4 lipca 2024

Prawo: Zmiana zasad zakwaterowania w Polsce obywateli Ukrainy

W dniu 1 lipca 2024r. wejdą w życie nowe zasady związane z pomocą obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 

Reklamy

Jedna z istotniejszych zmian dotyczy organizacji i finansowania zakwaterowania uchodźców w domach prywatnych czy miejscach udostępnianych przez: firm, fundacje, stowarzyszenia itp. w związku z uchyleniem art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (…). Dotychczas każdy, kto zapewniał, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, mógł występować o przyznanie  mu świadczenia pieniężnego (40 zł). 

Od początku lipca tego roku osoby, firmy, które udzielają gościny uchodźcom nie otrzymają tego świadczenia. Mają jednak prawo składać, do końca lipca tego roku, wnioski o rekompensatę kosztów noclegu i wyżywienia poniesionych do końca czerwca 2024r.  Wnioski złożone za ten okres będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.

Reklamy

Czytaj: Prawo: Urlop ojcowski

 Od lipca miejsca do zamieszkania, w obiektach zbiorowego zakwaterowania, obywatelom Ukrainy będą udostępniać Wojewodowie. Inaczej rzecz ujmując każda osoba, będąca uchodźcą, w związku z wojną w Ukrainie, która nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie miejsca zamieszkania powinna zwrócić się do Wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu. Wówczas Wojewoda wskaże wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania. W województwie lubelskim więcej informacji można uzyskać w punkcie recepcyjnym Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4 w Lublinie nr telefonu 81 74 24 400.

Reklamy

Zobacz: Prawo: Pracowniczy urlop wypoczynkowy

Nadto należy wskazać, że do dnia 30 września 2025r. został przedłużony okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce. Oznacza to m.in. prawo do pobierania świadczeń np. 800+, świadczeń rodzinnych, świadczeń opiekuńczych związanych z niepełnosprawnością.

Od 1 lipca 2024 r. nie będzie można składać nowych wniosków o jednorazowe świadczenie 300 zł. Termin składania wniosków w tych świadczeniach kończy się 30 czerwca 2024 r.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl