28 kwietnia 2024

Hrubieszów: O żołnierzu, opozycjoniście i emigrancie

Walczył w kampanii wrześniowej i niepodległościowym podziemiu, bronił praw człowieka, współpracował z amerykańskimi organizacjami polonijnymi, a w 1990 roku wrócił do wolnej Polski. Bogaty życiorys Mariana Gołębiewskiego został opisany w książce, której promocja odbędzie się w środę 19 października o 16.00 w sali „GotArt” Hrubieszowskiego Domu Kultury.

 

Gościem honorowym spotkania będzie syn bohatera książki – Tomasz Gołębiewski, a poprowadzi je jej autorka dr Justyna Dudek. 

Marian Gołębiewski urodził się w 1911 roku. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i francuskiej w 1940 roku. W 1942 jako cichociemny został zrzucony do kraju, gdzie pełnił funkcję Szefa Kedywu Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, zastępcy Komendanta Okręgu Lubelskiego „Wolność i Niezawisłość” oraz komendanta Obwodu Hrubieszów. W maju 1944 roku jako komendant Obwodu Włodzimierz Wołyński organizował kwatery, wyżywienie i pomoc medyczną dla żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W sierpniu tego roku jego stuosobowy oddział uwolnił kilkunastu żołnierzy AK z więzienia w Hrubieszowie. W 1946 roku został aresztowany i rok później skazany na śmierć. Po prawie 10 latach spędzonych w więzieniach m.in. na Zamku Lubelskim, w Rawiczu, Sieradzu i Wronkach, wyszedł na wolność i zaangażował się w tworzenie organizacji „Ruch”, a później był aktywnym działaczem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od 1982 roku przebywał na emigracji w Nowym Jorku, gdzie współpracował z Polonią amerykańską. Wrócił ze Stanów Zjednoczonych w 1990 roku, a sześć lat później zmarł w Warszawie.

Marian Gołębiewski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poświęconą tej postaci książkę napisała absolwentka historii dr Justyna Dudek, która pracuje w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Lublinie, a zajmuje się aparatem bezpieczeństwa w latach 1944 – 1956 oraz polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i życiem codziennym. Do tej pory przygotowała do druku wywiad-rzekę z Marianem Gołębiewskim i jego wspomnienia „Bo mnie tylko wolność interesuje…”.

Na promocję jej najnowszej książki „Marian Gołębiewski (1911 – 1996). Żołnierz. Opozycjonista. Emigrant” zapraszają Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie i lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


źródło: ias24.eu