22 listopada 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Listopad 4 – 6

Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 4 do 6 listopada na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można, a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

4.11.2007 r. – w Hali SP 2 w Hrubieszowie rozegrany został Turniej Tenisa Stołowego Weteranów o Puchar Sekretarza Powiatu. Oto zwycięzcy, Kobiety: 1. Greszeta Małgorzata, 2. Muzyczka Danuta, Mężczyźni 40-55 lat:1. Pachla Andrzej, 2. Szwiec Zbigniew, 3. Głowacz Grzegorz; Mężczyźni 55 lat i st: 1. Pszeniczka Mieczysław, 2. Śliwiński Mieczysław, 3. Mikita Maurycy. Zwycięzcy otrzymali od sekretarza powiatu pana Zdzisław Kosakowskiego dyplomy i upominki. Natomiast puchar otrzymał pan Maurycy Mikita z Hr. za wspaniałą grę. Pan Maurycy ma 70 lat i na turnieju zagrał rakietką, którą 40 lat temu zdobywał sukcesy w tenisie stołowym.

4.11.2010 r. – przy Zespole Szkół w Werbkowicach odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu boisk sportowych w ramach programu „MOJE BOISKO-ORLIK 2012” oraz DUŻEGO SZKOLNEGO PLACU ZABAW w ramach programu „Radosna Szkoła”. Otwarcia dokonał wójt. Gminy Werbkowice Lech Bojko z zaproszonymi gośćmi.

Reklamy

4-6.11. 1994 – Malbork, Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 18 w podnoszeniu ciężarów, 5. Andrzej Greszeta kat. 91kg 242,5kg (105+137,5), kat. 54kg 6. Marek Gnasiuk 150kg (65+85) obaj Unia Hrubieszów.

4/7.11.1999 r. – w HDK odbył się IV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. W czasie recitalu zespół „Lechici” wykonał m.in. Młodością Kolumbów, Kresowe Dzieci, O mój Rozmarynie, Czerwone Maki, Wiązankę melodii wojskowych, Raduje się serce. Występ Gościa honorowego Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” w hali na stadionie obejrzało ok. 1200 osób.   Występowali również: „Teatr Tradycyjny” z Krakowa, „Polski Teatr Ludowy” z Lwowa (Ukraina). W konkursie wystąpiło 16 solistów i 8 zespołów wokalnych.  Pierwsze miejsce wśród solistów przyznano Dominikowi Samile z Koszalina, drugie Agnieszce Chomik z Olsztyna, a trzecie Agnieszce Janków z Żagania. W kategorii zespoły 1. „Camelot” z Rzeszowa, 2. „Trzy plus cztery” z Krakowa, 3. „Mirt” z Modlina. Wyróżniono zespół „Yago” z HrubieszowaW Jury zasiadał m.in. twórca hrubieszowskiego festiwalu ks. major dziekan dekanatu „Północ” w Hrubieszowie Andrzej Puzon. Zespół Lechici, kpt. Jerzy Baj, Janusz Bieńko oraz Leszek Opała (wszyscy z Hrubieszowa) otrzymali nagrody za przygotowanie wszystkich dotychczasowych festiwali. Koncert galowy poprowadziła, jak zwykle pochodząca z Hrubieszowa Anna Dąbrowska – spikerka TV Lublin.

Reklamy

4.11.2011 – Teatr Piosenki Młyn w HDK zaprezentował czwarty spektakl teatralny pt. Tango la’foch. Spektakl rozpoczął jak zwykle śp. Andrzej Pakuła. Na scenie zaprezentowało się 9 osób. Scenariusz: Andrzej Pakuła. Kierownictwo muzyczne: Tomasz Brudnowski. Reżyseria: TP Młyn. Opieka artystyczna: Magdalena Sielicka. Akompaniament: Tomasz Brudnowski, Mateusz Kłak, Andrzej Pakuła (wszyscy fortepian), Maciej Łyko (gitara). Światła –Krzysztof Zawisza. Nagłośnienie – Krzysztof Gumiela. Na scenie wystąpili: Małgorzata Bielecka, Anna Fietko, Katarzyna Sowierszenko, Kamila Wróbel, Tomasz Brudnowski, Mateusz Kłak, Maciej Łyko, Andrzej Pakuła. Adam Szabat.

