Choć narodziły się kilka setek lat temu i zyskały nowocześniejsze następczynie w postaci łyżworolek, wcale nie tracą na popularności. Wrotki, bo o nich mowa, udowadniają że pewne rzeczy nie muszą odchodzić do lamusa historii, ale przeistoczyć się w klasyk, który cyklicznie przeżywa swoją nową młodość.
Wrotki, czyli jak się bawić bez lodu
Historia wrotek sięga schyłku XVIII wieku, kiedy to Jean-Joseph Merlin triumfalnie, choć nie do końca szczęśliwie wjechał na samodzielnie skonstruowanej parze butów wyposażonych w kółka, do sali balowej. Jazda prototypowej pary wrotek zakończyła się podobno widowiskową kraksą, ale zniechęciło to ani ich wynalazcy, ani jego naśladowców. Kolejne dekady przynosiły światu kolejne modele tego nietypowego środka lokomocji i potencjalnego źródła zabawy.
Oba te określenia mogły zyskać na prawdziwości dzięki wysiłkom kolejnych wizjonerów, udoskonalających konstrukcję polegającą na udanym połączeniu butów i łożysk wzbogaconych o dwie pary kółek oraz hamulce. Zważywszy na fakt, jak niestabilne i mało bezpieczne były zwłaszcza pierwsze modele wrotek, można dziwić się uporowi kolejnych konstruktorów. Rzecz staje się jaśniejsza, gdy zrozumieć, że wynalazcom przyświecał cel stworzenia odpowiednika łyżew – które były bardzo popularnym akcesorium, otwierającym drogę do zaznawania zimowej rozrywki na lodowiskach.
Wrotki o kształcie, który każdy kojarzy obecnie, narodziły się w 1863 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwotny pomysł został wzbogacony między innymi o warstwę kauczukowej wkładki, dzięki której jazda zyskała na komforcie, ponieważ tworzywo amortyzowało wstrząsy, w jakie wpadały obracające się kółeczka. Nie minęło wiele lat, a nowy sprzęt upowszechnił się – nie tylko na nowym kontynencie, ale i w Europie. Wrotkarstwo stało się metodą spędzania czasu, szybko zyskało też rangę sportu.
Z dzisiejszego punktu widzenia to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla dzieci – z uwagi na większą stabilność w stosunku do rolek. Jednak nie brakuje też i dorosłych miłośników tych klasycznych modeli – dotąd organizowane są nawet rozgrywki sportowe, w których wrotki odgrywają rolę kluczowych akcesoriów: można nimi uprawiać jazdę szybką czy figurową, oczywiście zależnie od posiadanego modelu.
Więcej ciekawostek znajdziesz na portalu skatingowym rolki.net.pl – zapraszamy!
fot. mat. sponsora