W grudniu 2013 r. w Bibliotece przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne dla słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
17 grudnia odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne na temat: „Wybaczanie – drogą do wolności osobistej”. Celem ich było zachęcenie uczestników do budowania dobrych relacji z drugim człowiekiem, a także wzmacnianie postawy otwartości, empatii i współdziałania z innymi.
Zajęcia rozpoczęły się zabawą integracyjną z kłębkiem włóczki, podczas której wszyscy stworzyli wspólną sieć wzajemnych powiązań. Słuchacze HUTW pracowali z różnymi tekstami, dotyczącymi problemu wybaczania: wierszem: „Wybaczenie” anonimowego internauty, reportażem M. Osiecińskiego: „I zobacz. Przebaczyli”, a także opowieścią G. Kasdepke: „Uniwersytet pod stołem”.
Prezentowane teksty przeplatane były fragmentami filmów i zabawą. Problem przebaczenia przybliżał film – wywiad z popularną piosenkarką Eleni, zatytułowany: „Zbrodnia i przebaczenie”. Uczestnicy dyskutowali na temat, czym jest wybaczanie, czy łatwo wybaczamy i zapominamy. Dzielili się własnymi odczuciami dotyczącymi postawy Eleni i zachowania opisywanych w reportażu M. Osiecińskiego – Amiszów. Mogli sami sprawdzić swoje reakcje na krzywdę, uczestnicząc w psychozabawie pt. „Twoi wrogowie – jak reagujesz na krzywdę?”.
Na zakończenie wszyscy wysłuchali piosenki A. Piasecznego pt. „Chodź przytul, przebacz”. Zapoznali się również z przygotowanymi sentencjami i cytatami dotyczącymi wybaczania. Zajęcia przygotowały i prowadziły: Elżbieta Bednarek i Agnieszka Zyśk, nauczyciele bibliotekarze.
19 grudnia br. odbyły się zajęcia prowadzone w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Słuchacze HUTW zapoznali się z literaturą podróżniczą – omawiano publikacje: K. Choszcz: „Moja Afryka”, M. Wojciechowskiej: „Etiopia. Ale Czat!”, T. Terzani: „Nic nie zdarza się przypadkiem”, a także B. Pawlikowskiej: „Blondynka na Bali” i „Blondynka, jaguar i tajemnica Majów”.
Uczestnicy zajęć dyskutowali na tematy związane z podróżami. Wymieniali własne doświadczenia, dzielili się wspomnieniami ze swoich najciekawszych wypraw. Zajęcia przygotowały i prowadziły: Aleksandra Kopczyńska i Joanna Raczyńska, nauczyciele bibliotekarze Filii.
Info: BPH