Rodzinne wieczory w Gminnej Bibliotece w Mirczu stały się już tradycją. Tegoroczne spotkanie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę 26 maja o 15.00, będzie połączone z „Piknikiem wiedzy praktycznej”.
Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. co powinni zrobić, by za kilka tygodni, po wyłączeniu telewizji analogowej, móc oglądać swoje ulubione programy informacyjne czy rozrywkowe, filmy albo seriale, w wersji cyfrowej. – W ostatnim czasie, także w naszej okolicy, pojawiali się akwizytorzy, oferujący dekodery niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nawet za 700 – 800 złotych. Chcemy przestrzec przed tak drogimi zakupami i poinformować jakie zmiany są związane z tak zwaną cyfryzacją – mówią organizatorzy pikniku.
Mireccy bibliotekarze będą przekonywać, że biblioteka nie musi być wyłącznie miejscem wypożyczania książek, ale także spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy przez ludzi w różnym wieku. Dla najmłodszych przygotowano zabawy i konkursy. Nieco starsi będą mogli wysłuchać koncertu zespołu młodzieżowego, a dorośli obejrzeć wystawę obrazów, pochodzącego z Mircza, a obecnie mieszkającego w Pabianicach Stanisława Olszewskiego i prezentacje miejscowych twórców ludowych.
Zabawom będą towarzyszyć pokazy sprzętu i spotkania z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej z Kryłowa, Posterunku Policji z Dołhobyczowa i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Mircza, a także pokazy filmowe dla całych rodzin. Odbędzie się również koncert miejscowego zespołu muzycznego „Koktajl”. Każdy kto przyjdzie na niedzielny piknik otrzyma los, który weźmie udział w loterii fantowej.
Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Nowe Media, która razem z mirecką książnicą realizuje projekt aktywizujący mieszkańców i zachęcający do korzystania z usług miejscowej biblioteki. W ramach tej inicjatywy grupa gimnazjalistów-wolontariuszy pomoże w organizacji zabaw dla dzieci, malowaniu twarzy i loterii.
Podczas imprezy odbędzie się też podsumowanie internetowego konkursu wiedzy o znanych postaciach z najnowszej historii Polski. Jego uczestnicy przez cztery kolejne tygodnie rozszyfrowywali fotografie osób, publikowane na stronie biblioteki i ośrodka kultury w Mirczu. Rywalizacja była zacięta, a do jej rozstrzygnięcia były potrzebne aż dwie dogrywki. Ostatecznie zwycięzcą został Mateusz Pobłocki z Sahrynia Kolonii, drugie miejsce zajęła Anna Tołoczko z Hrubieszowa, a trzecie Katrzyna Łoś z Modrynia. Konkurs był jednym z elementów projektu „Bibliobaza”, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Źródło: ias24.eu
(fot. arch. GBP/GOK w Mirczu)