22 czerwca 2024

Wspólne ćwiczenia terytorialsów i hrubieszowskich strażaków [ZDJĘCIA]

14 maja 2023 r. w Jarosławcu, w powiecie hrubieszowskim, odbyły się wspólne ćwiczenia z reagowania kryzysowego żołnierzy 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty i Państwowej Straży Pożarnej z Hrubieszowa. Ćwiczenie zostało przeprowadzone w ramach trwającej Anakondy-23.

Reklamy

Scenariusz ćwiczenia zakładał, jak najwierniejsze oddanie realiów rzeczywistej akcji ratunkowej, po ataku rakietowym na budynek należący do systemu infrastruktury krytycznej. Lubelscy terytorialsi wspólnie ze strażakami z PSP Hrubieszów przeprowadzili akcję ratowniczą.

Ćwiczenie było dobrą okazją dla żołnierzy OT, aby doskonalić takie umiejętności, jak izolacja i ubezpieczenie terenu, zapewnienie swobody manewru PSP, przeszukiwanie zniszczonego budynku, triaż (segregacja medyczna), ewakuacja osób i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym.

Reklamy

Tego typu ćwiczenia są bardzo ważną częścią systemu szkoleniowego żołnierzy obrony terytorialnej i mają za zadanie przygotować i doskonalić umiejętności żołnierzy 2 LBOT w pełnieniu ich podstawowej misji, jaką jest niesienie pomocy społeczności lokalnej na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń kryzysowych, w tym klęsk żywiołowych i katastrof.

Istotnym aspektem takich ćwiczeń jest również budowa relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie żołnierzy OT z innymi służbami ratowniczymi podczas realnych zdarzeń. 

Reklamy

Ćwiczenia w Jarosławcu to już kolejne wspólne przedsięwzięcie szkoleniowe terytorialsów z zamojskiego batalionu lekkiej piechoty oraz strażaków z PSP Hrubieszów, które potwierdziło bardzo dobrą współpracę i wysoki poziom zgrania żołnierzy OT i strażaków z powiatu hrubieszowskiego.info i fot. 2LBOT / kpt. Marta Gaborek


Zobacz też:

Hrubieszów: Niektóre marzenia są do spełnienia [ZDJĘCIA]

Hrubieszów: Niektóre marzenia są do spełnienia [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →