Utrzymanie czystości w budynku wielorodzinnym to wyjątkowo trudne zadanie. Mieszkańcy, ich goście oraz osoby wykonujące swoje obowiązki (np. monterzy, elektrycy, kurierzy, dostawcy jedzenia) nie zawsze przykładają uwagę do starannego wytarcia butów przed wejściem do budynku. Stref wejścia jest często więcej – dostęp do bloku następuje od strony drzwi głównych, parkingu, a w niektórych przypadkach nawet z poziomu ogródków czy lokali usługowych. Czy w bloku w ogóle może być czysto? Jak najbardziej – i to nie tylko dzięki staraniom personelu sprzątającego. Ogromną rolę w utrzymaniu porządku odgrywają właściwie dobrane wycieraczki. Sprawdź, który model sprawdzi się najlepiej.
Wycieraczki systemowe – jedna wycieraczka, wiele kombinacji
Rozwiązaniem najczęściej spotykanym w blokach mieszkalnych są systemowe wycieraczki aluminiowe. O ich ogromnym powodzeniu decyduje różnorodność zastosowań. Każda taka wycieraczka zbudowana jest z wąskich profili aluminiowych, cechujących się wyjątkową trwałością. Łączy je wytrzymała linka stalowa. W efekcie wycieraczki są odporne na zgniatanie, ale jednocześnie łatwo jest je zwinąć, np. na czas czyszczenia.
Profile wypełnione są wkładem odbierającym zanieczyszczania. Do wyboru mamy trzy rodzaje wkładów: szczotkowy, gumowy oraz tekstylny. Wkład szczotkowy przeznaczony jest do ściągania z butów stałego brudu i większych zanieczyszczeń. Poradzi sobie zatem z kamykami w podeszwie czy z błotem z cholewki. Wkład z gumy winylowej znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku brudu płynnego. Jest idealny do odbierania deszczówki, śniegu oraz świeżego błota. Najdelikatniejszy jest wkład tekstylny, który usuwa drobne zanieczyszczenia o konsystencji pyłu – np. kurz.
Największą zaletą wycieraczek systemowych jest to, że wkłady można z sobą łączyć. W jednej wycieraczce może znajdować się jeden, dwa, a nawet wszystkie trzy rodzaje wypełnienia. Które będą najodpowiedniejsze w blokach? Tuż przed drzwiami wejściowymi (zarówno tymi głównymi, jak i tymi na poziomie parkingu) warto zastosować wycieraczki z wkładem szczotkowym i gumowym. Aby dodatkowo doczyścić buty, można również umieścić wycieraczki na poszczególnych piętrach – przed drzwiami do mieszkań na danym poziomie, przed windami. Tam możemy połączyć wkład tekstylny z gumowym.
Wycieraczki gumowe – niezastąpione w nowych blokach
Najbardziej na zanieczyszczenie narażone są klatki schodowe nowopowstałych bloków. Dlaczego? Standardową praktyką jest oddawanie mieszkań do użytkowania najwcześniej jak to możliwe. Często zatem blok nie ma jeszcze asfaltowej drogi dojazdowej czy porządnego parkingu zewnętrznego, a teren jest jeszcze rozjeżdżony przez ciężki sprzęt, który pracował na budowie. Jeśli na dodatek trochę popada albo spadnie śnieg, wnoszenie zabrudzeń na butach jest po prostu nieuniknione.
To dlatego podczas wznoszenia nowych budynków wielorodzinnych, deweloperzy chętnie wybierają wycieraczki gumowe. Są one wykonane z solidnej gumy winylowej i mają strukturę plastra miodu, dzięki czemu otrzymujemy podwójne korzyści: takie wycieraczki doskonale odbierają płynne zanieczyszczenia, a przy tym są wyjątkowo odporne na obciążenia.
Wycieraczki stalowe – czystość i zabezpieczenie przed poślizgnięciem
Brudna klatka schodowa to nie tylko problem estetyczny. Na zabłoconej podłodze łatwo się poślizgnąć, a za bezpieczeństwo mieszkańców i innych osób poruszających się po częściach wspólnych bloku odpowiada administracja. Jeśli ktoś zrobi sobie krzywdę właśnie dlatego, że poślizgnął się na brudnej posadzce, to spółdzielnia czy wspólnota będą zobowiązane do wypłaty odszkodowania. Aby oszczędzić sobie takich nieprzyjemnych sytuacji, warto zainwestować w wycieraczki stalowe.
Wycieraczki wykonane z profili stalowych wciśniętych w siebie pod kątem 90 stopni i posiadających drobne haczyki (czyli serratowania) gwarantują bardzo skuteczne usuwanie brudu stałego i płynnego, a na dodatek zwiększają przyczepność obuwia. Więcej na temat tego ciekawego rozwiązania możesz przeczytać tutaj: https://www.alumatex.pl/wycieraczki-na-klatki-schodowe/.
tekst i fot. mat. partnera
Zobacz: Hrubieszów: 3 miliony pożyczki dla szpitala