18 czerwca 2024

Zakupy przez Internet. Wygodne w Polsce i za granicą

Zakupy w internecie stały się już zjawiskiem powszechnym. Możemy w ten sposób kupić nie tylko przedmioty, które później zostaną dostarczone przez kuriera do naszych drzwi, ale także dokonać płatności za hotel lub bilet lotniczy. Coraz bardziej rozwija się także rynek produktów i usług cyfrowych. Możemy kupić aplikacje w dedykowanych sklepach z grami i programami, a także uzyskać dostęp do filmów na żądanie, korzystając z dedykowanych platform. W jaki sposób płacimy za dostęp do tych produktów i usług? Kartą.

 

Jak dokonuje się płatności w internecie?

Do płatności za zakupy – produktów lub usług – korzystamy z kart płatniczych. Zazwyczaj sposobem płatności preferowanym przez większość dostawców są karty kredytowe. Nie jest to jedyna, akceptowana forma płatności, wszystko zależne jest od usługodawcy, jednak z kartą kredytową np. Visa – płatności dokonamy praktycznie wszędzie. Ale w jaki sposób właściwie można zapłacić fizyczną kartą w sieci? W sklepie korzystamy z terminala, do którego wkładamy lub zbliżamy kartę, a następnie jej dane są odczytywane przez urządzenie. Informacje o transakcji przesyłane są do wystawcy karty, który po jej autoryzacji przekazuje środki na konto sprzedawcy, a my otrzymujemy potwierdzenie wraz z paragonem i zakupionym towarem.

Przy płatności w sieci sytuacja wygląda podobnie, tyle że rolę terminalu pełni tu specjalna platforma online, która przetwarza płatność. Numer karty oraz niezbędne dane wpisujemy ręcznie w odpowiednie pola na stronie zakupu, a następnie zatwierdzamy transakcję. I już – gotowe, nasza transakcja odbywa się od tego momentu dokładnie tak samo, jak w sklepie. Po chwili otrzymujemy potwierdzenie płatności i już możemy cieszyć się dostępem do wybranej usługi lub produktu. Jeśli kupiliśmy jakiś przedmiot, musimy zaczekać na jego dostawę – niestety nie da się tego przyspieszyć.

Nie tylko w Polsce. Karta za granicą

Karty kredytowe wydane przez bank w Polsce mogą bez problemu być wykorzystane do płatności poza jej granicami. Możemy z nich korzystać zarówno do płatności w fizycznych terminalach w zagranicznych sklepach, hotelach lub restauracjach, jak i robiąc zakupy internetowe czy wypłacając gotówkę z bankomatu. Warto zwrócić jednak uwagę na walutę, w jakiej dokonywana jest wypłata i jaki jest kurs jej przewalutowania na złotówki. Nie bez znaczenia są też prowizje, które podmiot obsługujący zagraniczny bankomat może naliczyć za wewnętrzne przewalutowanie. Może się czasem okazać, że korzystniejszy okazałby się zakup kartą bezpośrednio w sklepie.

W ofercie Santander Consumer Banku możemy znaleźć kilka propozycji kart, które umożliwiają wygodne i bezpieczne płatności. Dzięki karcie Visa możemy dokonywać transakcji w placówkach fizycznych, w internecie, a przy okazji skorzystać z różnych promocji, jakie swoim użytkownikom oferuje Visa.

 

(tekst i fot. mat.sponsora)