22 grudnia 2024

Policjanci podsumowali 24. Finał WOŚP na Lubelszczyźnie

24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegł spokojnie. Na terenie województwa lubelskiego nie odnotowano żadnych incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy, kwestujących i tych wszystkich, którzy wspierali WOŚP czuwali mundurowi z prewencji, ruchu drogowego i funkcjonariusze operacyjni. Kontrolowali oni również, czy zbiórki pieniędzy prowadzone były przez osoby do tego uprawnione.

Reklamy


24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przebiegł spokojnie. Na terenie województwa lubelskiego nie odnotowano żadnych incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP.   

Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci. Policjanci informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp.

Reklamy

Mundurowi informowali osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów w trakcie trwania Finału, mundurowi przestrzegali seniorów przed istniejącymi zagrożeniami a także przekazali im dedykowane materiały edukacyjne.

Biorąc pod uwagę skalę zbiórki można powiedzieć, że kwesta na terenie całego kraju, w tym roku tak jak i w latach ubiegłych, przebiegła bezpiecznie i spokojnie. Na terenie całego kraju w związku ze zdarzeniami zaistniałymi podczas zbiórki pieniędzy oraz imprez towarzyszących WOŚP odnotowano 35 negatywnych wydarzeń w tym 7 przestępstw, m.in. rozbój i oszustwa. Ponadto, zarejestrowano 19 wykroczeń takich jak kradzieże puszek ze sklepów, wyjęcie niewielkiej sumy pieniędzy z puszek. Policjanci zatrzymali i doprowadzili do jednostek 8 osób, w tym 4 za przestępstwa i 4 za wykroczenia.

Reklamy

 

Dane ogólnopolskie

W 2009 r. policjanci odnotowali 62 negatywne zdarzenia z udziałem kwestujących, w 2010 – 58, w 2011 – 65, w 2012 – 43, w roku 2013 – 39, w roku 2014 – 59 i 28 zdarzeń w 2015 roku. Zdecydowaną większość incydentów stanowiły próby kradzieży i kradzieże.

 

 

źródło: KWP Lublin