22 stycznia 2025

Zabierasz rodzinę w podróż autem? Przygotuj się do tego

Na kilka dni zanim ruszycie we wspólną podróż po Europie powinieneś zrobić podstawowy przegląd auta w stacji diagnostycznej, zaplanować bagaż, trasę, wykupić podstawową polisę podróżną w towarzystwie ubezpieczeniowym i zadbać o opłaty za przejazd.

Reklamy

Materiał reklamowy


Wakacyjny wyjazd autem w Europę wymaga przygotowania

Jeśli z wakacyjnego urlopu nie chcesz wrócić z opustoszałym portfelem, podróż warto zaplanować od początku do końca. Pamiętaj, że to w końcu ty jesteś głową rodziny i to na tobie spoczywa cała odpowiedzialność za organizację wyprawy i bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Reklamy

1. Rusz na stację diagnostyczną lub zaplanuj kompleksową wizytę w ASO

Stan techniczny twojego auta nie jest bez znaczenia. Nie przeceniaj swoich umiejętności i ruszaj na wizytę do mechanika. Sprawdź dokładnie wszystkie najważniejsze elementy – szczególnie, że przed wami podróż nie na 100, 200, 300, ale kilka tys. kilometrów.

Upewnij się, że opony, olej i hamulce spełniają swoje zadanie, zabierz ze sobą podstawowe klucze, podnośnik oraz zestaw do naprawy koła. Zwróć uwagę na poziom płynu hamulcowego, spryskiwacze oraz ciśnienie w kołach.

Reklamy

Pamiętaj o kontroli gaśnicy, apteczki. Nie bagatelizuj też stanu klimatyzacji.

2. Ubezpiecz siebie, rodzinę i auto

Spotkaj się ze swoim agentem, podpisz polisę ubezpieczeniową OC i AC na auto, a rodzinę i siebie obejmij przynajmniej podstawowym ubezpieczeniem podróżnym. Nie wierz w to, że karty EKUZ zagwarantują wam bezpieczeństwo w Europie, nawet jeśli będziecie korzystali z publicznych ośrodków służby zdrowia.

Zanim podpiszesz umowę sprawdź OWU i zapoznaj się z popularnymi wykluczeniami, które TU wpisało do umowy. Więcej na ten temat pisaliśmy przy współpracy z Comperia.pl w: „Podstawowe wykluczenia i ograniczenia w ubezpieczeniach podróży” z 16 grudnia ubiegłego roku.

3. Bagaż ułóż zgodnie ze standardami

Bagażu nie układaj przypadkowo. Na spód bagażnika układaj walizki, torby o największych gabarytach i najwyższym ciężarze. Jeśli producent nie przewidział siatki lub pasków opinających, gotowe elementy, które pomogą ci usztywnić ładunek znajdziesz w dobrych sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Pamiętaj (!), bagażu nie układamy za zagłówkami pasażerów z tyłu, co nie tylko rodzi realne zagrożenie podczas hamowania lub kolizji drogowej, ale i skutecznie ogranicza widoczność (przy tym jest niedozwolone przez prawo).