22 listopada 2024

Korekta PIT 37 przez Internet

Popularność składania deklaracji podatkowych przez internet wynika przede wszystkim z tego, że jest to bardzo wygodne i szybkie. Zamiast tracić czas na tradycyjne rozliczanie PIT, wystarczy skorzystać z nowoczesnych narzędzi i przy okazji ograniczyć ryzyko błędów. Te jednak potrafią się pojawić nawet przy składaniu PIT przez internet, dlatego warto wiedzieć, że w razie potrzeb równie łatwo może zostać złożona korekta PIT.

Reklamy

  1. PIT 37 online
  2. Najlepszy sposób, aby rozliczyć PIT 37
  3. Rozliczenie deklaracji PIT w oknie przeglądarki
  4. Jak poprawić deklarację PIT?
  5. Korekta deklaracji PIT w programie e-pity
  6. Co warto wiedzieć na temat składania korekty PIT?
  7. Najważniejsze zalety programu e-pity

Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, często wybierają formularz PIT-37. W związku z tym w dalszej części poradnika znajdziesz przydatne wskazówki związane z tą deklaracją oraz jej korektą. Oprócz tego dowiesz się, dlaczego narzędzie w postaci darmowego programu e-pity z każdym rokiem wybierane jest przez coraz więcej osób.

PIT 37 online

Przez wiele lat panowało przekonanie, że deklaracje PIT powinni rozliczać tylko doświadczeni księgowi, którzy prawidłowo obliczą podatek dochodowy i wypełnią wszystko w imieniu podatnika. Formularze PIT online całkowicie zmieniły tę sytuację, ponieważ teraz każdy może skorzystać z darmowego programu i wypełnić obowiązek związany z wypełnieniem i złożeniem deklaracji. Za tym rozwiązaniem przemawia prostota i oszczędność czasu, co widać po tym, że nawet osoby bez żadnego doświadczenia mogą w kilka minut rozliczyć swoje dochody z tytułu stosunku pracy oraz inne podlegające opodatkowaniu. Warto również wspomnieć o tym, że program podpowiada przysługujące ulgi podatkowe i niezależnie od tego, kiedy się z niego korzysta, zawsze oferuje aktualny druk PIT.

Najlepszy sposób, aby rozliczyć PIT 37

Popularnych programów, które można wykorzystać do przeprowadzenia rozliczenia PIT, jest co najmniej kilka, jednak na ich tle zdecydowanie wyróżnia się aplikacja e-pity. Krok po kroku pomaga ona użytkownikowi wypełnić deklarację podatkową i od razu wysłać dokumenty przez internet. Jednym z przydatnych udogodnień jest to, że program automatycznie wybiera właściwy formularz (PIT 37 online lub inny) i wylicza podatek.

Reklamy

Obecnie cały proces został jeszcze bardziej uproszczony, ponieważ użytkownicy programu e-pity mogą skorzystać ze wstępnie przygotowanego PIT za ubiegły rok. To sprawia, że wypełnienie obowiązku związanego ze składaniem deklaracji PIT można załatwić w czasie nieprzekraczającym 5 minut. Wspomniany obowiązek złożenia deklaracji PIT w danym roku dotyczy wszystkich osób, które w roku ubiegłym uzyskały jakikolwiek przychód. Nie ma przy tym znaczenia jego kwota oraz ewentualne koszty uzyskania.

Równie łatwo można rozliczyć również PIT-36, PIT-28, PIT-38, PIT-39 i inne formularze, ponieważ program ma bardzo rozbudowaną i stale aktualizowaną bazę. Do tego dochodzą wzory popularnych pism i wniosków, które można składać w urzędach skarbowych oraz oświadczenia emerytów PIT-OP.

Reklamy

Rozliczenie deklaracji PIT w oknie przeglądarki

W kontekście e-pity nazwa program może być myląca, ponieważ wielu osobom kojarzy się z aplikacją instalowaną na dysku komputera. W niektórych przypadkach może to być niemożliwe, na przykład podczas korzystania ze służbowego komputera, na którym możliwość instalowania programów została odgórnie zablokowana. Na szczęście wcale nie musi to oznaczać, że podatnik będzie musiał składać zeznanie podatkowe w tradycyjny sposób. Narzędzie e-pity dostępne jest w bardzo dobrze działającej wersji przeglądarkowej. Oznacza to, że podatnik może w dowolnym momencie złożyć PIT online bez potrzeby pobierania plików i instalowania programu. To sprawia, że narzędzie jest dostępne na wszystkich systemach operacyjnych i nie wymaga przeprowadzania aktualizacji, bo wersja online zawsze zapewnia dostęp do najnowszych formularzy i uwzględnia wszystkie wprowadzone zmiany w przepisach.

