Zmiana konta w banku – o czym musisz pamiętać?

Zmiana konta w banku przypomina zmianę miejsca zamieszkania. Jeśli nikogo o tym nie poinformujesz, pod starym adresem miesiącami będą leżeć nieodebrane listy, paczki i rachunki. Do drzwi bezskutecznie dobijać się będą dawni sąsiedzi, znajomi, a raz w miesiącu, z pokaźnym plikiem banknotów, pofatyguje się nawet sam szef. Nie chcesz, żeby to wszystko Cię ominęło? Zmieniając konto w banku, zadbaj o prawidłowy przepływ informacji!

Reklamy

 

Znalazłeś lepszą ofertę? „Wyprowadź się”

Koszty prowadzenia rachunku w Twoim banku znowu wzrosły? Niegdyś atrakcyjna oferta przestała spełniać Twoje oczekiwania? Do postanowienia o zamknięciu konta w banku zazwyczaj prowadzi prosty rachunek ekonomiczny – jeżeli utrzymanie konta generuje zbyt duże koszty, staje się zwyczajnie nieopłacalne. Jednak impuls to nie wszystko – decyzję o zmianie powinna poprzedzić dokładna analiza ofert dostępnych na rynku. Warto poszukać banku, który oferuje w pełni konto osobiste za darmo, nie pobierając opłat za otwarcie i prowadzenie konta, a także dokonywanie wpłat i wypłat z bankomatów.

Jak wygląda procedura zmiany konta w banku?

Zmiany konta w banku możesz dokonać na dwa sposoby – na własną rękę lub korzystając z pomocy nowego banku. Jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, po otwarciu nowego rachunku musisz udać się do placówki starego banku, aby złożyć rezygnację. W tym przypadku informacja o „przenosinach” leży wyłącznie w Twojej gestii. Osób i instytucji, które musisz powiadomić jest jednak sporo. Do drzwi Twojego rachunku bankowego mogą dobijać się: pracodawca, Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, członkowie rodziny, znajomi, szkoła wyższa, osoby, które wynajmują od Ciebie mieszkanie…Jeśli jednak zdecydujesz się na tę opcję, najlepszą metodą powiadomienia o zmianie numeru konta bankowego będzie wysłanie eleganckiej wiadomości e-mailowej lub, jeśli to konieczne, wizyta w danej instytucji, urzędzie lub w dziale księgowości firmy, w której pracujesz.

Pomoc banku w przypadku zmiany numeru konta jest jednak nieoceniona. Bank może nie tylko zamknąć Twoje stare konto, ale także przenieść polecenia zapłaty i wysłać w Twoim imieniu informację o otwarciu nowego rachunku do odpowiednich urzędów i instytucji. Wystarczy jedynie złożyć wniosek i podpisać pełnomocnictwo.

Procedura zmiany konta bankowego, mimo że pozornie czasochłonna i skomplikowana, nie musi powodować rozstrojenia nerwowego. Bank w naszym imieniu roześle do wszystkich zainteresowanych subtelne wizytówki z nowym „adresem”, a nam pozostanie cieszyć się z korzyści płynących ze zmiany.

 

 

fot. mat sponsora