2 lutego 2025

Prawo: Czy można odzyskać darowiznę?

Darowizna to umowa uregulowana w kodeksie cywilnym, zgodnie, z którą darczyńca bezpłatnie przekazuje obdarowanemu określone świadczenie, np. pieniądze czy też nieruchomości.

Reklamy

Osoby, które przekazały darowiznę np. dziecku czy innemu członkowi rodziny, nie mogą jej cofnąć tylko dlatego, że po pewnym czasie zmieniły zdanie i chcą by przedmiot darowizny do nich wrocił. Kodeks cywilny dopuszcza odwołanie tylko w określonych przypadkach. Jak wygląda to w praktyce?

W sytuacji, gdy darowana rzecz np. nieruchomość nie została jeszcze przeniesiona na obdarowanego, darczyńca ma prawo odwołać darowiznę, jeśli jego stan majątkowy uległ pogorszeniu. W takim przypadku wykonanie umowy darowizny wiązałoby się bowiem z uszczerbkiem dla jego utrzymania lub z uszczerbkiem dla ciążących na nim obowiązkach alimentacyjnych.

Reklamy

Czytaj: Prawo: Podział majątku wspólnego w trakcie rozwodu

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku darowizny już wykonanej czyli np. w przypadku, gdy nieruchomość została już przepisana na inną osobę lub zostały jej przekazane pieniądze. Wówczas gdy darczyńca popadnie w niedostatek, osoba obdarowana ma obowiązek przekazywać mu środki, ale tylko co do wartości tej darowizny. Środki powinny odpowiadać potrzebom darczyńcy. Obdarowany ma możliwość zwolnienia się z tego obowiązku, jednak musi zwrócić darczyńcy wartość darowizny.

Reklamy

Zobacz: Prawo: Przemoc ze względu na płeć

Trzecim, najczęściej występującym w praktyce przypadkiem pozwalającym na odwołanie darowizny jest zaistnienie tzw. rażącej niewdzięczności. Mówimy o niej wówczas gdy obdarowany postępuje w sposób nieliczący się z uczuciami i potrzebami darczyńcy oraz podejmuje działania nacechowanych złą wolą np. spowodowanie rozstroju zdrowia, rażące naruszenie obowiązków rodzinnych lub popełnienie przestępstwa przeciwko darczyńcy. Rażąca niewdzięczność może też przejawiać się w działaniu w stosunku do osób, z którymi darczyńca jest związany. Oceną działań obdarowanego i uznaniem ich za przejaw rażącej niewdzięczności zajmuje się sąd, a rażąca niewdzięczność musi wystąpić już po zawarciu umowy darowizny.

Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com