4.11.2015 r. – w wieku 80 lat zmarł Henryk Barszczewski – wieloletni piłkarz hrubieszowskich klubów sportowych i od lat stały kibic Unii Hrubieszów. Msza pogrzebowa odbyła się w piątek 6.11. od godz. 13.00 w kościele Ducha Świętego w Hrubieszowie.

Zobacz: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Październik 4 – 6

5.11.1937 – w Warszawie zmarł Bolesław Leśmian (właściwie Lesman), poeta, prozaik, eseista i tłumacz.  W Kijowie ukończył studia prawnicze. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W czasie wojny mieszkał w Łodzi, gdzie był kierownikiem literackim Teatru Polskiego. Od 1918 r. pracował, jako notariusz w Hrubieszowie i Zamościu. W 1933 r. wybrany został na członka PAL, od 1935 r. mieszkał w Warszawie. NAPISAŁ wiersze: m.in. Sad rozstajny” (1912 r.), „Łąka(1920 r.),Napój cienisty(1936 r.), „Dziejba lena” (1938 r.);  Proza: „Klechdy sezamowe(1913 r.),Przygody Sindbada Żeglarza(1913 r.),Klechdy polskie” (1956 r.);  Krytyka: Szkice literackie” (1959 r.);  Przekłady: E. A. PoeOpowieści nadzwyczajne (t. 1-2, 1913 r.).  Urodził się prawdopodobnie 22.01.1877 r. w Warszawie.

5 – 12.11.1965 – w tych dniach Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie zorganizowało Dni Staszicowskie. 

5 – 7.11.2004 –  odbył się w HDK IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego pod hasłem słów Ojca Świętego wygłoszonymi do żołnierzy całego świata „Bądźcie stróżami sprawiedliwości i pokoju”. Ks. kapelan A. Puzon odczytał orędzie biskupa polowego WP. Zespół Lechici jak zwykle odśpiewał na początku hymn „Młodością Kolumbów”, a następnie dał koncert i otrzymał specjalne wyróżnienie. Gościem festiwalu był Stanisław Sojka, którego fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II oklaskiwano na stojąco. Drugi gość to „Joszko Broda z grupą dziecięcą”. Rada artystyczna pod kier. mgr Alicji Saturskiej przyznała w kat. wokalnej i wokalno – instrumentalnej następujące miejsca 1. Zespół „Quarto” z Rzeszowa, 2. Zespół „Biedronki” z Brzegu, 3. Zespół 'Credo” ze Świętoszowa, solistów; 1. Karolina Czekaj z Rzeszowa, 2. Diana Winiarska, 3. Żaneta Kozoświt obie z Brzegu. Wyróżnienie m.in. otrzymał Przemysław Kleczkowski z KG w Hrubieszowie.

5.11.2005 – bloki w Hrubieszowie przy ul. Piłsudskiego 51 i 53 doczekały się nowych wiatrołapów.

5.11.2006 – trudno w to uwierzyć, bo jeszcze dzień wcześniej rano mieliśmy piękną jesień, a już po południu prawdziwy atak zimy. W tym dniu sypało od rana i wcale nie zamierzało nas oszczędzać.

Czytaj: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Wrzesień 4 – 6

6.11.1755 – w Pile urodził się Stanisław Wawrzyniec Staszic polski działacz oświeceniowy, pisarz i publicysta, filozof i tłumacz, geograf i geolog; ksiądz katolicki. Urodzony w rodzinie mieszczańskiej (ojciec Wawrzyniec i dziadek byli burmistrzami Piły; matką była Katarzyna z Mędlickich, burmistrzanka pilska), po ukończeniu szkół (seminarium duchowne) w Poznaniu, uzyskał święcenia (przełom 1778/1779) i w roku 1779 został duchownym. W 1812, w folwarku Jarosławiec (koło Uchań) założył Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie, stając się tym samym prekursorem spółdzielczości w Polsce.

