Kwiecień roku 2017, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 9 do 12 tego miesiąca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.
Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 9 do 12
9.04.1943 – Hrubieszowianin Tadeusz Kitliński s. Walentego i Stanisławy z Broniszów z Wyszkowa nad Bugiem urodzony 24 08 1920 r. został uwięziony (+19 osób) w hitlerowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku, jako zakładnik po wykonaniu wyroku przez hrubieszowski ruch oporu na hitlerowskim „Blondynku” i przebywał w nim do 3 11 1943 r.
9.04.1978 – Złoty medal otrzymała Marzanna Ulidowska z Unii Hrubieszów podczas Przełajowych Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w Poznaniu za skuteczny bieg na dystansie2 km. Natomiast Irmina Kwaśniewska w tym samym biegu wywalczyła medal brązowy. Trener Andrzej Kulczyński.
9.04.1991 – W Hrubieszowie rządzą pierwsze władze po przełamaniu solidarnościowym: Burmistrz Miasta – Leszek Stępka (zm. 8 III 2016 r.), Vice Burmistrz – Jarosław Kędziera, Przewodniczący Rady Miasta – Wiktor Lemański, Skarbnik – Zofia Prytuła. Wybór Burmistrza zależał od wybranej w wyborach powszechnych Rady Miasta.
9.04.1995 – Małgorzata Klik z SP nr 1 i Unii Hrubieszów zdobyła brązowy medal podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Wałczu w biegu przełajowym na1 km. Trener Małgorzata Muzyczuk.
9.04.2008 – Rafał Jasina – uczeń Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie został laureatem konkursu kuratoryjnego z fizyki. Rafał był również finalistą konkursu kuratoryjnego z matematyki oraz laureatem konkursu matematycznego „Zagimak”. Uczeń był przygotowywany przez p. Małgorzatę Jasinę z fizyki oraz p. Lillę Mystowską z matematyki.
9.04.2010 – Odbyła się edycja 55 OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO na etapie powiatowym zgromadziła 7 wykonawców. Przesłuchania odbyły się w HDK. Komisja w składzie: Marzanna Muzyczuk, Jolanta Janiec, Jolanta Głowacz, po przesłuchaniach, postanowiła nagrodzić nominacją do etapu wojewódzkiego następujących wykonawców: Małgorzatę Stachowiak – recytacja, Dianę Głowacz – poezja śpiewana, Kamilę Wróbel – wywiedzione ze słowa oraz wyróżnić Magdalenę Obszańską.
9.04.2010 – W Zamościu odbył się Turniej Brydżowy o Puchar Prezydenta, na szóstej pozycji uplasowała się para rodzinna (ojciec z synem) z Hrubieszowa – Jerzy i Piotr Pachniewscy. Na 10 pozycji znaleźli się Kazimierz Młodzianowski i Bernard Żenkin. W zawodach wystąpiły 36 pary.
9.04.2010 – W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie odbył się rejonowy (zamojski) turniej Igrzysk w piłce ręcznej chłopców. Min. Rozegrano mecz o III miejsce SP nr 3 Hrubieszów – SP nr 2 Hrubieszów 14 : 13. Najskuteczniejsi zawodnicy: Radwański Igor SP nr 2 Zamość 20 bramek, Gałan Bartłomiej SP Zwierzyniec 18 bramek, Małyszka Paweł SP nr 3 Hrubieszów i Fedorowicz Kacper SP nr 2 Hrubieszów po 16 bramek.
***
1964 – W latach 1925-1944 zajęcia teoretyczne i warsztatowe szkoły mechanicznej w Hrubieszowie odbywały się w budynkach fundacji Stanisława Staszica przy ulicy Żeromskiego. Następnie szkoła otrzymała budynek przy ulicy Kilińskiego, w którym prowadziła naukę teoretyczną. Od roku 1950 zajęcia praktyczne odbywały się w różnych punktach miasta. Szkoła posiadała internat przy ulicy Górnej i Ciesielczuka. W czerwcu 1962 roku położono kamień węgielny pod budowę obiektów przy ulicy Zamojskiej. Internat i warsztaty szkolne ukończono i przekazano do użytku w 1964 roku, a budynek szkolny w 1969 roku.
