22 listopada 2024

25 raz Małgorzata Muzyczuk uczestniczyła w Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny!

W dniach 31.08 – 3.09.2016 roku na Zamojszczyźnie odbywał się XXIX Wieloetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny liczący w sumie 100 kilometrów. Po raz 25 nauczycielka ZS nr 4 w Hrubieszowie Małgorzata Muzyczuk dla idei biegu zmierzyła się z wielkim wysiłkiem, jaki należy włożyć, aby taki bieg ukończyć i udało się, za co otrzymała moc gratulacji i jubileuszowy tort do podziału oraz kolejny pamiątkowy medal ukończenia.

Reklamy

 

Bieg Pokoju – Pamiętają o tragicznych losach dzieci z Zamojszczyzny!

 

Uroczystego otwarcia biegu przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny na ul. Akademickiej w Zamościu dokonali prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prezes Zarządu Okręgu Zamość Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Julian Grudzień oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wojciech Adamczyk. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Dzieci Zamojszczyzny, przy ul. Akademickiej, złożyły delegacje sportowców uczestniczących w biegu, na czele z  25-ciokrotnymi jego uczestnikami Małgorzatą Muzyczuk z Hrubieszowa i Bogdana Króla, środowisk Dzieci Zamojszczyzny oraz władz miejskich i wojewódzkich.

Reklamy

 

Uczestnikami rywalizacji byli: biegacze, rolkarze, osoby niepełnosprawne startujące na handbikach oraz osoby niedowidzące i niewidome. W ciągu czterech dni rywalizujący po drogach Roztocza i Zamościa mieli do pokonania w sumie 100 km. I etap obejmował trasę 35 km z Rynku Wielkiego w Zamościu do Zwierzyńca, II etap wiódł z Zamościa do Skierbieszowa – 20 km, III etap to Zamość – Krasnobród 30 km, a IV to Kryterium Uliczne im. Lucjana Ksykiewicza (byłego sędziego głównego biegu) 15 km na trasie prowadzącej ulicami Zamościa.  Wyniki czołówki:

 

Kobiety: 1. Iryna Masnyk Ultra Ukraina (7.21.45 godz.), 2. Sylwia Bondyra Jacek Runnig Team (7.57:49), 3. Wiktoria Soloviowa Ukraina (8.43:10), 8. Małgorzata Muzyczuk Hrubieszów (11.50:11) – 1 miejsce w kategorii wiekowej 50/59 lat.

Reklamy

 

Mężczyźni: 1. Siergiej Ukrainec Ukraina (6.02:14), 2. Andrzej Piecha KB TKKF Promyk Ciechanów (6.45:46), 3. Wojciech Holona AKMB Pędziwiatr Gliwice (6.51:39), i z naszego regionu: 9. Jacek Karpowicz Tomaszów Lubelski (7.19:44), 13. Ryszard Smoluch (8.12:00), 14. Paweł Sawicki (8.20:19) – 1 miejsce w kategorii wiekowej 30/39 lat, 24. Rafał Górski /wszyscy z Zamościa/ (9.20:25) – 3 miejsce w kategorii wiekowej 18/29 lat.

 

Zwycięzcy w innych klasyfikacjach: niepełnosprawni (wózki – Handbikes) – Rafał Wilk Stal Rzeszów (2.27:31), na rolkach Konrad Tatara Jabra Roller Team (3.07:32), z naszego regionu 3. Magdalena Czusz Tomaszów Lubelski (3.16:52), 4. Jakub Umer TUKS Roztocze (3.19:01), 5. Andrzej Parkot (3.19:05), 8. Natalia Parkot (3.34:30), 9. Anita Parkot (3.37:17) – wszyscy UKS Dwójka Tomaszów Lubelski. Niewidomi i Niedowidzący: Tomasz Chmurzyński Oculus Bydgoszcz (7.17:17). Klasyfikacja drużynowa: 1. Oculus Bydgoszcz (22.12:47), 2. KB TKKF Promyk Ciechanów (23.00:26), 3. LW Bogdanka (23.19:13), sklasyfikowano sześć zespołów.

 

Najstarszym uczestnikiem był Jacek Kręczyński z Gliwic (rocznik 1950), najmłodszymJulia Kovinko z Ukrainy (1998). Zawody ukończyło 79 osób, w tym biegających 33 panów i 9 pań, 22 niepełnosprawnych na wózkach, w tym 4 panie, 11 na rolkach, w tym 5 pań, czterech panów niewidomych lub niedowidzących. W tym roku w szrankach biegu na wózkach stanęli m.in. Rafał Wilk oraz Anna Olszowy, którzy będą brali udział w paraolimpiadzie w Rio de Janeiro.    

 

Julian Grudzień, Dziecko Zamojszczyzny i prezes stowarzyszenia powiedział: Nam, Dzieciom Zamojszczyzny, którym dane było przeżyć, organizatorzy i zawodnicy sprawiacie ogromną przyjemność. To już prawie 30 lat trwa ta tradycja Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny.  Drodzy zawodnicy, podziwiam wasze zaangażowanie, wasz trud, wasz hart fizyczny i psychiczny. Oby trwał jak najdłużej. Zachęcajcie znajomych, przyjaciół i rodziny do uczestnictwa i kibicowania w tym niepowtarzalnym biegu.

 

Aktualna rekordzistka województwa lubelskiego w supermaratonie (100km – 9.21:18 godz. od 1989 roku) Małgorzata Muzyczuk – Całe wakacje przygotowywałam się do tego czteroetapowego patriotyczno – sportowego biegu i bardzo się cieszę, że udało mi się zrealizować plan, tym bardziej, że to był dla mnie jubileuszowy, czyli 25! ( mak – 25 lat) udział w tym biegu, za co otrzymałam wiele braw i do podziału bardzo smaczny tort jubileuszowy,, za co jeszcze raz serdecznie organizatorom dziękuję. Czy jeszcze w tym biegu wystartuję, to, pomimo, że mnie kusi, to się okaże, ponieważ lat przybywa i coraz trudniej jest się przygotować do biegania takich długich odcinków cztery dni pod rząd. Pyta pan mnie, czy ktoś mi finansuje, te moje starty, przygotowania, zakup sprzętu, itd., oczywiście – od wielu, wielu lat, ja osobiście, ale nadal będę startować, jako mieszkanka Hrubieszowa, bo ja kocham to moje piękne rodzinne miasto i jak słyszę od spikera moje imię i nazwisko i nazwę miasta, to…mnie to nadal wzrusza, a może nawet coraz bardziej!!!

 

W dniu 1 września uczestnicy biegu wzięli udział w uroczystościach patriotycznych zorganizowanych na zamojskiej Rotundzie. Po ostatnim etapie odbyło się uroczyste podsumowanie biegu, wręczono okazjonalne medale uczestnictwa, puchary, dyplomy i przewidziane regulaminem nagrody, zjedzono pyszny tort. Padły słowa podziękowań, jak i kilka uwag w celu jeszcze lepszej organizacji zarówno ze strony organizatorów, jak i uczestników, ponieważ powiedziano sobie do zobaczenia za rok.

 

Organizatorem biegu jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu, dyrektorem biegu Tadeusz Lizut, sędzią głównym Zbigniew Kierepa. Inicjatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia był były redaktor Tygodnika Zamojskiego w 1987 roku Janusz Kawałko i nasza redakcja od pierwszego biegu sprawuje patronat na tym niecodziennym patriotyczno-sportowym wydarzeniem. Nad bezpieczeństwem biegu czuwały służby porządkowe Policji.

 

 

Opracował – mak

Foto – Małgorzata Muzyczuk i koledzy