Zastosowanie kostki brukowej przy urządzaniu przestrzeni

Jak okiem sięgnąć kostka brukowa jest obecna w większości, jak nie we wszystkich ogrodach nowo powstających domów. Aranżacje w projektach domów najczęściej przewidują rozmieszczenie kostki brukowej przed domem i wokół niego. Jednak niektórzy decydują się samemu dobrać kolory i wzory kostki brukowej aby ich otoczenie było oryginalne i jedyne w swoim rodzaju.

Reklamy

Materiał reklamowy


Wybierz rodzaj nawierzchni


Podstawą w wyborze odpowiedniej kostki brukowej jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Tutaj wszystko zależy od tego, w jakim stylu utrzymany jest nasz dom oraz co chcemy osiągnąć. Na początku warto wybrać kolorystykę. Możemy zdecydować się na spokojne kolory, wpasowujące się w krajobraz. Drugą opcją jest wybór mocnej, intensywnej kolorystyki, rzucającej się w oczy. Kiedy już wybierzemy odpowiedni kolor czas wybrać wzór kostki. Jeśli przeglądając projekty domów postawiliśmy na styl nowoczesny, o wiele lepiej wizualnie będą się prezentowały nawierzchnie, wykonane z kostki brukowej o ostrych kształtach i geometrycznych wzorach. Nadadzą harmonii i porządku całemu otoczeniu.

Druga opcja to kostka o opływowych kształtach i jasnej, stonowanej kolorystyce. Najczęściej taki rodzaj nawierzchni stosuje się przy domach utrzymanych w bardziej klasycznym stylu.

Kostka brukowa czy inne pokrycie utwardzające grunt musi także być kolorystycznie dopasowane do elewacji naszego domu. Przy wyborze nawierzchni można nawiązać kolorystycznie do elewacji czy dachu. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy efekt spójności na naszej działce.

Warto pamiętać, że kostka brukowa bywa bardzo śliska zimą. Jest to wada kostek o gładkiej powierzchni – najczęściej stosowanych przy domach jednorodzinnych. Jest to szczególnie niepraktyczne, kiedy podjazd do domu mamy pod górkę. Jak więc wtedy sobie poradzić?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem takiej sytuacji jest odpowiednie ułożenie kostki. Na szerokości opon samochodowych możemy ułożyć kostkę inaczej. Chodzi tutaj o to, aby niektóre elementy znajdowały się głębiej niż pozostałe. Wtedy nawierzchnia nie będzie gładka jak stół a co za tym idzie łatwiej będzie wjechać pod górę.


Opaska wokół domu z kostki brukowej

Kostka brukowa wykorzystywana jest także często do wykonywania opasek wokół domu. Takie rozwiązanie może dodatkowo zapobiec przemarzaniu fundamentów, zabezpiecza przed zawilgoceniem murów czy sprawia, że elewacja dłużej pozostaje czysta- w innym przypadku podczas deszczu na ścianie mogłyby powstać zacieki z błota. Poza tym dzięki opasce niej możemy wygodnie przemieszczać się dookoła domu. Dodatkowo takie rozwiązanie stanowi ciekawe wykończenie domu na styku z gruntem. Kiedy decydujemy się na wykończenie opaski kostką brukować warto zdecydować się na wzór, który będzie kompatybilny zresztą kostki w ogrodzie.

W jakimkolwiek miejscu zdecydujemy się na ułożenie kostki brukowej, warto zlecić to doświadczonej firmie. Wtedy mamy pewność, że grunt na którym leży kostka jest odpowiednio utwardzony i przygotowany. Dzięki temu, nie będziemy w przyszłości musieli martwić się ubytkami czy niestabilną i opadającą konstrukcją.

 

fot. mat. sponsora