10.04.2008 – Laureatami konkursu matematycznego „ZAGIMAK” zostali: Klasy I gimnazjum
Malon Mateusz – Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie, Klasy II gimnazjum Płoszaj Agata – Publiczne Gimnazjum w Hrubieszowie, Klasy III gimnazjum, Głowacz Diana – Gimnazjum Nr 2 w Hrubieszowie, Jasina Rafał – Gimnazjum Nr 3 w Hrubieszowie, Kicun Agata – Publiczne Gimnazjum w Hrubieszowie.
10.04.2010 – Ukazała się informacja Urzędu Miasta – Społeczeństwo i Władze miasta Hrubieszowa ubolewają nad tragedią jaka w dniu 10 kwietnia 2010 roku dotknęła naród Polski. Pogrążeni jesteśmy w smutku i żalu ze wszystkimi, którzy doświadczyli tej straty. Katyń na zawsze pozostanie w naszej pamięci, jako miejsce podwójnej tragedii w historii naszego kraju. Jednoczymy się z rodzinami ofiar w modlitwie i bólu. Składamy z serca płynące wyrazy głębokiego współczucia z powodu straty bliskich. W związku z tragedią Burmistrz Miasta zarządził oflagowanie żałobne budynków użyteczności publicznej. Jednocześnie informuje się, że w dniu 12-04-2010 (poniedziałek) o godz. 14.00 na placu przy kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie odbędzie się msza żałobna poświęcona tragicznie zmarłym.
10.04.2014 – W Tel Awiwie (Izrael) brązowy medal Mistrzostw Europy Kobiet w podnoszeniu ciężarów w kategorii75 kgwywalczyła Ewa Mizdal z Unii Hrubieszów uzyskując w dwuboju230 kg(101+129), w rwaniu była czwarta, a w podrzucie trzecia, dodatkowo zdobywając brązowy tzw. „mały medal”. Jest to pierwszy medal Mistrzostw Europy seniorów w historii hrubieszowskiej Unii.
10.04.2015 – Paula Szpunar, uczennica klasy II Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z siedzibą w Jarosławcu zdobyła I miejsce a Anna Magier z Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach zajęła III miejsce w XI Wojewódzkim Konkursie Literackim pod hasłem „Wolność – swoboda czy zobowiązanie” w kategorii gimnazjum.
***
11.04.1911 – W Hrubieszowie urodziła się Pani Stanisława Niańko z domu Bielinówna, wybitny pedagog i nauczyciel. Uczyła w szkole powszechnej w Cichobórzu. Żona Marcina, także nauczyciela. W trakcie II Wojny Światowej prowadziła zorganizowane tajne nauczanie. Po wojnie pracowała w szkole podstawowej w Hrubieszowie, przez wiele lat była metodykiem przedmiotowym. Zmarła 11.XI.2008 roku w Warszawie. Pochowana w Podkowie Leśnej koło Warszawy.
1937 – Nastąpiła zmiana nazwy (obecnie ZS nr 2 w Hrubieszowie) na: Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica. W okresie od roku szkolnego 1921/22 do roku szkolnego 1938/39 w szkole odbyło się 18 egzaminów maturalnych. Mury szkolne opuściło 365 absolwentów: ośmioklasowe gimnazjum ukończyło 298 uczniów, gimnazjum czteroletnie i dwuletnie liceum – 27 uczniów.
11.04.1946 – Urodzili się Stanisław Jurkiewicz s. Kazimierza oraz Jan Zinkiewicz s. Mikołaja. Działacze NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 r. obaj internowani.
