Czerwona cegła powraca do łask jako jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów wykończeniowych. Najczęściej przybiera postać płytek wykonanych ze starej cegły. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Jakie zalety oferuje ono inwestorom i projektantom?
Cegła elewacyjna z cegły rozbiórkowej – charakterystyczne cechy. Czemu warto ją zastosować?
Płytki starej cegły doskonale wpisują się w trendy wnętrzarskie, w których największy nacisk kładzie się na autentyczność, ponadczasowość i indywidualizm. Wykonane są prawdziwej czerwonej cegły pochodzącej z rozbiórki starych budynków, dzięki czemu cechują się dużą trwałością i odpornością na niekorzystne warunki. Jest to też materiał o niepowtarzalnej, bardzo charakterystycznej, nieco chropowatej strukturze. Każda płytka jest unikatowa, co dodatkowo podkreśla oryginalny charakter wnętrz lub elewacji. Różne typy płytek ceglanych znajdziecie na https://e-ceglanafantazja.pl/cegla-elewacyjna/.
Cegła klinkierowa i cegła dekoracyjna. Odmieniają elewacje nie tylko zabytkowych budynków
Na płytki wykonane z cegły rozbiórkowej mają wiele zalet. Na ich popularność wpływają przede wszystkim następujące atuty:
- estetyka i ponadczasowość: czerwona cegła kojarzy się z klasyczną architekturą i przywołuje wspomnienia o tradycyjnych budowlach. Jej uniwersalny wygląd sprawia, że pasuje do różnych aranżacji wnętrz. Dobrze sprawdza się też na elewacjach;
- trwałość: płytki tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Po impregnacji mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, w tym w łazienkach i kuchniach, oraz na zewnątrz;
- prosty montaż: dzięki niewielkiej grubości (średnio 1,5 cm) i lekkiej konstrukcji, płytki są łatwe w montażu – nawet samodzielnie.
Samodzielne ułożenie płytek cegłopodobnych jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Cały proces składa się z zaledwie kilku kroków, z których pierwszy to przygotowanie podłoża. Powierzchnia powinna być czysta, gładka i odtłuszczona. Ewentualne ubytki należy uzupełnić masą naprawczą. Potem należy nałożyć klej. Zaleca się stosowanie zaprawy klejowej przeznaczonej do płytek cementowych. Klej nakłada się na ścianę lub bezpośrednio na płytkę. Przy układaniu płytek powinniście zachować odstępy między nimi (około 10-15 mm), a później wypełnić je fugą. Dla bardziej naturalnego efektu można pozostawić fugę delikatnie cofniętą.
Płytki ceglane do montażu na klej montażowy. Świetny wygląd ścian na długie lata
Płytki z cegły rozbiórkowej, jak już wspomnieliśmy, nadają się do stosowania w wielu różnych przestrzeniach. W salonach ściana z czerwonej cegły często staje się centralnym punktem wnętrza, podkreślając charakter pomieszczenia i skupiając uwagę gości. W kuchniach i łazienkach płytki ze starej cegły doskonale komponują się z drewnianymi lub metalowymi dodatkami, wraz z nimi nadając wnętrzom industrialny lub rustykalny wygląd. Mogą one również służyć jako wykończenie kominków, murków pod blaty czy ścian oddzielających strefy w otwartych przestrzeniach.
Na zewnątrz płytki te są stosowane do dekoracji elewacji, tworzenia ogrodzeń czy aranżacji tarasów. Impregnacja sprawia, że materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Dobrym rozwiązaniem może być np. zastosowanie ich po termomodernizacji starego domu – w ten sposób możecie przywrócić obiektowi jego pierwotny charakter, nie rezygnując z energooszczedności.
Płytki ze starej cegły – dobrze się prezentują i są odporne na warunki atmosferyczne
Jak widzicie, płytki ze starej cegły łączą w sobie estetykę tradycyjnych materiałów z funkcjonalnością nowoczesnych rozwiązań. Ich wszechstronność, trwałość i prostota montażu sprawiają, że są chętnie wybierane do dekoracji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Czerwona cegła nadaje obiektowi niepowtarzalnego charakteru i przywołuje wiele dobrych wspomnień.
tekst i fot. mat. partnera
Zobacz też: Reprezentowali Hrubieszów [ZDJĘCIA]