Jak poprawić deklarację PIT?

Może się okazać, że nawet przy użyciu intuicyjnego narzędzia pojawi się błąd w zeznaniu podatkowym. W takiej sytuacji podatnik może złożyć korektę PIT. Jest to niezbędne w dwóch przypadkach:

  • w pierwotnie złożonej deklaracji zostały wykryte błędy,
  • pominięto w niej istotne informacje.

Oznacza to, że korekta może dotyczyć między innymi takich rzeczy, jak zmiana wysokości przychodów, wskazanie innych kosztów, uwzględnienie dodatkowych ulg podatkowych oraz innych elementów, które mogą wpływać na wysokość należnego podatku. Wielu podatników obawia się takich sytuacji, ponieważ wydaje im się, że proces składania korekty jest skomplikowany i czasochłonny. Na szczęście przez cały proces można przejść z wykorzystaniem wspomnianego programu, co oznacza, że aplikacja będzie prowadziła użytkownika krok po kroku. Po wysłaniu poprawionego rozliczenia PIT, podatnik otrzyma UPO (urzędowe poświadczenie odbioru).

Korekta deklaracji PIT w programie e-pity

Jak w takim razie wykorzystać Twój e-PIT, aby złożyć wspomnianą korektę? Na początek należy ponownie wypełnić PIT roczny, który został już złożony do urzędu, a jako cel składania deklaracji zaznaczyć pozycję dziesiątą, czyli korektę. Kolejnym krokiem jest wypełnienie druku poprawnymi kwotami lub informacjami. Dzięki wykorzystaniu tego programu podane wcześniej dane będą automatycznie wypełnione. Tym samym użytkownik może zmienić jedynie pojedynczą wartość, a reszta będzie od razu gotowa do wysłana. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że korekta zostanie od razu zarchiwizowana, dzięki czemu w przyszłości będzie się można do niej łatwo odnieść.

Wielu podatników błędnie uważa, że jeśli urząd skarbowy nie wykrył żadnych nieprawidłowości, składanie korekty jest zbędne. Jest to jednak nie tylko zalecane działanie, ale również korzystne dla samego podatnika. Najważniejsze korzyści wynikające ze złożenia korekty do PIT-37 lub innych formularzy:

  • możliwość wyeliminowania z pozoru drobnych błędów, które w przyszłości mogłyby powodować wiele niepotrzebnych problemów,
  • uwzględnienie dodatkowych ulg lub odliczeń,
  • ochrona podatnika przed sankcjami,
  • ewentualny zwrot nadpłaty podatku.

W praktyce z takiej korekty bardzo często korzystają osoby, które po prostu doliczają dochodów małoletnich dzieci lub uwzględniają szereg ulg podatkowych.

Co warto wiedzieć na temat składania korekty PIT?

Może się również okazać, że pomimo złożenia korekty za ubiegły rok podatnik znalazł jeszcze jeden błąd. W takim przypadku warto niezwłocznie przeprowadzić kolejną korektę, szczególnie że urząd skarbowy nie wymaga składania pisemnego uzasadnienia przyczyn takiego postępowania. Jeśli organ podatkowy nie rozpoczął postępowania podatkowego ani kontroli, podatnik może bez problemów i konsekwencji złożyć kolejną korektę.

Warto pamiętać o tym, że jeżeli kwoty z korygowanego zeznania różnią się na niekorzyść podatnika, to powinien on zapłacić należne odsetki za zwłokę. Działa to na szczęście również w drugą stronę. Dzięki temu w sytuacji, gdy na przykład uwzględniło się pominięte początkowo ulgi, podatnik otrzyma większy zwrot. Szczegółowe informacje na temat całego procesu wraz z przydatnymi wskazówkami, które pozwolą łatwo wypełnić e-deklaracje, dostępne są w zakładce korekta PIT 37.

Najważniejsze zalety programu e-pity

Program do rozliczania podatków przyda się nie tylko osobom, które uzyskują dochody na podstawie takich umów jak umowa o pracę, ale również wszystkim innym podatnikom. Narzędzie to jest proste w obsłudze, a jednocześnie daje dostęp do wielu przydatnych funkcji. To sprawia, że korzystają z niego również doświadczeni księgowi. Kolejną zaletą programu jest to, że można go użyć do rozliczenia PIT dla każdego z domowników.

Dzięki temu programowi każdy może więc szybko i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów wypełnić PIT przez internet, co pozwala na łatwą wysyłkę formularza do odpowiedniego urzędu. Najlepiej więc w wolnej chwili zapoznać się ze wszystkimi opcjami wspomnianego narzędzia i ułatwić sobie nadchodzące rozliczenie podatków.


tekst i fot. mat. partnera