11.04.1961 – W kwietniu dyr. Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie p. Remigiusz Jaroszyński mając na uwadze podniesienie kultury rolnej, jak i zajęcie młodzieży po ukończeniu szkoły podstawowej, która pozostawała w domu, wystąpił z pismem do Wydziału Oświaty z wnioskiem zorganizowania w Hrubieszowie szkoły typu rolniczego. Władze kuratoryjne podchodziły do pomysłu z pewną rezerwą, ale mieszkańcy Hrubieszowa byli za, jak i Miejska Rada Narodowa i od 2.11. rozpoczęła nauczanie Szkoła Przysposobienia Rolniczego w Hrubieszowie w dwóch oddziałach z 70 uczniami. Lekcje odbywały się po południu w budynku przy ulicy Żeromskiego 29, gdzie mieściły się trzy szkoły podstawowe 1,2,3.
11.04.2002 r. – Stanowisko dyrektora hrubieszowskiego szpitala obejmuje mgr Tadeusz Garaj z wykształcenia ekonomista.
***
12.04.1934 – W ramach Związku Harcerstwa Polskiego w SP nr 2 w Hrubieszowie działała drużyna żeńska skupiająca 32 harcerki i drużyna męska z 71 chłopcami. Opiekunem była Maria Gutsche. Do zadań ich m.in. należało: poznawanie prawa harcerskiego i obrzędów ZHP, nauka gier, piosenek i pląsów, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pomoc starszym i samotnym oraz zdobywanie harcerskich sprawności zespołowych i indywidualnych. W czasie zimy opieka nad zwierzętami i ptakami, udział w akcjach porządkowych. Harcerze włączali się również w organizowanie imprez i uroczystości szkolnych, przygotowując apele i poranki. Opiekowali się grobami żołnierskimi, w czasie świąt narodowych zaciągali warty honorowe. Organizowano rajdy piesze i biwaki.
12.04.1968 – Wydano Biuletyn nr 1 (22) Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, a w nim m.in.: O tajemnicach hrubieszowskiej ziemi – dr J. Gurba, Osada kultury lendzielskiej w Werbkowicach – Andrzej Orłowski, Znalezisko denarów rzymskich z Wilkowa Kolonii – E. Krasnodębska, Kryzys gospodarczy powiatowego miasteczka Grabowca w pierwszej połowie XVII w. – Maurycy Horn
12.04.1976 – Zmarł przeżywszy 79 lat Teofil Zieliński aktywny członek (zastępca przewodniczącego) Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotym i srebrnym medalem Zasłużonym dla pow. hrubieszowskiego.
12.04.1997 – „Zamojski Kwartalnik Kulturalny” przedstawił artykuł o historii i osiągnięciach zespołu Lechici z Hrubieszowa, m.in. zespół brał również w akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Za działalność charytatywną został odznaczony medalem „Silni Dobrocią” przyznawanym przez program TV Lublin „W kręgu ludzkich spraw”.
12.04. 2001 – W GOK w Horodle odbył się XXV Turniej Sztuki Recytatorskiej im. B. Leśmiana, w sumie wystąpiły 32 osoby w trzech grupach wiekowych, dalej awansowały: Artur Paszczuk i Kamila Wróbel oboje z SP w Strzyżowie oraz Daria Daruk Gimn. Horodło.
12.04.2003 r. – W Zaniemyślu Rafał Fedaczyński z Unii Hrubieszów wywalczył złoty medal podczas Mistrzostw Polski Seniorów w chodzie sportowym na dystansie50 km– 4.06:39 godz. Trener Marek A. Kitliński.
12.04.2007 – Z inicjatywy Samorządu Szkolnego ZS nr 3 w Hrubieszowie zorganizowany został w HDK koncert charytatywny na rzecz chorych uczniów tej szkoły.
Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)
Foto – archiwum maka
Zobacz też:
Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek kwietnia