28 kwietnia 2024

Celnicy nie odpuszczają jednorękim bandytom

We wtorek (07.04.) i środę (08.04.) celnicy z zamojskiej komórki zwalczania przestępczości Izby Celnej w Białej Podlaskiej wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Lublinie zajęli osiem maszyn do urządzania nielegalnych gier hazardowych. Mundurowi skontrolowali punkt gastronomiczny na terenie powiatu kraśnickiego, jeden z lokali w powiecie lubelskim oraz jeden w lubartowskim.

 

We wszystkich przypadkach celnicy przeprowadzili eksperymenty procesowe, które wykazały, że na automatach możliwe jest prowadzenie gier wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Funkcjonariusze Służby Celnej zajęli nielegalne urządzenia i wszczęli postępowania karne skarbowe.

Osobom odpowiedzialnym za urządzanie gier na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3 albo obie kary łącznie. Osoba urządzająca lub prowadząca gry na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych podlega też karze administracyjnej w wysokości 12 tys. złotych od każdego automatu. Dotyczy to również osób wynajmujących swoje lokale podmiotom urządzającym lub prowadzącym gry na automatach wbrew przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

***

 

Z końcem marca Służba Celna rozpoczęła akcję informacyjną skierowaną właśnie do wynajmujących lokale. Celnicy chcą przestrzec, że odpowiedzialność karna i administracyjna za niezgodne z prawem organizowanie gier na automatach grozi nie tylko właścicielom takich urządzeń, ale też osobom wynajmującym pod nielegalne automaty część powierzchni pubów, stacji paliw, sklepów czy kafejek internetowych. Taka działalność może być uznana za pomocnictwo w nielegalnym urządzaniu gier.

Służba Celna przygotowała m.in. komunikat przypominający właścicielom małych lokali o zasadach urządzania i organizowania gier na automatach. Funkcjonariusze dystrybuują też ulotki przestrzegające przed konsekwencjami wynajmowania powierzchni pod nielegalną działalność.

Tylko w tym roku funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na terenie województwa lubelskiego ponad 500 nielegalnie działających urządzeń do gier.

Osoby zainteresowane uzyskaniem szerszej informacji z zakresu legalności urządzania gier hazardowych mogą skorzystać z Krajowego Telefonu Interwencyjnego Służby Celnej 800 060 000 oraz strony internetowej www.stopnielegalnemuhazardowi.pl.

 

***

 

Zgodnie z „Ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” od początku 2010 r. urządzanie gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry (art. 14 Ustawy) a działalność w zakresie gier na automatach może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry (art. 6 Ustawy). Wyjątek stanowią urządzenia, działające na podstawie zezwoleń wydanych do końca 2009 r. a umożliwiających legalną eksploatację automatu przez okres 6 lat. Ich liczba systematycznie zmniejsza się. Ostatnie zezwolenie na zgodną z prawem eksploatację „jednorękiego bandyty” poza kasynami gry wygaśnie w połowie grudnia 2015 r.

 

 

źródło i fot. SCRP