22 grudnia 2024

ZS nr 1: Dni profilaktyki – w trosce o młodzież

Dni Profilaktyki już na stałe wpisały się kalendarz szkolnych działań realizowanych przez wychowawców z Zespołu Szkół nr 1 Hrubieszowie. Ich celem jest szeroko pojęta profilaktyka i promocja zdrowia.

Reklamy

 

W tym roku, oprócz pouczających spotkań ze specjalistami, zaproponowano młodzieży też część artystyczną „Inny – nie obcy” i Szkolny Konkurs Profilaktyczny. Nauczyciele zadbali też o wystrój korytarzy na których wywieszono hasła promujące zarówno kulturę języka, jak i zdrowy tryb życia.

Przez trzy dni, od 26 do 28 października, odwiedzili nas przedstawiciele różnych instytucji wspierających funkcję wychowawczą szkoły, by w kilkunastu klasach zrealizować następujące tematy:

Reklamy

Przyczyny i skutki przestępczości wśród młodzieży – p. Edyta Krystkowiak – rzecznik policji z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie;

Skutki zażywania dopalaczy i narkotyków – p. Agnieszka Kwiatkowska – pracownik Punktu Informacyjno – Konsultacyjnego ds. Przeciwdziałania Narkomanii w Hrubieszowie;

Reklamy

Profilaktyka uzależnień od narkotyków – p. Bronisława Zięba – emerytowany pracownik Poradni Rodzinnej „Powrót z U” w Hrubieszowie;

Profilaktyka raka piersi i raka szyjki macicy – p. Ewa Kuźmińska – magister pielęgniarstwa, pracownik „Poradni K” SP ZOZ w Hrubieszowie;

Profilaktyka zdrowia wśród młodzieży – p. Teresa Futyma – naczelna pielęgniarek i położnych SP ZOZ w Hrubieszowie;

Profilaktyka zdrowego stylu życia. Stres pod kontrolą – p. Justyna Szeląg – psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Hrubieszowie;

Życie bez sztucznych rajów – p. Elżbieta Bednarek i p. Aleksandra Kopczyńska – nauczyciele – bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu – Filia w Hrubieszowie;

Zdrowe odżywianie – wiem, co jem – p. Joanna Janicka i p. Monika Kot – nauczyciele przedmiotów gastronomicznych z naszej szkoły.

Goście podpowiadali m.in. jak zachować się w sytuacjach, kiedy zagrożone jest nasze zdrowie lub życie. Przedstawiali, do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków, alkoholu, dopalaczy, czy substancji psychoaktywnych.

Pojawiły się też tematy dotyczące radzenia sobie ze stresem, który może pomagać w życiu, ale i utrudniać je, prowadząc do depresji czy nerwicy.

Prezentowano też, co zrobić, aby nasze życie było ciekawsze i wolne od nałogów. Były też tematy dotyczące właściwego odżywiania.

Wszystkim naszym prelegentom, którzy nieodpłatnie podzielili się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i doświadczeniem oraz nauczycielom, bibliotekarzom, pedagogowi i pielęgniarce szkolnej, a więc wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji szkolnych „Dni Profilaktyki” serdecznie dziękujemy za włożony trud.

Wierzymy, że nasze działania kształtują pozytywne wzorce zachowań wśród młodych ludzi i dlatego też będziemy je kontynuować.

 

 

Patrycja Dawid / Zespół Wychowawców Klasowych