XV Raciborski Rajd Rowerowy w Hrubieszowie

W dniach 11-13 lipca 2013 r. kolejny raz gościli w Hrubieszowie rowerzyści już XV Raciborskiego Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski. Jest to pierwszy rajd bez jego pomysłodawcy i komandora 14 rajdów śp. Mariana Niewiadomskiego zmarłego 9 stycznia br.

Reklamy

 

Komandorem XV (jubileuszowego) Raciborskiego Rajdu jest Marian Banaś z Jastrzębia Zdroju.

W dniu 11 lipca na trasę z Zamościa do Hrubieszowa w celu powitania uczestników XV Raciborskiego Rajdu wyjechała na rowerach grupa 11 więźniów z wychowawcą Marianem Bieleckim z Zakładu Karnego w Hrubieszowie i rowerzyści ze Stowarzyszenia „Hrubieszów Na Rowerach” oraz trzech motocyklistów ze Stowarzyszenia  Motocyklistów Ziemi Hrubieszowskiej Moto Rubież.

Przed wyjazdem na trasę XV Rajdu skazani z hrubieszowskiego więzienia wraz z wychowawcą Marianem Bieleckim , Wacławem Muchą i Zygmuntem Śliwińskim na hrubieszowskim cmentarzu złożyli kwiaty, zapalili znicz i pomodlili się nad grobem rodziny Nowakowiczów zamordowanej w lipcu 1943 r. na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich UPA.

Uczestnicy rajdu oraz witający pilotowani przez motocyklistów przyjechali pod  Hrubieszowski Dom Kultury gdzie przybyłych powitał Paweł Perelmuter – Zastępca Burmistrza Hrubieszowa, Tadeusz Panasiewicz – Prezes Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Lumen”.

Do Hrubieszowa przyjechała 1 rowerzystka, 22 rowerzystów i tradycyjna niebieska Nysa.

Po powitaniu rowerzyści gościli w siedzibie Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Lumen”, gdzie spotkali się z przedstawicielami hrubieszowskiego środowiska trzeźwościowego.

Po południu uczestnicy Raciborskiego Rajdu  Rowerowego uczestniczyli we Mszy Świętej koncelebrowanej  w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ks. prałat Andrzej Puzon w homilii nawiązał do wydarzeń sprzed 70 laty Krwawej Niedzieli na Wołyniu i odprawionej rano w Porycku Mszy Świętej za ofiary zbrodni.

Nocleg rowerzystom zapewnił Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dzień 12 lipca był dla uczestników Raciborskiego Rajdu dniem odpoczynku po 11 dniach jazdy i przejechaniu ok 800 km.

W dniu 13 lipca rano rowerzystów  pożegnał przedstawiciel Urzędu Miasta i przedstawiciele stowarzyszeń. Pilotowani przez radiowóz policyjny  i motocyklistę  rowerzyści opuścili Hrubieszów udając się do Chełma.

Celem rajdu jest integracja środowisk trzeźwościowych oraz zachęcenie do prowadzenia zdrowego stylu życia.

Życzymy rowerzystom zdrowia i radości z osiągniętego celu.

 

Tekst i fot. W. Mucha