Za nami kolejna edycja Nadbużańskiego Jarmarku Kulinarnego, organizowanego tradycyjnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Horodle.
W gościnnej Bereżnicy spotkali się miłośnicy regionalnej kuchni, mieszkańcy, a także przedstawiciele radnych i władz gminy. Nie zabrakło również gości, którzy na tę doroczną imprezę przyjeżdżają regularnie.
W bieżącej edycji swoje stoiska zaprezentowało 6 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Horodło.
Podczas rywalizacji o kulinarny prymat reprezentanci Bereżnicy, Janek, Lisek, Matcza, Rogalina i Zosina mieli za zadanie przygotować 3 konkursowe przysmaki: danie główne, ciasto/wypiek oraz napój. Wystawione do konkursu potrawy musiały być związane tradycyjnie z kuchnią lokalną.
Jury w składzie: Krystyna Szpyrka (GOK Horodło), Joanna Bogucka (restauracja Rusałka) oraz Marek Lawiński (radny gminy Horodło), miało niezwykle trudne zadanie wyboru laureatów w poszczególnych kategoriach. Po wnikliwej degustacji i długich obradach jurorzy rozstrzygnęli rywalizację i przyznali nagrody w poszczególnych kategoriach.
Czytaj: Powołano nowych dyrektorów
KATEGORIA: Inne produkty regionalne (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane).
1 miejsce: KGW Bereżnica: Rolada z królikiem.
2 miejsce: KGW Rogalin: Placek ziemniaczany z wędzonym serem.
3 miejsce: KGW Liski: Wieprzowe cudeńko.
KATEGORIA: Ciasta chleby i inne wypieki.
1 miejsce: KGW Liski: Amoniaczki.
2 miejsce: KGW Janki: Wypiek Janecki.
3 miejsce: KGW Zosin: Pieróg Biłgorajski.
KATEGORIA: Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe).
1 miejsce: KGW Zosin: Lemoniada.
2 miejsce: KGW Matczanki: Śliwowica.
3 miejsce: KGW Bereżnica: Nalewka kawowa.
Zobacz: Hrubieszowscy terytorialsi szkolili się z technik wysokościowych [ZDJĘCIA]
Nagrody laureatom wręczali wójt gminy Horodło, Krzysztof Bożek oraz sekretarz gminy Horodło, Renata Czekaj. Na zakończenie części oficjalnej wójt podziękował wszystkim przedstawicielom KGW oraz uczestnikom Jarmarku podkreślając, jak ważne dla nas wszystkich jest kultywowanie regionalnych tradycji, również tych kulinarnych.
Po części konkursowej przyszła pora na wspólną degustację potraw i wesołą zabawę. Stoiska KGW oblegane były przez smakoszy, wszak Panie przygotowały z tej okazji nie tylko konkursowe dania, ale wiele innych frykasów – każda wieś ma przecież swoje kulinarne sekrety, przekazywane przez gospodynie z pokolenia na pokolenie.
Podniebienia cieszyły m. in. zupa kurkowa, faszerowane pomidory, schab z pieczarkami, rolada z suszonymi pomidorami, pasztet z kurczaka, kura faszerowana, piróg zosiński, a także wiele słodyczy: amoniaczki, ciastka z “maszynki”, miodownik czy rajski ptak. Spragnieni mogli sięgnąć po lemoniadę cytrynowo – miętową oraz arbuzową, cieszyć podniebienia łzami sołtysa, a także wieloma innymi wyśmienitymi trunkami.
Popołudnie umilały występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Horodle, pod kierunkiem Krzysztofa Słupskiego: Jagiellonki, Nadbużanie, Druga Młodość ze Strzyżowa i Kopyłowianki. Pracownicy GOK dbali, by najmłodszym nie zabrakło poczęstunku w postaci waty cukrowej i popcornu. Muzyczną oprawę imprezy zapewniła kapela z Tyszowiec.
Zespołowi Image z Grabowca dziękujemy za nagłośnienie imprezy. Jarmark kulinarny jak zwykle z humorem poprowadził niezawodny Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Paweł Augustynek. Dziękujemy członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w Jarmarku i przygotowały wyśmienite potrawy, artystom, zespołom oraz wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia za rok! – podkreślia i zaprasza na przyszłoroczną imprezę GOK w Horodle.
Zobacz też:
Gdzieś w Hrubieszowie… Sutki. Zakończono kolejny remont [ZDJĘCIA]
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
źródło i fot. Gminny Ośrodek Kultury w Horodle