Dziś w Starostwie powiatowym odbyła się ponadpartyjna konferencja prasowa zwołana przez Starostę Hrubieszowskiego Józefa Kuropatwę i posła Marka Poznańskiego.
Według obydwu polityków, zarówno Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc, jak i minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski zrobili telewizyjne show twierdząc, że skierowana została na teren powiatu hrubieszowskiego duża pomoc rządowa w momencie, kiedy polegała ona na dodatkowym jednym pługu wirnikowym, który zepsuł się po 4 godzinach pracy i jednej ładowarce, za pożyczenie których powiat hrubieszowskie i tak musi zapłacić.
Gdyby nie służby powiatowe i gminne, OSP i sami mieszkańcy, którym Starosta podziękował za ofiarność, do tej pory powiat byłby w znacznie gorszej sytuacji.
Według słów Starosty, wszystkie drogi powiatowe będą przejezdne najpóźniej do południa dnia jutrzejszego.
W konferencji uczestniczyli m.in. reporterzy TVN 24, TVP Lublin, Radio Lublin, Katolickiego Radio Zamość.
Pod informacją zapis audio oraz wideo konferencji.
Wideo:
źródło: hrubieszow.tv
źródło: tvn24.pl
Audio:
źródło: moje.radio.lublin.pl
Oświadczenie Starostwa Hrubieszowskiego z dnia 3 lutego 2014 r.:
W nawiązaniu do wypowiedzi ministra administracji i cyfryzacji Pana Rafała Trzaskowskiego oraz zarzuty niektórych przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, pragniemy Państwu wyjaśnić jak odmiennie od tej pokazywanej w mediach wyglądała w ostatnich dniach rzeczywistość na terenie powiatu:
1. Powiatowy Zarząd Dróg w Hrubieszowie zarządza drogami publicznymi powiatowymi o łącznej długości 570 km. Rozproszony układ osadniczy nie ułatwia dotarcia do wszystkich mieszkańców powiatu – w powiecie mamy 223 miejscowości z czego nieprzejezdnych jest 10 miejscowości.
2. W dyspozycji Powiatowego Zarządu Dróg znajduje się następujący sprzęt:
4 pługi wirnikowe, 5 pługów zwykłych i 1 traktor z pługiem czołowym. Żaden
z powiatów ziemskich w woj. lubelskim nie dysponuje taką liczbą sprzętu do odśnieżania. Sprzęt obsługuje 25 pracowników, w tym 15 etatowych;
8 z PUP w Hrubieszowie. Z reguły taka ilość była wystarczająca. Zimowe utrzymanie dróg w powiecie hrubieszowskim wyglądało zwykle lepiej niż u sąsiadów.
3. Sprzęt do odśnieżania – pługi zwykłe przejechały od dnia 13 stycznia ok 17 tys. km.
Od 21 stycznia 2014 r. pługi wirnikowe przejechały 1200 km i pracowały w sumie 416 godzin.
Nierzadko trzy razy w ciągu dnia odśnieżaliśmy ten sam odcinek drogi, bo była zawiewana.
Od 28 stycznia do 2 lutego zużyto 8 tys. litrów paliwa.
4. W Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie w ramach Wydziału Spraw Obywatelskich Obronnych i Zarządzenia Kryzysowego funkcjonuje system całodobowych dyżurów pełnionych przez trzech pracowników starostwa.
5. Po kilkakrotnych raportach i interwencjach u Wojewody Lubelskiego i w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego doczekano się pozornej reakcji ze strony administracji rządowej. Oprócz raportowania w dniach 30 – 31 stycznia wysłano 3 faksy alarmujące o niezwykle dramatycznej sytuacji mieszkańców.
6. Pomoc od administracji rządowej przysłana został w piątek w postaci 1 pług wirnikowy, który uległ awarii po 6 godzinach pracy – stoi do dzisiaj. Następny pług (w zamian za zepsuty) przysłano z GDDKiA w sobotę. Przysłany pług wykonał 8 km odśnieżania dróg powiatowych w ciągu 2 dni. Do tego pracowała jedna ładowarka (10 km odśnieżonych dróg).
Reasumując, imponująca pomoc ze strony państwa polegała na przysłaniu jednego pługa i jednej ładowarki za który to sprzęt powiat musi państwu zapłacić.
7. Niektórzy właściciele pól nie zezwalają na ustawianie płotków przeciwko zawiewaniu dróg np. w Szpikołosach.
Przepraszamy wszystkich poszkodowanych, odciętych od świata mieszkańców naszego powiatu ale czasami z żywiołem nie da się skutecznie walczyć za pomocą posiadanych środków. Zwłaszcza w trakcie jego trwania i bez wsparcia z zewnątrz. Zamiast pomocy mieliśmy zorganizowany spektakl polityczny w jednej z gmin.