Podatek związany z budynkami czy ich częściami wykorzystywanymi na potrzeby mieszkaniowe jest zdecydowanie niższy, niż podatek od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Maksymalne poziomy stawek podatkowych na dany rok określa Minister Finansów, ale Rady Gmin mogą ustalić stawki na poziomie niższym. Inaczej rzecz ujmując w różnych miejscach podatek od nieruchomości może być różny.
Problematyczne był podatki od nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe najemców, gdy właściciel – przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w zakresie najmu i w ramach tej działalności odpłatnie udostępniał lokale czy budynki, na potrzeby mieszkaniowe innych osób.
Część orzecznictwa podatkowego i sądowo-administracyjnego przyjmowała, że, jeżeli dany lokal jest wynajmowany w ramach działalności gospodarczej, to winna być pobierana stawka wyższa.
Czytaj: Laureatki w wojewódzkim konkursie! [ZDJĘCIA]
Drugi kierunek był taki, że bez względu na to czy jest to wynajem komercyjny czy też nie, najważniejsze jest to czy: „służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców”. Jeżeli tak jest wówczas należy stosować stawkę niższą.
Ostatecznie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał że budynki, sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków, jako mieszkalne, przeznaczone do najmu, w ramach prowadzonej przez podatnika, podatku od nieruchomości, działalności gospodarczej, w takiej części, w jakiej służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, należy traktować, jako budynki mieszkalne lub ich części (uchwała siedmiu sędziów z dnia 21.10.2024r. ws. III FPS 2/24).
Zobacz: Muzyczne Anioły [ZDJĘCIA]
Podkreślić, w tym miejscu należy, że: zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych to rodzaj pobytu długotrwałego:
- osoby fizycznej
- w lokalu znajdującym się w budynku oznaczonym w ewidencji gruntów i budynków, jako mieszkalny,
- który cechuje się zaspokajaniem codziennych potrzeb życiowych tej osoby (rodzinnych, zawodowych i innych) polegającym m.in. na nocowaniu, stołowaniu się i wypoczynku.
Najem krótkoterminowy – prowadzony często w miejscach atrakcyjnych turystycznie, powtarzający się krótkotrwały odpłatny najem lokali mieszkalnych na dobę lub kilka dni nie korzysta ze stawki niższej podatku od nieruchomości, bowiem nie służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Zbliżony jest do świadczenia usług hotelarskich i należy traktować, jak zajęcie nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej. Podobnie traktowane są pustostany.
Zobacz też:
Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
adwokatka Magdalena Kusik-Balicka
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com