25 listopada 2024

Odpowiedź burmistrza na protest przeciwko budowie Spalarni Śmieci tzw. Elektrociepłowni przy ul. Gródeckiej

W związku z pismem z dnia 14 lutego 2016 r. dotyczącym „protestu przeciwko budowie Spalarni Śmieci tzw. Elektrociepłowni przy ul. Gródeckiej” Burmistrz Miasta Hrubieszowa informuje…

Reklamy

 

 

Mieszkańcy miasta Hrubieszów

Mieszkańcy wsi Gródek

Reklamy

za pośrednictwem osób,

których adresy wskazano

Reklamy

do korespondencji

 

 

            W związku z pismem z dnia 14 lutego 2016r. dotyczącym „protestu przeciwko budowie Spalarni Śmieci tzw. Elektrociepłowni przy ul. Gródeckiej” informuję, co następuje.

 

            Na wniosek Egasta sp. z o.o., ul. M. Kopernika 6/7 lok.16, 10-511 Olsztyn złożony w dniu 01-02-2016r. prowadzone jest postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia „polegającego na budowie elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym w Hrubieszowie, zlokalizowanej przy ul. Gródeckiej, na działce ewidencyjnej nr 2255/3 z obrębu nr 0144 Podgórze”.

     Na podstawie przedłożonych dokumentów ustalono, że przedmiotowe przedsięwzięcie  należy zaliczyć do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko na podstawie §3 ust.1 pkt 80 instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 41-47, z wyłączeniem instalacji do wytwarzania biogazu rolniczego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne o zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 0,5 MW lub wytwarzających ekwiwalentną ilość biogazu rolniczego wykorzystywanego do innych celów niż produkcja energii elektrycznej, a także miejsca retencji powierzchniowej odpadów oraz rekultywacja składowisk odpadów i na podstawie §3 ust.1 pkt 37 instalacje do naziemnego magazynowania ropy naftowej, produktów naftowych, substancji lub mieszanin, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, niebędących produktami spożywczymi, gazów łatwopalnych oraz innych kopalnych surowców energetycznych, inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 22, z wyłączeniem instalacji do magazynowania paliw wykorzystywanych na potrzeby gospodarstw domowych, zbiorników na gaz płynny o łącznej pojemności nie większej niż 10 m3 oraz zbiorników na olej o łącznej pojemności nie większej niż 3 m3, a także niezwiązanych z dystrybucją instalacji do magazynowania stałych surowców energetycznych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 71).

     Na podstawie art. 63 – 65 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (w tym przypadku jest to Burmistrz Miasta Hrubieszowa), po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Hrubieszowie.

     W dniu 26 lutego 2016r. wydane zostało przez Burmistrza Miasta Hrubieszowa  postanowienie nakładające obowiązek przeprowadzenia, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia.

            Kiedy powyższe postanowienie stanie się ostateczne, zostanie wydane postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po dostarczeniu tego raportu postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zostanie podjęte.

            W ramach oceny oddziaływania na środowisko, stosownie do treści art.33 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.) organ prowadzący postępowanie zapewnia udział społeczeństwa w opracowaniu decyzji. W tym celu podaje do publicznej wiadomości m. in. informacje o możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu, możliwości składania uwag i wniosków, sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie 21-dniowy termin ich składania.

            Wówczas każdy będzie miał prawo, w ramach oceny oddziaływania na środowisko, do zapoznania się z dokumentacją sprawy, w tym z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i do składania uwag i wniosków, które są rozpatrywane przez organ przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

            Biorąc pod uwagę powyższe ewentualne uwagi i wnioski w przedmiotowym postępowaniu należy składać po podaniu do publicznej wiadomości informacji o terminie, sposobie i miejscu składania takich uwag i wniosków.

            Opisane w proteście uciążliwości, jakich obawiają się mieszkańcy zostały wzięte pod uwagę przy rozstrzygnięciu o potrzebie przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia „polegającego na budowie elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym w Hrubieszowie, zlokalizowanej przy ul. Gródeckiej, na działce ewidencyjnej nr 2255/3 z obrębu nr 0144 Podgórze” oraz przy określaniu zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

            Ponadto informuję, że odbyły się dwa spotkania z podmiotami z terenu miasta Hrubieszowa mogącymi być potencjalnymi odbiorcami energii cieplnej wytwarzanej w elektrociepłowni, a które to wyraziły zainteresowanie dla przedmiotowej inwestycji.

            Także w dniu 22.09.2015r. odbyło się posiedzenie komisji Budżetu, Rozwoju i Promocji Miasta , która w formie głosowania zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały „w sprawie udzielenia zgody Burmistrzowi Miasta Hrubieszowa na wydzierżawienie na okres 30 lat nieruchomości gruntowej położonej w Hrubieszowie przy ul. Gródeckiej i odstąpienie od obowiązkowego przetargowego trybu zawarcia umowy”, co ostatecznie zostało potwierdzone uchwałą nr XIV/95/2015, gdzie Rada Miejska w Hrubieszowie jednogłośnie wyraziła zgodę na wydzierżawienie przedmiotowej nieruchomości. Na podstawie w/w uchwały Burmistrz Miasta w dniu 13.11.2015r. podpisał umowę na dzierżawę z ustaleniem czynszu dzierżawnego.

            Stąd też stwierdzenia, że Burmistrz i Rada Miejska wydzierżawiają nieodpłatnie działkę pod inwestycję stanowi nieprawdę, co w złym świetle stawia osoby, które inicjowały niniejszy protest i są wymienione pod adnotacją „adresy do korespondencji”. Działka nr 2255/3 jest w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta Hrubieszowa „Gródecka Północ” zatwierdzonym Uchwałą Nr LI/467/2010 Rady Miejskiej w Hrubieszowie z dnia 29 kwietnia 2010roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Hrubieszowa Gródecka Północ (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego Nr 77, poz. 4060 z 9 lipca 2010 roku) zlokalizowana na terenie oznaczonym na rysunku planu, jako: 72P (EE/EC) „teren przeznaczony pod produkcję energii elektrycznej także z odnawialnych źródeł energii wraz z przesyłaniem do sieci miejskiej. Segregacja, utylizacja odpadów i osadów komunalnych. Zagospodarowanie i zabudowa według zasad określonych w ustaleniach ogólnych.

            Informacje, jakie były przedstawione przez Burmistrza Miasta na zebraniu osiedla Podgórze były przekazane na podstawie karty informacyjnej, jaka wpłynęła do Urzędu Miasta. Szczegółowe informacje będą udzielane właśnie na etapie wydawania decyzji środowiskowej, gdzie sporządzony zostanie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w którym będą zawarte szczegółowe informacje co do planowanej inwestycji i mieszkańcy będą mieli pełny wgląd do informacji o przedmiotowej inwestycji.

            Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przy udziale społeczeństwa nie przesądzi o realizacji inwestycji. Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, gdzie w tym przypadku organem uprawnionym jest Starosta Hrubieszowski.

            Ponadto informuję, że w trakcie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, po sporządzeniu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, zostaną przedstawione dodatkowe informacje związane z procesem inwestycyjnym i planami inwestora dotyczącymi wsparcia przedsiębiorczości społecznej.

            Reasumując, zwracam się z prośbą o odpowiednie podejście do całego procesu inwestycyjnego i udział mieszkańców w tym procesie na etapie konsultacji z mieszkańcami podczas wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

 

Burmistrz

Miasta Hrubieszowa

(-) Tomasz Zając

 

Otrzymują:

Mieszkańcy, których adresy wskazano do korespondencji

Egasta sp. z o.o.

A/a.