Smartfon jako biblioteka zwizualizowanych danych publicznych, platforma komunikacji z politykami i narzędzie do kontroli ich działalności? Już pod koniec grudnia Fundacja Media 3.0 zaprezentuje Aplikację Parlament.
O czym mowa, czyli najważniejsze cechy projektu:
– Aplikacja Parlament to baza wiedzy o działalności polskiego parlamentu, narzędzie obywatelskiej kontroli polityków i platforma komunikacji na linii obywatel-polityk.
– Aplikacja zawiera dane o interpelacjach, przemówieniach, projektach ustaw i innych elementach działalności parlamentarzystów.
– To pierwsze mobilne narzędzie w Polsce, udostępniające tak szeroki zakres danych publicznych.
– Aplikacja powstaje we współpracy z Sunlight Foundation, Xamarin oraz fundacją ePaństwo, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
– Aplikacja Parlament to projekt opensource’owy, w którego rozwoju może wziąć udział każdy.
Przygotowywana przez Fundację Media 3.0 darmowa Aplikacja Parlament przemieni telefon w narzędzie do kontroli polityków. To pierwsza w Polsce mobilna aplikacja, pozwalająca śledzić i analizować procesy legislacyjne – sprawdzać, jak głosują konkretni posłowie, jakie projekty ustaw składają, jak często wychodzą na mównicę, etc. Aplikacja Parlament to też platforma komunikacji z politykami – każdy może zapytać np. posła, dlaczego nie wywiązuje się z obietnic wyborczych.
Inspiracją do stworzenia Aplikacji Parlament była aplikacja Congress – dzieło amerykańskiej Sunlight Foundation, zajmującej się przetwarzaniem danych publicznych. Jej polski odpowiednik, finansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, będzie jednak znacznie bardziej rozbudowany.
Wszystko dzięki nawiązaniu współpracy z fundacją ePaństwo, dysponującą ogromnym zbiorem danych publicznych, udostępnianym na stronie www.mojepanstwo.pl. Pod koniec grudnia 2014 r. Aplikacja Parlament będzie dostępna na system Android. Fundacja Media 3.0 chce, aby w przyszłym roku pojawiła się ona również na systemach iOS oraz Windows Phone. Dzięki pracom w nowoczesnym środowisku Xamarin, czas potrzebny na dostosowanie aplikacji do kolejnych systemów będzie znacznie skrócony.
– Do końca grudnia 2014 roku dostępne będą przede wszystkim funkcje związane z danym parlamentarzystą, czyli wystąpienia, głosowania, interpelacje i inne aktywności oraz funkcja, która może okazać się przydatna także przedsiębiorcom, czyli powiadomienia na słowa kluczowe pojawiające się w aktualnych dokumentach z procesu legislacyjnego – mówi Jakub Syty, koordynator aplikacji i programista. – W dalszym etapie mamy zamiar sukcesywnie dodawać kolejne przydatne funkcje. Liczymy na pomoc programistów, chcących wziąć udział w ciekawym i społecznie pożytecznym projekcie – dodaje.
Warto podkreślić, że Aplikacja Parlament to projekt opensource’owy – cały kod aplikacji będzie dostępny na github.com. Każdy może pomóc w tworzeniu i rozwoju tego narzędzia. Obecnie Fundacja Media 3.0 liczy szczególnie na specjalistów od systemów Windows Phone i iOS.
Jak to działa?
Po pobraniu aplikacji smartfon stanie się e-biblioteką ze zwizualizowanymi danymi publicznymi. Do każdego parlamentarzysty przypisane będą jego interpelacje, projekty ustaw, przemówienia, głosowania i wszystko to, co wiąże się z działalnością polityczną. Jak nie pogubić się w takim gąszczu informacji? Każdy użytkownik będzie mógł określić kategorie (słowa kluczowe), które najbardziej go interesują. Wówczas za każdym razem, gdy w parlamencie wydarzy się coś, co odpowiada jego zainteresowaniom, użytkownik otrzyma powiadomienie na telefon. Jeśli zatem szczególnie zainteresuje kogoś działalność jednego polityka, wpisanie jego nazwiska do okna powiadomień sprawi, że nasz smartfon da nam znać o każdym jego działaniu. Kategoriami nie są jednak wyłącznie nazwiska – mogą nimi być dowolne słowa, które określają obszar zainteresowań użytkownika aplikacji. Ponadto Aplikacja Parlament pozwoli w szybki i łatwy sposób skontaktować się z konkretnym politykiem – albo poprzez formularz kontaktowy, albo bezpośredni numer telefonu.
Po co to robimy?
Bo wierzymy, że jedynie przejrzystość procesu legislacyjnego może poprawić jakość stanowionego prawa. Mamy też nadzieję, że Aplikacja Parlament skłoni młodych ludzi do tworzenia nowych, prospołecznych inicjatyw, a jej użytkowników do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w projekcie zachęcamy do kontaktu mailowego: kontakt@media30.pl.