6.11.1932 – były Burmistrz m. Hrubieszów Jan Stanisław Lipnicki ukończył – Kurs teoretyczny dla obsad posterunków obserwacyjno – meldunkowych – Świadectwo nr 0310 wydane przez Zarząd Komitetu Wojewódzkiego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (POPiP) w Lublinie.

6.11.1965 –   z inicjatywy TRH w tym dniu o godz. 16.00 otwarto Muzeum Regionalne w Hrubieszowie, gdzie zorganizowano okolicznościową ekspozycję staszicowską. 

6.11.1998 – pierwsza sesja, pierwszej kadencji Rady Powiatu w Hrubieszowie zwołana została na dzień 6 listopada 1998 r., a w jej porządku znalazły się m.in. punkty dotyczące złożenia przez radnych ślubowania oraz wyboru przewodniczącego rady i dwóch wiceprzewodniczących rady. Obrady pierwszej sesji odbywające się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Hrubieszowie rozpoczęły się odegraniem Hymnu Państwowego. Do czasu wyboru przewodniczącego, obradom rady przewodniczył radny Mieczysław Konefał, najstarszy wiekiem radny. Większość koalicyjna SLD – PSL bez problemów wybrała na przewodniczącego Rady Jarosława Boguckiego, radnego z ramienia PSL, a na wiceprzewodniczącego Mieczysława Konefała, radnego z SLD. W związku z tym, że opozycja odmówiła zgłoszenia swojego kandydata na funkcję drugiego wiceprzewodniczącego rady, wybory na tę funkcję odbyły się dopiero na sesji rady w dniu 30 marca 1999 r. Drugim wiceprzewodniczącym został Ryszard Kurzępa, radny z ramienia PSL. Na sesji tej wybrano także komisje rady i ich przewodniczących. Opozycja i w tym przypadku nie przyjęła propozycji przewodniczenia jednej komisji.

6.11.2005 – Burmistrz Hrubieszowa informował – „Odpowiadając na zapytanie dotyczące urządzenia boiska dla potrzeb dzieci i młodzieży mieszkających w ulicy Zamojskiej z satysfakcją informuję, że temat ten został w całości sfinalizowany. Otóż, przy użyciu sił własnych oraz zaangażowaniu niektórych mieszkańców ulicy Zamojskiej, zagospodarowano odpowiedni teren przy ulicy Teresówka, wyposażając go w duże bramki do gry w piłkę nożną oraz komplet słupków do gry w piłkę siatkową. Przy tym chciałbym też poinformować, że podjęta też została sprawa urządzenia boiska dla potrzeb dzieci i młodzieży Osiedla Podgórze. Również i w tym przypadku duże zainteresowanie tym tematem wykazał Samorząd Mieszkańców tego Osiedla.”

6.11.2008 – w ramach Jubileuszy Powiatu Hrubieszowskiego odbyła się w LO im St. Staszica w Hrubieszowie konferencja historyczna na temat Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego oraz jego założyciela ks. ST. Staszica.

6.11.2013 – odbyła się inauguracja nowej Młodzieżowej Rady Miasta, która po raz kolejny rozpoczęła swoją działalność. Młodzi radni odebrali z rąk zastępcy burmistrza Pawła Pelermutera i przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusza Paczały zaświadczenia o wyborze do MRM oraz pamiątkowe przypinki z wizerunkiem herbu miasta, które nosić będą w klapach swoich marynarek. Rolę przewodniczącego pełnił Karol Kapuściński z Zespołu Szkół nr 2, zastępcami zostali Krzysztof Gumieniak – kandydat zgłoszony przez Hrubieszowski Dom Kultury i Jakub Dąbek z Zespołu Szkół nr 3, rolę sekretarzem Michał Jurkiewicz z ZS 2. W radzie zasiadło 15 osób.

Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Sierpień 4 – 6

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. arch. lubiehrubie