22 czerwca 2024

Wyjazd na koncert Deep Purple

Hrubieszów – Rzeszów

Reklamy

Zapraszamy na koncert zespołu Deep Purple, który odbędzie się 28.102010 r. w Rzeszowie. Przejazd Busem. Koszt przejazdu plus bilet 170 zł. Zgłoszenia pod nr telefonu 518246667. Liczba miejsc ograniczona.

Wyjazd organizuje Mirosław Dąbrowski.

Reklamy

Ze strony encyklopedii internetowej Wikipedia:

Reklamy

Deep Purple – brytyjska grupa rockowa. Jeden z pierwszych i najbardziej wpływowych zespołów grających hard rock. Grupa powstała w Hertfordshire w 1968 początkowo pod nazwą Roundabout w następującym składzie: Ritchie Blackmore, Jon Lord, Nick Simper, Ian Paice oraz Rod Evans.

Nazwa „Deep Purple” wywodzi się od piosenki o tej właśnie nazwie, która była ulubionym utworem babci Ritchiego Blackmore’a]. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała „Roundabout”, po pewnym czasie na drzwiach zespołu pojawiła się tabliczka z nową nazwą. Blackmore, wykorzystując swoją stanowczość, namówił pozostałych na tę nazwę.

Pierwszy koncert grupy pod nazwą Deep Purple odbył się 20 kwietnia 1968 roku w duńskiej miejscowości Taastrup. Początkowo zespół grał typowy rock głównego nurtu, inspirowany dokonaniami Vanilla Fudge. Pierwsze dwa albumy, choć nieźle sprzedające się w USA, pozostały niezauważone w Wielkiej Brytanii. W 1970 zespół spróbował swych sił w repertuarze progresywnym, nagrywając koncert na orkiestrę i grupę rockową.Prawdziwa sława grupy rozpoczęła się w roku 1970, kiedy to krystalizował się skład i ostatecznie wykształciło brzmienie. Niektórzy krytycy twierdzą, że cały ruch heavymetalowy wywodzi się od płyty Deep Purple in Rock wydanej w tym roku. Była ona oparta na rozbudowanych solówkach gitarowych i organowych, złożonych z melodyjnych riffów, oraz częstych imitacjach, charakterystycznym śpiewie i solidnie grającej sekcji rytmicznej. Deep Purple znalazło złoty środek pomiędzy prostym brzmieniem ówczesnego hard rocka, a nieco pretensjonalnym rockiem progresywnym. Z lat 1970 – 1973 pochodzi większość przebojów grupy. W roku 1972 zespół wydał album Machine Head, który uznawany jest za największe dokonanie grupy. To właśnie z tego albumu pochodzi najbardziej rozpoznawany utwór zespołu – „Smoke on the Water”. Zespół rozpadł się w 1976 roku lecz w 1984 został reaktywowany i zostały nagrane dwie płyty – Perfect Strangers oraz The House of Blue Light. W 1993 roku została nagrana płyta The Battle Rages On… (Bitwa nadal wrze), którego tytuł znakomicie oddawał atmosferę panującą między gitarzystą a wokalistą zespołu, która panowała już od pierwszego odejścia Iana Gillana z zespołu. Po tej właśnie płycie odchodzi lider Ritchie Blackmore. Wielu świetnych gitarzystów grało razem z tym legendarnym zespołem, lecz w 1994 roku Steve Morse zostaje oficjalnie gitarzystą „purpurowych”. W 2002 roku odchodzi organista Jon Lord, którego zastąpił Don Airey.

Sprawdź na żywo czy słynne utwory brzmią nadal tak samo!