Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt do Polski znacznych ilości farmaceutyków. To m.in. lekarstwa stosowane w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także specyfiki podnoszące wydolność organizmu w sportach wyczynowych.
W bagażach dwojga obywateli Białorusi funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z drogowego przejścia granicznego w Terespolu znaleźli łącznie 400 ampułek medykamentów leczniczych. Kilka dni wcześniej, na tym samym przejściu granicznym, inna mieszkanka Białorusi zatrzymana została na przemycie 120 ampułek środków farmaceutycznych.
Przemycane przez podróżnych medykamenty to m.in. środki stosowane w leczeniu stanów zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, osteoporozy, przy złamaniach, a ponadto w chorobach neurologicznych, sercowo-naczyniowych i jako środki na podniesienie wydolności organizmu w sportach wyczynowych.
Czytaj: O inwestycjach i planach [ZDJĘCIA]
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajęli nielegalny towar, a przeciwko podróżnym, w związku z podjętymi przez nich próbami przemytu, wszczęli postępowania karne skarbowe. Obywatelom Białorusi może też grozić odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.
Po orzeczeniu przez sąd przepadku farmaceutyków na rzecz skarbu państwa zostaną one komisyjnie zniszczone.
Czytaj: „Pusta” naczepa z… kontrabandą za 1,7 mln [ZDJĘCIA]
Przywóz leków przez granicę możliwy tylko na własne potrzeby
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny przekraczający granicę ma prawo przewozić na własne potrzeby lecznicze pięć najmniejszych opakowań leku. Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.
Zobacz też:
Do wystawiania e-faktur w KSeF wystarczą bezpłatne narzędzia
info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie / MD