Początek zbrojnych wypraw Gotów w kierunku Morza Czarnego datowany jest na około 230 rok n.e.. Natomiast jednym z ważniejszych militarnych gockich działań w tym okresie było zniszczenie Histrii – dawnej greckiej kolonii w 238 roku.
Przed kilkoma dniami z podobnej wyprawy wrócili masłomęccy Goci, którzy podobnie odwiedzili ujście Dunaju do Morza Czarnego i dawną Histrię tyle, że w nieco bardziej pokojowym charakterze.
Gocka 30-osobowa drużyna na zaproszenie stowarzyszenia promującego turystykę okolic delty Dunaju (Romanian Riviera – Danube Delta Tourism Promotion Board) oraz zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Terra Dacica Aeterna, wzięła udział w II edycji festiwalu antycznego (Antic Festival Tomis 2013) w dniach 16-18 sierpnia.
Wydarzenie to miało miejsce w dzisiejszej Contancy, drugim co do wielkości mieście w Rumunii na wybrzeżu Morza Czarnego. W ciągu trzech dni pobytu w ramach wizyty członkowie stowarzyszenia „Wioska Gotów” odwiedzili najważniejsze i najciekawsze turystycznie miejsca Dobrudży – krainy leżącej u ujścia Dunaju, były to m.in. ruiny Histrii – greckiej kolonii założonej w VII w. p.n.e., tamtejsze muzea archeologiczne, etnograficzne oraz niezwykle interesujące muzeum morskie. Na trasie turystycznej znalazły się również rekonstrukcja pomnika z początku II wieku poświęconego zwycięskiej bitwie Trajana nad Dakami pod wodzą Decebala w Adamclisi oraz wykuty w skale klasztor Św. Andrzeja Apostoła w Ion Corvin.
W godzinach popołudniowych i wieczornych masłomęccy Goci uczestniczyli w pokazach, uroczystych paradach ulicami miasta i inscenizacjach potyczek w trakcie Festiwalu wraz z pozostałymi rekonstruktorami z Rumunii i Bułgarii. W przygotowanym historycznym obozie prezentowane były rzemiosła oraz dawna kuchnia. W festiwalu wzięło udział niemal 200 rekonstruktorów z różnych krajów, natomiast z archeologicznym dziedzictwem naszego regionu w Rumunii zapoznało się co najmniej kilka tysięcy osób. Kolejna edycja festiwalu za rok.
Galerie zdjeć: