wielkości otworów.
Wiertarka udarowa – na co zwrócić uwagę?
Producenci wiertarek udarowych oferują modele do zastosowań profesjonalnych, jak i domowych. Różnią się one przede wszystkim mocą, posiadanymi funkcjami, ilością udarów, a także wyposażeniem dodatkowym. Do wykonania podstawowego remontu mieszkania wystarczą wiertarki udarowe o mocy 500 – 700 W. Do poważniejszych prac niezbędny będzie model o mocy 750 – 1000 W. Warto wybierać urządzenia, które są wyposażone w przełącznik kierunku wiercenia i blokadę włącznika umożliwiającą ciągłą pracę urządzenia. Ta ostatnia funkcja sprawdzi się szczególnie podczas takich prac jak mieszanie klejów czy farb. Regulator siły uderzenia, prędkości i momentu obrotowego pozwala lepiej kontrolować działanie urządzenia. Często przydatny okazuje się także ogranicznik głębokości wiercenia, który umożliwia uzyskanie równych otworów.
Wybierając wiertarkę udarową, koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu wiertarskiego. W zależności od jego rodzaju wykorzystać można będzie inne wiertła i akcesoria. Klasyczny uchwyt cylindryczny to rozwiązanie coraz rzadziej stosowane w urządzeniach. Wiertła do takich urządzeń są tanie, jednak samo ich mocowanie często nie jest wystarczające. Najpopularniejszy obecnie jest uchwyt typu SDS, który wykorzystywany jest nie tylko w wiertarkach, ale także w innych elektronarzędziach. W większych wiertarkach o dużej mocy stosuje się natomiast uchwyty SDS Plus.
Praca wiertarkami udarowymi wymaga często przybierania niewygodnych pozycji, które obciążają ramiona i kręgosłup, dlatego ważna jest waga i poręczność urządzenia. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową rękojeść, dzięki której można rozłożyć ciężar na obie ręce. Pokrycie rękojeści antypoślizgowym materiałem pozwala lepiej i pewniej chwycić wiertarkę. Natomiast specjalne gumowe nakładki zmniejszają poziom wibracji powstały podczas pracy urządzenia. Niektóre modele wyposażone są także w poziomice laserowe, które ułatwiają wyznaczanie punktów wiercenia.
Wiertarka udarowa – zastosowanie
Z pomocą wiertarek udarowych można wiercić otwory i wykonywać bruzdy w takich materiałach jak drewno, tworzywo sztuczne czy metal. Uruchomienie udaru umożliwia także wykonanie prac twardych materiałach budowlanych jak beton czy kamień. Po zamontowaniu odpowiednich końcówek wiertarki udarowe przydadzą się także do mieszania zapraw, klejów, szlifowania i polerowania powierzchni, a także wkręcania i wykręcania śrub. Mnogość różnego rodzaju nakładek, tarcz, mieszadeł, kamieni czy polerek sprawia, że urządzenia można wykorzystać podczas wielu prac i to nie tylko tych remontowych.
Kupując wiertarki udarowe, nie należy zapominać także o odpowiednio dobranych wiertłach. Znajdziemy wśród nich modele przeznaczone do wiercenia w drewnie, metalu czy betonie. Można wyposażyć się także w wiertła uniwersalne o specjalnej budowie, wykonane z twardszych i odporniejszych na zniszczenie materiałów. Do podstawowych prac remontowych wystarczą niewielkie komplety o zróżnicowanej średnicy. Znajdziemy wśród nich produkty przeznaczone do zastosowań amatorskich, jak i te dla profesjonalistów. To doskonałe narzędzia, gdy potrzebujemy urządzeń wielofunkcyjnych, które sprawdzą się w czasie wykonywania najpopularniejszych prac remontowych.
(tekst i fot. mat. partnera)