Wystawa Stanisława Bodesa

Na co dzień Hrubieszowianin, Stanisław Bodes, znakomity Polski malarz – batalista prezentuje swoje wspaniałe obrazy aż w Gorlicach w województwie Małopolskim.

Reklamy

Wernisaż wystawy pt. „Bitwy Polskie” odbył się 13 czerwca 2008 r. w Muzeum „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach przy ulicy Wróblewskiego 10 A. Wystawa będzie czynna do 9 lipca 2008 r., być może któryś z czytelników/czek LubieHrubie będzie w pobliżu, to skorzysta z oferty, naprawdę warto !

Reklamy

Wcześniej swoje prace prezentował m.in.: w pałacu Lubomirskich, w Akademii Obrony Narodowej, w Arsenale w Zamościu, na zamku w Golubiu – Dobrzyniu i dość niedawno w Muzeum w Hrubieszowie.

Swój pierwszy obraz „Czarniecki pod Warką” namalował w wieku 16 lat i od tamtego czasu jest autorem kilkuset obrazów przedstawiających 1000 – letnią historię polskiego oręża. Sam mówi „Cała moja twórczość jest wyrazem szacunku, hołdem dla tysięcy polskich bohaterów, bogatej spuścizny wojennej, sławy i jeszcze raz sławy, którą Polacy tak umiłowali. Dzieje 1000 – letniej historii oręża polskiego, to moja najpiękniejsza pasja życiowa”.

Z okazji wystawy został wydany „Folder” , w którym dr M. Skalski m.in. pisze: ..”Przeczytał tysiące książek i zgromadził spory księgozbiór, w którym dominuje historia i sztuka … Twórczość jego, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przenosi nas w dowolny moment wydarzeń z przeszłości. Jakaś dziwna metamorfoza zachodzi między bohaterami obrazów a nim samym. … Obrazy jego wyróżnia rozmach, kolorystyczny dynamizm, ekspresja ludzi i koni, perfekcyjna technika w operowaniu detalami kostiumu, uzbrojenia czy rekwizytu wojennego. Nade wszystko jednak zapierająca dech wyobraźnia … W jego domu ujrzałem setki szkiców i rysunków, pełno zapisów i uwag. Zobaczyłem setki rycerzy i wojów walczących wręcz w indywidualnych ubiorach i herbach … sylwetki zaciężnych Anglików, Czechów, wojowników litewskich, ruskich, niezliczone ilości sprzętu wojennego, wielki obóz krzyżacki itp. … to wszystko zaplanowane z niezwykłą precyzją. Na dwunastu kartonach w skali 1:20 o długości 6 metrów ujrzałem trzymany do tej pory w tajemnicy projekt Panoramy Bitwy pod Grunwaldem, a w końcowym formacie 16 x 120 metrów .. Ten imponujący obraz przy współpracy z innymi chciałby namalować tradycyjnie i po swojemu, a sposób , w jaki to zaplanował jest rewelacyjny i nowatorski. Warto powiadomić o tym fakcie opinię publiczną w kraju i całą Polonię w świecie, żeby taki zamiar został wykonany.”

Warto wspomnieć, że fotografie obrazów do folderu wykonała żona Bodesa, Zofia.

LubieHrubie gratuluje kolejnej wystawy i życzy, aby ziściły się marzenia naszego malarza o namalowaniu wspomnianej Panoramy.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Okładka folderu zapowiadającego wystawę S. Bodesa w Gorlicach, przedstawiająca Bitwę pod Szczekocinami 6 VI 1797 r., w której poniósł śmierć Bartosz Głowacki.