Poniżej prezentuję wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 25 do 27 sierpnia z tzw. regionu „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.
24/25.08.1963 r. – Odbyły się w Hrubieszowie uroczyste obchody XV – lecia działalności PKKFiT. Przy tej okazji, pierwszy raz wybito pamiątkowy medal Amatorskiego Klubu Sportowego w Hrubieszowie. Odbył się mecz piłki nożnej old boyów Zamość – Hrubieszów, wygrany przez tych drugich 2:5, trzy bramki strzelił Michał Starykiewicz, ponadto grali: Zb. Piwkowski, T. Nowosad, Z. Piwkowski, J. Kulczycki, Z. Seweryn, J. Kaniuga, W. Baryluk, K. Szlachta, J. Rybak, i Zygmunt Kubiak. Mecz sędziowali Józef Nowosad, Lucjan Szeląg i Jan Rybak.
25.08.1995 r. – Środowisko 27 WDP AK w Hrubieszowie udzieliło pomocy finansowej przy organizacji kolonii dla dzieci z Włodzimierza Wołyńskiego.
25.08.2014 r. – Rowerzyści z Cyclists for Cultural Exchange USA zorganizowali w terminie od 17 sierpnia do 1 września wyprawę rowerową w Polsce. W dniu 25 sierpnia uczestnicy wyprawy pokonywali trasę z Chełma do Hrubieszowa. W wyprawie uczestniczy kilkunastu Amerykanów, Włosi, dwie Chinki (córka z matką), jeden Turek i Polacy razem ok. 30 osób. Najmłodsza uczestniczka ma 19 lat. Koordynatorem pobytu uczestników wyprawy w Hrubieszowie był Jan Zderkiewicz, który w ramach tej organizacji jeździł rowerem w USA.
25.08.2015 r. – W wieku 76 lat we wtorek 25 sierpnia 2015 r. w Lublinie zmarła Pani Wiesława Gardyńska, wieloletnia nauczycielka i wychowawczyni z sukcesami pedagogicznymi w Zespole Szkół Zawodowych nr 3, a później w Liceum Ekonomicznego im. T. Kościuszki w Hrubieszowie. Nabożeństwo żałobne odbyło się 28 sierpnia 2015 r. w Parafii Świętego Ducha w Hrubieszowie. Została pochowana w sektorze XII w grobie wykonanym wg projektu męża – artysty. Zmarła Wiesława Gardyńska urodziła się 16 kwietnia 1939 r.
***
26.08.1974 r. – W Warszawie podopieczny trenera Krzysztofa Szychowskiego Marek Klinszport z Unii Hrubieszów podczas Mistrzostw Polski Juniorów zdobył brązowy medal w rzucie oszczepem wynikiem 67.04 m. Był to pierwszy medal na imprezie takiego poziomu zdobyty przez zawodnika z hrubieszowskiego klubu sportowego.
26.08.2014 r. – Gmina Hrubieszów zajęła 10 miejsce wśród najszybciej rozwijających się gmin województwa lubelskiego. Wyprzedza gminy powiatu hrubieszowskiego, ale także takie miasta jak Zamość, Chełm czy Lublin. Jakby tego było mało, zajmuje również bardzo dobrą pozycję wśród gmin w kraju – Gmina Hrubieszów rozwija się szybciej niż Warszawa, Kraków czy Poznań.
26.08.2020 r. – Rano w wieku 79 lat zmarł Jerzy Leopold Krzyżewski. Od 1966 r. członek Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, a od XVIII Zjazdu TRH od grudnia 1996 r. jego prezes. Prezes Krzyżewski był też redaktorem naczelnym „Biuletynu Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego”, Przewodniczącym Kapituły Nagrody Miasta Hrubieszowa – Statuetki Króla Władysława Jagiełły, ustanowionej przez Radę Miasta w maju 2013 r. oraz wieloletnim Przewodniczącym Rady Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Małżonków Du Chateau w Hrubieszowie. Był bez reszty oddany historii Ziemi Hrubieszowskiej i jej popularyzacji. Był m.in. inicjatorem wielu konferencji i wydawnictw o tematyce hrubieszowskiej oraz autorem albumu „Hrubieszów starą pocztówką opisany”. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i Krzyżem Kawalerskim.
***
27.08.1941 r. – Niemcy zdejmują w Hrubieszowie i powiecie duże dzwony z kościołów i cerkwi.
27.08.1950 r. – Został aresztowany 27 sierpnia Tadeusz Kosik miał wtedy 18 lat. Sprzed kościoła trafił do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Hrubieszowie, gdzie był bity i torturowany. Za przynależność do Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej skazano go na 5 lat więzienia. Jego koledzy usłyszeli wyroki od 5 do 12 lat pozbawienia wolności.
27.08.1990 r. – Weszło w życie rozporządzenie, a na jego podstawie, na terenie Lubelszczyzny powołano 16 Urzędów Rejonowych, podlegających wojewodom (bialskopodlaskiemu, chełmskiemu, lubelskiemu i zamojskiemu) w: Białej Podlaskiej, Parczewie i Radzyniu Podlaskim – woj. bialskopodlaskie, Chełmie, Krasnymstawie i Włodawie – woj. chełmskie, Kraśniku, Lubartowie, Lublinie, Opolu Lubelskim, Puławach i Rykach – woj. lubelskie, Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu – woj. zamojskie. Kierownicy Urzędów Rejonowych, a tak naprawdę rejonów otrzymali status pośrednich szczebli organów rządowej administracji ogólnej. Na etapie powoływania urzędów rejonowych i tworzenia rejonów, do rejonu hrubieszowskiego zaliczono gminy: Dołhobyczów, Grabowiec, Horodło, Hrubieszów, Miączyn, Mircze, Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice oraz gmina miejska Hrubieszów.
Opracował – Marek Ambroży Kitliński
Fot. arch. lubiehrubie.pl
Zobacz też:
Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – sierpień od 21 do 24
LubieHrubie na Instagramie