Zmarła Prof. Irena Skrobiszewska

14 grudnia 2007 r. w wieku 93 lat zmarła zasłużona dla hrubieszowskiego szkolnictwa oraz oświaty, wieloletnia nauczycielka, wychowawczyni wielu klas i dyrektorka w latach 1968 – 1972 Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica Pani mgr Irena Skrobiszewska.

Reklamy

Poniżej moje wiadomości na temat Pani Profesor…

Po II Wojnie Światowej we wspomnianym LO rozpoczęła pracę od prowadzenia lekcji gimnastyki (wf) oraz biologii i tak pozostało przez prawie cały okres pracy. Pod koniec lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w Hrubieszowie przeprowadzano masowe „Biegi Narodowe”, do których zgłaszała sporą ilość swoich uczennic z dużymi sukcesami. Następne akcje i zawody również nie były dla niej obojętne, ponieważ stare komunikaty z „Marszów Jesiennych”, trójboju lekkoatletycznego, zawodów w różnych dyscyplinach z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, „Święta Pokoju” czy zdobywanie Powszechnej Odznaki Sportowej wykazują o licznym udziale młodzieży tej szkoły i zawsze z sukcesami.

W 1952 r. osobiście ustanowiła rekord powiatu w skoku w dal wynikiem 4.50., po przedwojennym wf była bardzo dobrze „wygimnastykowana”, dobrze grała w siatkówkę i „dwa ognie”. Przeprowadzała zawody szkolne, była sędzią na zawodach międzyszkolnych, dekorowała najlepszych.

Największy sportowy sukces odniosły jej podopieczne w sztafecie 4 x 100 m. w składzie: Lucyna Misan, Barbara Bondarewicz, Helena Mielniczuk i Lucyna Sowińska, które wzorowo przygotowane przez Panią Profesor w 1954 r. ustanowiły rekord województwa kobiet wynikiem 55,6 sekundy. Rok później ponownie poprawiły ten rekord o 0,2 sek., kwalifikując się na Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży w Poznaniu. Jej uczeń Tadeusz Konior wywalczył 2 miejsce w Wojewódzkich Biegach Narodowych w Lublinie.

Przez długie lata prowadziła zajęcia po lekcjach w kole sportowym, kole artystycznym, kole biologicznym, Szkolnym Klubie Sportowym, opiekowała się pracownią biologiczną. Była opiekunem drużyny ZHP. Przygotowywała młodzież i przeprowadzała apele szkolne z okazji różnych uroczystości. Jej uczniowie z koła biologicznego uczestniczyli z powodzeniem w konkursach z tego przedmiotu.

W 1959 r. z okazji „Święta Kultury Fizycznej” razem z nauczycielką wf ze szkoły krawieckiej p. Lipnicką przygotowały na stadionie masowy pokaz gimnastyczny. Nie mniejszym wyzwaniem było przygotowanie do przemarszów po ulicach Hrubieszowa grupy sportowej z okazji „Święta Pracy”. Dziewczęta z „Ogólniaka” były zawsze w ładnych strojach sportowych i często dodatkowo wykonywały ćwiczenia gimnastyczne (takie były czasy).

Przez okres pracy współpracowała z takimi nauczycielami wf, jak: Franciszek Żytkiewicz, Helena Kobusińska, Dariusz Świech, Antoni Weremko czy Maria Jakubiak oraz przewodniczący PKKF p. Michałem Starykiewiczem. Współpracowała z klubami sportowymi z Hrubieszowa takimi, jak: AKS, Grom, Zjednoczeni, Ogniwo, Sparta, MKS, LZS, Unia.

Będąc na emeryturze, razem z koleżanką z pracy p. Prof. Nemetti systematycznie spacerowały dla zdrowia, zahaczając o stadion. Na stadionie prowadziłem gablotę o hrubieszowskiej lekkiej atletyce, Panie zawsze do niej podchodziły i dość długo jej zawartość przeglądały. Miałem szczery zamiar przeprowadzić z Panią Profesor wywiad i obiecałem, że spotkamy się w tym celu. Niestety byłem mocno zaangażowany w swoich pracach, brakowało czasu, a p. Profesor wyjeżdżała często do rodziny. Niestety do rozmowy nie doszło, tak jak nie zdążyłem z innymi np. panami: A. Weremko czy M. Majcherskim… I czyż nie sprawdza się stwierdzenie ks. Twardowskiego „Śpieszmy się kochać Ludzi, jak Oni szybko odchodzą”.

Msza Święta została odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja dnia 18 grudnia 2007 r., po czym trumna z ciałem została przewieziona na cmentarz parafialny w Hrubieszowie.

Ku chwale i pamięci zmarłej – opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – prof. Irena Skrobiszewska (ciemne włosy) gratuluje zwycięzcy konkurencji sportowej w 1952 roku.